Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!

mehmetaluc

Dîvân Üyesi
Sessiz Bir Kurban Bayramı


1596070376066.png


Varlığıyla gelişiyle gönlümüzü dünyamızı renklendiren coşkun nuruyla bizi yakınlaştıran küslükleri ortadan kaldıran, bir kurban bayramına daha eriştik çok şükür. Kurban almaya gücü yeten kurbanını aldı kesecek dağıtacak, alamayanlarda gelecek olan etleri pardon eti bekleyecek. Korona virüsüyle bu sene pek neşeli geçmeyecek olan Kurban bayramı, hacca gidenlerin coşkusu bayram namazının her yerde kılınmamasının sosyal mesafenin maskenin el öpmenin uzakta kalanların yakına gitmemeleri engelleriyle engellemeleriyle izin verilmemesiyle, coşkun geçmeyeceği BU havadan belli. İster dayatma deyin ister anlamsızlık deyin korona bunlardan anlamıyor, zaten dün birbirinize yakın değildiniz siz şimdi az daha mesafeyi aralayın uzaklaşın bakalım. Haksızda değil yani! Korona için macera arayış kapış alış olan bu gelişi bizim için musibet bin bir beladan başka bir şey değil, bir musibet bin nasihatten iyidir sırrına erecek miyiz yoksa eski tas eski hamam mı olacak göreceğiz, bakalım Mevla’m neyler neylerse güzel eyler.Koronalı günlerde koronanın var olması can alması canımızı sıkıyor bu koronalı moronalı asık suratlı oluşunun yüzünden. Biraz dağılacak gibi sanki gitti gidecek, yok gitmez olduğunda sıkıntımız artıyor çabalıyoruz, çabalamayanlar içinde çabalıyoruz, kendimize imkânsız bu sıcaklarda bayılana kadar maskeyle dolaşıp, içimizdeki sabrı kırıp dökmemek için çabalarken, başkaları çabalamadan korona’yı daha da arttırıyor. Bizim en büyük sermayemiz, böylesin can sıkıntımız değil, birlikteliğimiz imanımız dinimiz kardeşliğimiz insanlığın selameti iken, bazen sekteye uğrayarak bir şeyleri bize anlatarak yolda tökezlettiriyor. Bazılarının böyle bir derdi olmasa da bizim var, dünlerde geçip giden güzel günleri iç çekerek anımsadığımız da tekrar gelmesini arzularken, bazıların gelmesi için çabası yok olsa da biz çabalamaya devam edeceğiz Rabbim yardımıyla sonuca ulaşana kadar.

Galiba bu günlere bakınca anlayınca, sanki bir daha güzel günler diye bir şey bile gelmeyecek diye çabalayanlara rağmen, Rabbimden ümit kesemeyerek güzel gün hep olacak inancıyla bu Kurban bayramına girdik. Kaldırımlar sessiz insansız kalsa da, biliyorum diyenlerin bir halt malt bildiği yok, hiçbir devirde muhteşem falan olamadık diyenlere ecdadın âlemi nurlandırdığı Osmanlı imparatorluğu günlerini, okumalarını çok beklemezken, bizler yine Rabbim yardımıyla tarihler yazarak buluşlarla insanlığın yarının bugünün dokunarak yardımcı olmayı aynı ecdat gibi devam edeceğiz inşallah. Bazılar ihtiyaç olanı olmayan lüzumsuzmuş gibi anlatsa da, anlamsızlaşsa da, bizler eski kendimizle ecdadımızla gururlanıp, masallarla değil, ecdat gibi destanlarla sarılmalarla hayatlarımızı, kendimizi ve başkalarını kandırmak konusunda çaba harcamadan, adil dürüst yaklaşarak bu bayramı da sessizce kutlayacağız, her şeyin hayırlısı Rabbimizde.

Koronalı günleri bizler için en aşağıya düşürecek tedbirlerle tutarlı bir anlama seviyeye neticeye Hatice’ye indirgemekten kaçınmayan yetkililerin çabasıyla bu bayramımız yine yakınlaşmalarla virüs yayılacak aman dikkatli olun telaşı endişesi, dikkat etmeyecek olanların tedbirsizliğinin korkunç sonucunun sancısı hancısı yancısı çaycısı ile birbirimizden, uzakta geçireceğiz. Bizler ki eleştirel bakış açısına sahip olmadan, çıkmazlara anlamadan bazen de umursamadan her daim düşerken, nihayetinde akabinde devamında birlikteliğimizle karşımızdaki insana saygı sevgimizle imanın gereğince, yeni bir bakış açısı arayışı içinde bu Kurban bayramını yalnız kutlayacağız.

Bayramlar toplumsal hareketliliğiyle toplumumuza hareketlilik katmaktan bugünlerde biraz uzak kalsa da bu günlerdeki Korona nedeniyle, Rabbim Nusret’iyle Keremiyle Şafi isminin hürmetiyle vereceği buldurtacağı şifa aşı hatta virüsü yayan başı buldurtarak şifasıyla cümlemizi saracaktır inşallah. Söylemler söyleyenlerin niyetiyle anlam kazanır lakin niyetleri bozuk olanların bozukluğu nedeniyle biraz daha buna katlandıktan sonra bizler tevekkülle sabırla onların bir hesabı varsa Rabbimin de bir hesabı vardır diyerek imanımızı kuvvetlendirerek bu bayramı az coşku içinde geçireceğiz, cümlemizin Kurban bayramı mübarek olsun, selamlarımla.Mehmet Aluç
 

mehmetaluc

Dîvân Üyesi
Hayatımıza Anlam Katan Mübarek Kurban Bayramı

1596230732949.png


Kurban bayramı, hayatımızın her ayında olmasını gerçekleşmesini istediğimiz fakirlerin et almaya imkânı olmayan kardeşlerimizin, ihtiyacını karşılanması için olmasını istediğimiz güzel günlerden coşkun birliktelikle kucaklaştığımız, mübarek olmasıyla yaşamın anlamı, var olmanın güzelliği adına gönülden istediğimiz günlerden olmasını temenni ettiğimiz günlerden olmasını elbette ki isteriz. Hacca gidenlerimizin mübarek ol beldeyi mekânı görerek Âlemlere Rahmet Peygamberin ayak bastığı sahabelerin zulmü sona erdirdiği o günlerdeki imanın nurunun bir çaba amaç uğruna din uğruna feda ettiği o kutsal mekân da hacı olarak dönmelerindeki sevinci yaşamanın hazzı ile olmayı elbette ki isteriz. Bu Koronalı günlerde hacca gidenler olmasa da o Mübarek belde yalnız kalsa da gönlümüzde olmasıyla yalnız değildir. Sonsuz mana ve anlamıyla eksikliğimizi hissettiğimiz bu mübarek Ramazan bayramında hacdan bayramda kucaklaşmadan eksik kalsak da, bu günlerin Rabbim izniyle son bulacağından ümidimiz hiç eksilmeden devam etmektedir.Yüce Dinimiz İslam insanın temel motivasyonuyla, her anının kendisi için değil insanlık için anlam arayışı olmasını isterken, bizi bu yola sevk ederken, kaçınılmaz acıların içinde bile bir anlamın var olması için, ağlayanların hep gülmesi mutlu olması için sarılmak varmak kucaklamak adına görevler yüklemiş, insan yaşamın anlamını bulma konusunda, insanların özgür olduğu düşüncesini söyleyerek özgürlüklere seçimlere kabullenmelere pranga vurulamayacağını, kişinin kendi yaşamının kontrolünü ve sorumluluğunun kendisinde olduğunu ve tüm insanlık adına sorumlu olduğunu da söyleyerek bu yönde yaşaması gerektiğini söyleyen, mukaddes cihanı nuruyla saran kaplayan yarınlara taşıyan mutlu mesut eden bir dindir.Hayatımıza anlam katan, sadece kişinin kendisi tarafından bulunabilir olması nedeniyle değil eşsiz ve özel gelişiyle bizi cümlemizi nurlandıran Kurban bayramı bu anlamda günden güne, saatten saate farklılık adına farklı olmamız gerektiğini bu farklılığıyla yol gösteren imanın gereği olan duygularımızla birlik beraberlik içinde olmamızın güzelliğini bize hatırlatıyor. Dinimiz yüce İslam bize kişinin sorumluluklarının farkına varmasını sağlayarak, yaşamının olması gereken anlamı adına bu yolda neler yapmamız gerektiğini bunun gerçekleştirmesi adına bizlere yardımcı olmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyacını bayramda değil her gün karşılaşmamız gerektiğini nuruyla aydınlatan kurban bayramımız/bayramınız mübarek olsun. İslam âleminin hayrına dirilişine vesile olsun.

Mehmet Aluç
 

mehmetaluc

Dîvân Üyesi
Bayram Süresince Senlik Benlik Kavgası İçin Sağladığımız Ateşkes Bayramdan Sonra Ateşkesi Bozarak Kaldığı Yerden Devam Ediyor!

1596289527048.png

Bayramlar içimizdeki benlik senlik kavgalarını iç savaşımızı hizaya sokmak için gelse de bayram süresince sağladığımız ateşkes bayramdan sonra ateşkesi bozarak, iç dış savaşlarla birbirimize saygı duymadan, kazançlarına göz dikerek yıkarak devam ediyoruz. Bu yanlış düşünceler, savlar toplumun toplumsal hareketine aksi yön vererek, kırgınlıklara sürükleyerek yalnız kalmaya mahkûm ederek, hem dünya hem de ahiret hayatımızı yok etmek için bizi saran, bize yakışmayan çekişme ve kavgalardır. Aslında nefsimizle şeytanla bizi birbirimizden ayıran her şeyle savaşmak, yok etmek gerekirken birbirimizi yok etmeye çalışıyoruz, bunu da anlamak mümkün değil!Kitlesel olarak, gönülden çöllere göçlerle kuruyan gönlün susuzluğuna çare arıyoruz çöllerde, çölleri yeşertmek kuyular açarak susuzluğa çare aramak yerine, yıkımların temsilciliğini yaparak yanlış kazanımlarla yok olmaya, kendimizi mahkûm ediyoruz.

Bayramlarımız, millî ve dinî duyguların, inanışların birliktelik içinde pekişmesi, taze ve canlı tutulması yönünde, toplumun ihtiyacı olan birlik ve beraberliğini sağlamada korumada gözaltına almada ve bireylerin bilincinde sevgisinde, büyük bir yer etmesinde de büyük önemi görevi ve bize yüklediği sorumlulukları vardır. Dini bayramlarımız, insanlar arasında olmayan kaybolmaya yüz tutmuş kaynaşmanın, dostlukları muhabbetle sarılmalarla ilerletmenin ve kazanmanın önemli bir yolu olarak bir öneme sahip olduğu gibi, dini his duygu ve şuurun oluşumun ortaya çıkmasında belirmesinde sosyal hayatımızın yerlerde sürünmesine izin vermeyerek, tazeleyerek tazelenmesi için bir vesilesidir, neticedir. Bayramlar, birlikteliklerimiz içinde dayanışma ve barış şuurunun fertlere kuvvetlere kuvvetle sahip olduğumuz günlerdir. Bayramlarda dargın olanların kucaklaşması, aralarında yanlarında sağında solunda gezen saran zincirlere vurduran kin, nefret bulunan kişilerin, duygularını temizleyerek sevgiye gönüllerinin alınmasına kırılmamasına sebebiyet veren mübarek günlerdir.Bayramlar gündelik hayatımızda çok yönlü bir etkileme gücüne sahip olan, bizi bir arada tutan özelliğiyle birbirimizi daha yakından tanımak kaynaşmak adına çok önemli görevleri yüklerken, bu görevle toplumun kaynaşmasını dertlere birlikte çare bulunmasına vesile olmaktadır. Bu vesile ile kurban bayramınız mübarek olsun kardeşlerim, selamlarımla.

Mehmet Aluç
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt