Liderlik Konusunda Sizin Fikriniz Nedir?

kalemmlik

Divan Üyesi
Medyada bir toplumda liderlik, lidersizlik söylemi çalkalanmakta. Sizce Duyarlı Edebiyatturkiye Üyeleri. Toplumda Liderlere Her Zaman İhtiyaç Var Mıdır? Yok Mudur? Değerli Yorumlarınızı ßekliyorum.

ßana göre her zaman toplumda liderlere ihtiyaç yoktur. Duyarlı bireylere sorumluluklarını haklarını bilen bireylere ihtiyaç vardır. Lidere İhtiyaç Yoktur.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Selamlar.
 

kardelen2006

Divan Üyesi
Ynt: Liderlik Konusunda Sizin Fikriniz Nedir?

Lidersiz toplum olmaz. Bİr sınıf gibi düşünelim başında öğretmen olmayan. Diyelim ki, herkes dersini çalışsın nasıl olur sizce? yeterli mi bu bir sınıfı yönetmek için.Liderlik yetenek ve irade gerektiren bir meslektir daha doğrusu sanat bence.. Her topluluğun bir yöneticisi yani o an için bir lideri olmuştur. Bu, kimi zaman bir peygamber olmuştur, kimi zaman bir siyasetçi, ama mutlaka bir lider olmuştur..
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Liderlik Konusunda Sizin Fikriniz Nedir?

Bu sorunun cevabı sanıyorum ki bir liderin vasıfların da saklı.Şimdi sormak istiyorum ,bir lideri lider yapan özellikleri nedir?

Gerisi biz koyun değiliz ki başımda biri illa da bulunsun.Liderin görevleri nedir? bir de buna cevap bulmaya çalışalım.
 

eylül

Divan Üyesi
Ynt: Liderlik Konusunda Sizin Fikriniz Nedir?

Toplumda liderlere her zaman ihtiyaç vardır. Lider, toplumu başarıya götüren önemli kişilik özellikleri olan ve toplumu (diğerlerini) etkileme gücü yüksek olan kişidir.

Elbette liderlerin belirgin özellikleri vardır. Liderlerin genellikle boyları uzundur, zekidirler, sosyal ve konuşkandırlar, kendilerine güvenleri fazladır.

Liderlik tipleri de genelde üç biçimde sınıflandırılır. Otoriter, demokratik, bırakınız yapsıncı lider tipi. Liderlik tipleri liderlerin kişilik özellikleriyle ilgilidir.

Otoriter Lider: Emir veren, herşeyi ben bilirim diyen bir lider tipidir.

Demokratik Lider: Belirli bir kararda herkesin onayını almak, fikirlerini sormak isteyen, birlik beraberlik ve oy çokluğuna önem veren bir lider tipidir.

Bırakınız Yapsıncı Lider: Grubu organize etme çabası göstermeyen, herşeyi oluruna bırakan, neme lazımcı bir lider tipidir.

Liderlik grubun büyüklüğü ve küçüklüğüne göre de değişir. Küçük gruplarda iki tür lider vardır.
Araçsal lider, açıklayıcı ve etkileyici lider.
Araçsal Lider: Grubu amaçları doğrultusunda başarıya götürmek için belirli hareketleri planlar,
grup üyelerini organize eder ve yönetir.

Açıklayıcı ve Etkileyici Lider: Grup üyeleri arasında gerekli uyum ve dayanışmayı artırır, sürtüş-
meleri azaltır, morali yükseltir.

Biz küçük grup liderliklerine sitemizi örnek verebiliriz. Buranın liderleri de Mehmet Baki ve
Uluğbey Hocamdır. Sizce sitede Mehmet Baki ve Uluğbey Hocama ihtiyaç yok mudur?
Küçük grupların lidere ihtiyacı varsa toplumun mutlaka bir lideri olmalı. Çünkü kişi sayısı arttıkça etkileşim ve dayanışma farklılaşır ve bozulur. Toplumda liderlik; toplumun başarısı, birlik ve beraberliği için mutlaktır.
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Liderlik Konusunda Sizin Fikriniz Nedir?

insan vücudunda kelle-i şerif ne ise lider de odur... nasıl ki kelle-i şerif tek başına bir mana ifade etmez ve hakiki kıymetini el, ayak, kalb, böbrek vesair dahili ve harici uzuvlar ile birlikte kazanır liderde ait olduğu cemiyetin hassasiyet ve hususiyetleri ile bir mana kazanır.

fatih sultan mehmed han hazretleri de liderdi, hitler de....demek ki mesele baş olmak değil uzuv ile ahenkli bir birliktelik sürebilmek hatta uzuvları ahenk ile idare edebilmek.

hamiş:lider kelimesini içinde bulunduğu cemiyeti sevk-i idare eden manasında kabul ettim.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Liderlik Konusunda Sizin Fikriniz Nedir?


Baskı altında lider seçmek,bunu hiç düşündüğünüz mü?Biliyorum ki hiç kimse baskı altında seçim yapmadığını söyleyecektir.Unuttuğumuz şudur ki bazen şartlar da baskı yapabilir insana.Beşer şaşmaya müsait, hem çünan duygusal kararlar alabilir.Lider’in görevi yaşadığın ülkenin vatandaşlarının rahat yaşaması için aklı ve ahlakıyla refah bir yaşama uğraşır.Tarihi ismini yazdırmış çoğu lider kısa boyludur.Belli bir fiziki kuralı yoktur velakin iyi de olsa kötü de olsa toplumları etkileme ve yönlendirme güçleri vardır.Bir liderin en çok öngörü ve pratik çözümler istidadının olması gerekmektedir sanırım.Baki hocamın da değindiği gövdemiz belli kellemiz bellidir!Yalnız sadece yaşadığını yeri yönetirken kendisinin yönetilmemesi en önemli özelliği olmalı herhalde.Şahsi düşüncemi sorarsanız ben yaşadığım dönemde lider göremiyorum.Ama biri(leri) sadece devleti ve milleti için diplomatik işleri halletmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

xen

Üst Alt