mahya krizi

Türkistan

Divan Üyesi
Camilerde 'Önce Gavur'lu mahya krizi

İstanbul'un kurtuluşunun 86. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde tarihi camilere bugüne kadar pek görülmeyen mahyalar asıldı. 'Ne mutlu Gavurum Diyene' ve 'Önce Gavur' yazan mahyalar kriz çıkardı...
İstanbul'un kurtuluşunun 86. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde tarihi camilere asılan ve bugüne kadar pek görülmeyen mahyalar dikkat çekti.

Bazı vatandaşlar mahyalarda yer alan ifadelerin sakıncalı olmadığını, bazıları ise demokratik açılım tartışmalarını yaşandığı bir zamanda buna benzer eylemlerin ayrımcılığı körükleyeceğini ifade etti.

Süleymaniye Camii'ne asılan 'Ne Mutlu Gavurum Diyene', Eyüp Sultan Camii'ne asılan 'Önce Gavur', Sultanahmet Camii'ne asılan 'Gavura Şükran Borçluyuz', Yeni Cami'ye asılan 'Milli Birlik Yalandır' yazılı ibareler, dün geceye kadar ışıklandırıldı. İddiaya göre, gelen tepkiler üzerine gece mahyaların ışığı söndürüldü.

Süleymaniye Camii çevresindeki esnaflar, ilk defa Ramazan ve kutsal geceler dışında ışıklandırılmış mahya gördüklerini ve bugüne kadar da "Ne Mutlu Gavurum Diyene" ifadesinin yer aldığı bir mahyaya rastlamadıklarını belirtti.
Bazı vatandaşlar mahyalarda yer alan ifadelerin sakıncalı olmadığını, bazıları ise demokratik açılım tartışmalarını yaşandığı bir zamanda buna benzer eylemlerin ayrımcılığı körükleyeceğini ifade etti.(CİHAN)
 

Türkistan

Divan Üyesi
Ynt: mahya krizi

aynen böyle olmuş ağabey. neyse ki vatanın gerçek sahipleri ayaklanmış ve mahyaları söktürmüşler. mahyaları astıran papazlarda vatikan'a, 15 günlüğüne ücretsiz izne yollanmış. haber7'de ki okuyucu yorumları da göğsümü kabarttı. işte biz buyuz!
 

kardelen2006

Divan Üyesi
Ynt: mahya krizi

ya pes yani! ya böyle bişey mümkün mü? hani resim var mı elinizde...
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Ynt: mahya krizi

Haberlerde rastlamadım böyle bir şeye, doğru olsaydı yer yerinden oynardı diye düşünüyorum. Umarım haklı çıkarım.
 

ferahsan

Dîvân Üyesi
Ynt: mahya krizi

Haberlerde yer alan şeklindeki Türk kelimelerinin yerine gavur koyularak meselenin çarpıtılmasının anlamı nedir Türkistan? 'Ne mutlu Türküm Diyene' ve 'Önce Vatan' mahyaları gerçekten asıldı mı bilmiyorum ama dün Süleymaniye'deydim, önceki gün de Eyüp'te; fakat böyle bir şeye rastlamadım.
 

Türkistan

Divan Üyesi
Ynt: mahya krizi

yav ''ne mutlu türküm diyene'' veya ''önce vatan'' yazsa, niye rahatsız olup indirsinler? memleket türk'ün değil mi?
 

ferahsan

Dîvân Üyesi
Ynt: mahya krizi

İçinde bulunulan süreç malum şikayet noktasını bu çerçevede düşünmek lazım.

Türkistan' Alıntı:
Bazı vatandaşlar mahyalarda yer alan ifadelerin sakıncalı olmadığını, bazıları ise demokratik açılım tartışmalarını yaşandığı bir zamanda buna benzer eylemlerin ayrımcılığı körükleyeceğini ifade etti.
Peki gavur yazsa Türk halkı böyle bir cevap mı verir? Elhamdülillah iddia edilen sözlere sakıncalı değil diyecek kadar kopmadık benliğimizden.

http://www.haber7.com/haber/20091007/Camilerde-Once-Vatanli-mahya-krizi.php
 

Türkistan

Divan Üyesi
Ynt: mahya krizi

bunlar için ha türk'üm yazmışsın, ha gavurum ne farkı var? gavurum yazılsa, anca bu kadar tepki verilirdi. haber7.com'a da nasıl batmışsa, manşetten çakmış. ''önce vatan'' kriziymiş! ne olacaktı ya? önce vatikan mı yazılmalıydı? lo siz işinize baksanıza, niye türk'e çakacağız diye pusuda bekliyorsunuz? siz gidin zekat, sadaka diye topladıklarınızı cebinize indirin. esnaf krizden birbirini boğazlıyor, terör son sürat devam ediyor, adamların derdi ne mutlu türk'üm diyene! hamdolsun bugün de çaktınız türk'e! türk'ün size çakacağı günleri de göreceğiz inşallah...
 

Mahşer

Dîvân Üyesi
Ynt: mahya krizi

Aman ha bu bir oyunun başlangıcı gibime geldi, Mahyalar vardı yada yoktu internete düştüyse artık vardır....
 

kardelen2006

Divan Üyesi
Ynt: mahya krizi

Yıldıray Oğur / Taraf

6 Ekim İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle Eminönü'ndeki Yeni Cami'ye "Milli birlik esastır", Sultanahmet'e "Ordumuza şükran borçluyuz", Süleymaniye'ye "Ne mutlu Türküm diyene", Üsküdar Yeni Cami'ye "Kurtuluşun kutlu olsun", Eyüp Sultan'a "Önce vatan" mahyaları asılmış.

Ey Müslümanlar!
Yarın cuma. Camiye gideceksiniz.
Restore edilmesine rağmen Süleymaniye'nin bahçesini dolduracaksınız.
Düşünün ki namaz kıldığınız o caminin tepesinde şöyle bir mahya asılmış "Günde bir kadeh şarap kalbe iyi gelir."

Öfkelenirdiniz değil mi? Kur'an'da açıkça haram edilmiş bir şeyin cami tepesinde ne işi olabilirdi. O yazı caminin tepesinde asılı durdukça o camide namaz kılınabilir miydi?

Peki, içkiyi haram eden Kur'an bakın milliyetçilik için ne diyor:

"Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah katında en değerli ve en üstün olanınız, takva bakımından en üstün olanınızdır." (Hucurat 49/13)

Kur'an "Türk olmuşsun, Arap olmuşsun, Kürt olmuşsun fark etmez. Bununla övünmeyi, bununla üstünlük taslamayı tıpkı içki içmeyi yasakladığım gibi sana yasaklıyorum" diyor.

Peki, şimdi söyleyin Kur'an açıkça "Ne mutlu takva sahibiyim diyebilene" derken 41 milleti adaletle yönetmesiyle meşhur Kanuni'nin yaptırdığı Süleymaniye Camii'nin minarelerine asılmış "Ne mutlu Türküm diyene" sözünün Kur'an açısından "Günde bir bardak şarap kalbe iyi gelir"den ne farkı var? Kapısında kimseye ırkı, kimlik kartı pasaportu sorulmayan o mabede sizce o mahya yakışıyor mu? Suudiler Kâbe'nin minarelerine "Ne mutlu Arabım diyebilene" yazısı assaydı hoşunuza gider miydi? Peki, bu hoşnutsuzluğunuzu yarın o camide size nasihatler verecek imama da bildirmeyecek misiniz?

Ey Cuma Namazı'nı Sultanahmet Camii'nde kılacak Müslümanlar!

Siz caminizin tepesine "Ordumuza şükran borçluyuz" mahyası astıranlara sormayacak mısınız?

Cuma'ya gidiyor diye subayları atan orduya mı şükran borçlusunuz? Kutlu Doğum Haftası fazla şatafatlı kutlandı diye geceyarısı e-muhtıra veren orduya mı şükran borçlusunuz? Cuma'ya giden memurları fişleyen, oruç tutan Genelkurmay Başkanı'nı evinden sefertası taşımak zorunda bırakan orduya mı şükran borçlusunuz? Hakkâri Çukurca'da altı askeri şehit eden asker mayınları ile ilgili hâlâ açıklama yapmayan orduya mı şükran borçlusunuz? Yoksa üç karakolun arasında küçük Ceylan'ı havan topuyla vurup, sonra da "kim yaptı bilmiyoruz" diye açıklama yapmakla yetinen orduya mı şükran borçlusunuz? Belki de şükranlarınızı bildirmek için başörtülü eşinizle karargâha gittiğinizde sizi içeri bile almayacak orduya şükran borçlusunuzdur?

O caminin imamına "Biz gerçek Müslüman olsaydık bugün bu caminin minaresine "Orduya şükran borçluyuz" değil, "Küçük Ceylan'ı kimler vurdu" yazan bir mahya asılmalıydı diye çıkışmayacak mısınız?

Ya sevabı çok olsun diye İstanbul'un manevi direklerinden Eyüp Sultan'ın Camii'ne gidecek Müslümanlar!

Peygamberi evinde misafir etmiş, şimdi de İstanbullulara misafirliğe gelmiş Ebu Eyüb El Ensari'nin türbesinin başına "Önce vatan" mahyasını asmışlar.

80 yaşında "Önce vatan, önce Arabistan" demeyip, evinden kilometrelerce uzağa İstanbul'a gelmişti Eyüp El Ensari. Ve vasiyetinde de "Önce vatan" demeyip şehit düştüğü İstanbul'a gömülmek istemişti. Ve şimdi biz 1300 yıldır bize "Önce vatan değil" diyen Eyüp Sultan'ın mezarının başına, inandığı şey için Eyüp'ten Fatih'e bile gitmeyecek üç beş tane uyuşuk memura uyup "Önce vatan" yazısını astık. Bir nevi büyük sahabeye "Senin vatanın yok mu, ne işin var burada ey Arab" demiş olduk.

Açılıma kızan milliyetçi memurların İstanbul'un en kutsal mekânlarından birine siyaset sokmasına izin verdik. Yarın Eyüp'te namazını kılacak Müslümanlar Eyüp El Ensari'nin ruhunu inciten o mahyaya bir şey demeyecek misiniz?

Peki, siz namaz için Eminönü'ndeki Yeni Cami'yi seçen Müslümanlar!

Cami imamınıza siz de sorun: Kur'an'ın ve İslâm'ın neresinde var "Milli birlik esastır" ilkesi? Hangi milli birlik? Ne alakası var camiyle bunun? Hadi ona İslâm'da derme çatma bir yer bulursa şunları da sorun: Peki muhterem hocam. O halde camiye "Daha çok demokrasi", "Sivil anayasa istiyoruz", "Darbeciler yargılansın" mahyaları asmaya ne dersiniz? Bunlar siyasi de "Milli birlik esastır" değil mi? Hani laik devlettik? Devletin, resmî ideolojinin ne işi var camilerde? Erbakan, camileri arka bahçesi olarak kullanıyor diye kızıyordunuz, peki aynı şeyi niçin şimdi devlet yapıyor? Bu laikliğe aykırı değil mi?

Yarın binlerce kişinin namaz kılacağı bu camilerde ayağa kalkıp "Bu mahyanın caminin tepesinde ne işi var" diye hesap soracak cesur bir Müslüman aranıyor.


yorumsuz :)
 

Türkistan

Divan Üyesi
Ynt: mahya krizi

hala bizim türklük anlayışımızı anlamayanlara ne anlatsak boş. ''kürdistan'' başlığında bunlar tartışıldı. ''önce vatan!'' yazısından rahatsız olan şerefsizler oğuz kağan'ın torunu olsa önemi yoktur benim için. diyalogcuların yavrusu, pkk resmi yayın organını ciddiye almaya değmez.
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt