Medeniyet Tasavvuru

Mina

Divan Üyesi
#3
Medeniyet farklı kültürden insanların kardeşçe birarada yaşayabilmesidir.Osmanlı bunu başarmıştı.”İslam medeniyeti” ni kendince yorumlamış gerek şiir,gerek musiki,gerek mimari alanlarında muhteşem bir sentez ortaya koymuştur.Bir devletin medeniyet seviyesi üç şeyden anlaşılır zaten: Şiir,musiki ve mimari...
 

Mina

Divan Üyesi
#5
Aşk
Edeb
Gönül

Bu kelimelerin başka dillere karşılığı var mı?
Ya da
Başka milletlerde bunların oluşturduğu o ruh,o medeniyet?
 

Dilhun

Gafile kelâm Nafile kelâmdır.
#6
Aşk
Edeb
Gönül

Bu kelimelerin başka dillere karşılığı var mı?
Ya da
Başka milletlerde bunların oluşturduğu o ruh,o medeniyet?

@Mina Aşk , edep ,gönül kelimesinin karşılığından ziyâde karşılıksız kelimelere değinmek istiyorum . Doğan Burda ' nin Hürriyetteki yazısını hatrima getirdi divana yönelttiğin sorun. Başka dillerde karşılığı olan degil de sadece o dilde anlamı olan kelime ve anlamları.Karsiligi bir türlü bulunamayan ,kendi dillerinde ( bu arada dil kelimesi Farsça " gönül " demektir . Kendi dillerinde (gönüllerinde ) ) anlamı mevcut bir kaç inci.Galiba bizler tek başına dünyaları anlatan kelimeleri seviyoruz.

TOSKA : Ortada hiçbir sebep yokken hissedilen derin keder anlamına geliyor.

" Neden gün ortasında ansızın akşam oluyorum " diyen Atilla İlhan in sorusuna yanıt belki de bu kelime.

GÖKOTTA : İsveclilerin huzur veren kelimelerinden Gökotta. Kuşların sesini dinlemek için sabah erkenden kalkmak anlamına gelmekte.
Bir diğer kelime ise" Fernweh "

FERNWEH : ( Almanca) . Daha önce hiç bulunulmayan bir yer için sıla hasreti hissetmek.

Bu kelime bana Simone de Beauvoir 'in " İnsan uzaklara özgü bir varlıktır " tespitinin doğruluğunu gösterdi.

FERNWEH , Umay Günay ' in " çağıran bir şeyler var hep beni uzak şehirlerde " feryâdınin özeti mahiyetinde bir kelime.

Rimbaud ' un deyimiyle Şairlerin Tanrısı Charles Beadelaire ' nin " Nerde değilsem orda iyi olacakmisim gibi " dizesini hisseden insanlarin icat ettiği bir kelime Fernweh.
 

Mina

Divan Üyesi
#8
Bir Japon psikiyatr konferans için ABD'ye gelir, meslektaşı onu evinde ağırlar. 'Aç mısın?' diye sorar, 'hayır der misafir, tokum'. Aslında kurt gibi açtır ama bunu söylemek ona göre ayıptır. Sabaha dek kıvranır.Kadim geleneklerde yolcu, sorgusuz sualsiz sofraya buyur edilir.
 

Mina

Divan Üyesi
#10
“Eski insanımız için dünya hayatı bir ayrılık ve hicran demekti, insan dedikleri varlık bu dünyaya gönderilmekle O’ndan ayrılmıştı,eğer dünya imtihanını muvaffakiyetle tamamlarsa yine O’na döndürülecekti”


(Sadettin Ökten/Yahya Kemal’in Rüzgariyla Düşünceler ve Duyuşlar)