Menkıbeler..

Doğruluğuna, yanlışlığına, kaynağına vs. bakmadan kıssadan hisse gayesiyle buradan paylaşalım bildiklerimizi, duyduklarımızı..Bâyezîd-i Bistâmî yağmurlu bir havada Cumâ namazına gitmek için evinden çıktı. Sağnak hâlde yağan yağmur, yolu çamur hâline getirmişti. Yağmur bitinceye kadar bir evin ihâta duvarına dayandı. Çamurlu ayakkabılarını duvarın taşlarına sürerek temizledi.

Yağmur yavaşlayınca câmiye doğru yürüdü. Bu sırada aklına bir mecûsînin duvarını kirlettiği geldi ve üzülerek;

"Onunla helâlleşmeden nasıl Cumâ namazı kılabilirsin? Başkasının duvarını kirletmiş olarak nasıl Allahü

teâlânın huzûrunda durursun?" diye düşündü ve geri dönüp o mecûsînin kapısını çaldı.

Kapıyı açan mecûsî;

"Buyrun bir arzunuz mu var?" diye sorunca;

"Sizden özür dilemeye geldim." dedi. Mecûsî hayretle; "Ne özrü?" diye sordu.

O da; "Biraz önce duvarınızı elimde olmadan çamurlu ayakkabılarımı temizlemek maksadıyla kirlettim. Bu doğru bir hareket değil.

Yağmurun şiddeti bu inceliği unutturdu." deyince, Mecûsî hayretle; "Peki ama ne zararı var? Zâten duvarlarımız çamur içinde. Sizin ayağınızdan oraya sürülen çamur bir çirkinlik veya kabalık meydana getirmez." dedi.

Bâyezîd-i Bistâmî; "Doğru ama, bu bir haktır ve sâhibinin rızâsını almak lâzımdır." dedi. Mecûsî; "Size bu inceliği ve insan haklarına bu derece saygılı olmayı dîniniz mi öğretti?" diye sorunca; "Evet dînimiz ve bu dînin peygamberi olan Muhammed aleyhisselâm öğretti." dedi.

Mecûsî; "O hâlde biz niçin bu dîne girmiyoruz?" diyerek kelime-i şehâdet getirip müslüman oldu.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Kâdı iyad r.a. hazretlerinin Şifâ-i Şerinfin de şöyle bir kıssa anlatılır.

Horasan emirlerinden bir zât,vefatından sonra rüya da görülür."Allahü Teala nasıl muamele bulundu"diye sorulur.O da "Allah'u teala beni bağışladı.bana bağışlama muamelesinde bulundu.diye cevap verir.
Bunun üzerine"Allah'u teala hangi amelinden ötürü bağışladı"diye sorulur.
O da "amelimden ötürü değil,niyetimden ötürü Allah beni bağışladı.Birgün başlarında bulunduğum orduyu teftiş için bir tepenin üzerine çıkmıştım.Ordunun çokluğunu görünce içimden şunu geçirdim.Keşke Resul
lulah sav zamanında yaşasaydım uhud gibi savaşlarda bu ordu ile O'nu korusaydım O'na yardımcı olsaydım.işte Allahü teala beni bu niyetim ötürü bağışladı .Zira Resulullah sav efendimiz "Müminin niyeti amelinden hayrlıdır"diye buyuruyor.
 
Son düzenleme:

Dilhun

Dîvân Üyesi
BEHLÜL DÂNÂ'NIN HIRSIZI KABRİSTANDA BEKLEMESİ

Behlül Dânâ'yı kabristanın yanında bir aşağı bir yukarı dolaşırken görmüşler.

- "Ne bekliyorsun burada?" diye somuşlar...

- ”Hırsız paramı çaldı, hırsızı bekliyorum” demiş...

- ”Hiç hırsız buraya gelir mi, aklını mı kaçırdın sen?” demişler...

- ”Gelir, gelir, âkıbet (en sonunda) buraya gelir” demiş.
 

adlena

Dîvân Üyesi
Yazmak zor geldiği için bende hazır anlatılmış bir menkıbenin videosunu paylaştım.
 

ferahsan

Dîvân Üyesi
Hilal Tv ne alaka dememle dalga geçmek için anlatıldığını anlamam arasında geçen 3 saniye için hüzünlere gark oldum.
 

adlena

Dîvân Üyesi
Eleştiri amaçlı anlatıyor ondan dolayı biraz ekşimsi olabilir.
Aramızda ilahiyatçı arkadaşlar var acaba mevzu bahis hikayenin yazarı" hemedani " ve eseri hakkında bilgi verebilirler mi?
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
:)

kekre. ekşimsi değil. siz bakmayın türk dil kurumunun ekşimsi dediğine. kekre olan acısından yenilmez. bu kelime konya seydişehir ve sair havzada elan istimal edilir. yenildiği vakit mideyi bozacak olandır, vücuda zarar verecek olandır kekre. kekrenin cümle içinde kullanımına misal:

"bana diş geçirsin de anlasın bakalım hangimiz daha kekre" ismet özel - bir yusuf masalı.

"hemedani" dediğiniz yusuf hamedani hazretleri ise şu kadarcık malumat vereyim: abdülhalik gücdevani ve ahmed yesevi hazretlerinin mürşididir. tasavvuf erbabınca bir motto ile şunu da ilave edeyim: "müridine bak mürşidini tanı."
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Yusuf Hamedani hazretlerini (r.a.)okuyan kişi bu lakırtıları edemez.bu lakırtıları iyi olmayan bir niyet ortaya koyar.Yusuf hamedani hazretleri(r.a.) Ahmet yesevi hazretlerini (r.a.)ve Albulhalıkıl Gücdevani hazretlerinin (r.a.)hocası ve Abdülkadir Geylani hazretlerinin (r.a.)sohbetine katıldığı mübarek zatdır.ayrıca İmamı Gazali hazretleri (r.a.) aynı dönemde idiler.Ehli sünnet alimlerinin kitap ve sözleri doğru kaynaklardan okunmalı yoksa yukarıda ki kekre tadından başka bir şey kalmaz ayrıca istemeden de maneviyatmıza zarar veririz.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Bahsedilen şahıs hakkında hiç bir bilgim yok.Bilen var ise cevap versin.
Şahı nakşibendi hazretleri (r.a.) buyurur ki
Bizim yolumuz ender bulunan yollardandır.Sağlam halkadır. Resûlullah Efendimiz’in (s.a.v.) sünnet-i seniyyesine sarılmaktan, Ashâb-ı Kirâm’ın takip ettiği yolu takip etmekten başka bir şey değildir."
Bu destura dikkat etmek lazım. Kimi okursak okuyalım bu destura ne kadar hassasiyet ile yaklaşıyor.
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
"Yerin altında en çok ne var?" diye sordu Behlül Dânâ, Halife Harun Reşid’e!

Harun Reşid: “Herhalde ölüler var” deyince; “Yok!” dedi Behlül Dânâ ve ekledi:

“En çok ölülerin pişmanlıkları var..!"
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
"Sütçünün biri süte su katardı . Bir gün bir sel geldi ve koyunları telef etti. Sütçü ağlayarak şunu söyledi ; “Damlalar birikti ve sele dönüştü”
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Albülmetin Balkanoğlu hoca kayabaşı köyüne sürgün edildiğinde.sabah ezanını okur kimse gelmez bir daha okur yine gelmez.arkasından sela okur üst üste. Bütün köylü camiye koşar.hocam kim öldü diye.sorarlarAbdülmetin hoca sabah namazına gelmeyince hepiniz öldü sandım.sizin selanız:)
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Hatırlatma

Lütfen alıntıladığınız içeriğin dış linkini değil içeriğin kendisini paylaşınız.Siyasi yazılar paylaşmamalıyız.Alıntıladığımız yazarın yazarını paylaşalım.Yayınlanan yazılardan divan sorumlu tutulamaz.

xen

Üst Alt