Tadımlık

Muz Sesleri

Hikmet

0 rh+
(Muzların ses çıkardığını ilk bu kitapta öğrendim. Beni çok duygulandıran bir bölümü paylaşmak istedim.)

-Biliyor musun, muzlar büyürken ses çıkarırlar.
- Nasıl, ne sesi?
-Ses işte. Muzlar bir elin birbirine yapışık parmakları gibidir önce. Sonra o parmaklar büyüyüp birbirlerinden ayrılırken ses çıkarırlar. Eğer Ağustos ayında bir gece bir muz tarlasına girersen, başka bir gürültü yoksa eğer o sesleri duyarsın!
-Nasıl bir ses?
-Çuk çuk çuk…
-Dalga geçiyorsun benimle!
-Niye dalga geçeyim habibti? Muz sesleri bir Lübnan gerçeğidir.
-İspatla o zaman!
-Nasıl ispatlayayım şimdi, Ağustos’ta olur o sesler.
-O zaman bana göstereceksin.
-Peki bakalım hanımefendi. O zaman sana söz. Bebek doğunca bir Ağustos akşamı seni buraya getireceğim ve duyacaksın, tamam mı?


.....

Zaman geçti ve sen doğdun.

Annen çok yorulmuştu. Çok bunalmıştı. Bir gün dışarı çıkmak istedi. Kızına doğru dürüst bir giysi almaya karar vermişti. Aslında yürümek istiyordu biraz. Kamptan çıktı. Tarık El-Cedidi’ye gidecekti. ''Fükhani Hükümeti''nin oradan bebek giysileri bulacaktı. Gitti.

Getirdiklerinde boynu parçalanmıştı. İsrail uçakları 17 Temmuz 1981 günü anneni öldürdü. En çok boynunu tutmak isterdim. Ama gömülüp ağlayabileceğim bir boynu bile kalmamıştı. Annen boynundan vurulduğu için bu kadar sessizdi.

Filipina,
Ben annene, onca zaman sadece bir tek söz verdim. Sadece bir tane. Onu Ağusots’ta muz tarlalarına götürecektim. Muz seslerini dinleyecekti. Çuk çuk çuk… Nasıl sevineceğini, hayret edeceğini düşündükçe… Seni bu yüzden gönderiyorum Filipina. Çünkü bu savaş bir tek söz bile verdirtmiyor insana. Sana bir hayat bile söz veremeyeceğim için gidiyorsun. Değil ki muz sesleri. Belki birgün.. Kim bilir.. Ağustos’ta bir gece büyüdüğünde..

Bunu hiç unutma Filipina. Sen bir savaşın ortasında, Lübnan’da doğdun. Senin Lübnan’ında sadece muz sesleri vardı.


...


Ece Temelkuran / Muz Sesleri
 

Hatırlatma

Lütfen alıntıladığınız içeriğin dış linkini değil içeriğin kendisini paylaşınız.Siyasi yazılar paylaşmamalıyız.Alıntıladığımız yazarın yazarını paylaşalım.Yayınlanan yazılardan divan sorumlu tutulamaz.

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt