Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Türkiye'mizin çağdaşlaşma sürecinde laiklik' konulu toplantıda konuşan ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan, Türkleri eleştirdi çocukların namaz yerine bale yapmasını istedi.
             
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan(, Türkleri barbarlıkla suçladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi'nde 'Türkiye'mizin çağdaşlaşma sürecinde laiklik' konulu toplantıda konuşan Saylan, Türk milletinin tarih boyunca hep yakıp yıktığını öne sürdü.

Türkan Saylan, çocukların namaz kılmasını değil, bale yapmasını istediklerini söyledi.
Bunun bir alışkanlık haline geldiğini iddia eden Saylan şöyle konuştu: "Biz Türkler hep akın etmişiz; yakıp yıkmışız, başkalarının yaptıklarını yakıp yıkmışız. Şimdi kendi yaptıklarımızı yıkıyoruz. Nedir bu alışkanlık. Biz yakıp yıkmak için var değiliz. Biz yaratmak, geliştirmek ve çağın üstüne geçmek için varız."

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin 14 Nisan'da düzenleyeceği mitinge destek talebinde bulunan Saylan, "ÇYDD olarak 14 Nisan'da Ankara Tandoğan'dayız. Yozlaştırmaya çalışanlar olacaktır. Aramızdan da çıkacaktır. Çağdaş, laik ve demokratik bir Türkiye'nin devamı için yapılması gerekenleri yapalım. Sesimizi duyuralım. Bir kişi bin kişiye, bin kişi binlerce kişiye ulaşabilir." şeklinde konuştu. Çocukların namaz kılmasını değil, bale yapmasını istediklerini dile getiren Saylan, şunları söyledi: "Türkiye'nin bölünmesine, ırkçılığa yönelmesine, binlerce yıl öncesinin Arap ve İran âdetlerinin gelmesine karşıyız. Çocuklarımızın sıra üstünde namaz kılmasını değil bale yapmasını istiyoruz. İnancın insanların iç dünyasında saklı olmasını istiyoruz."

Konuşmasında Gençlik Korosu'nu yöneten müzisyenin isminin Muhammed olmasından yakınan Saylan, "Gençlik Orkestrası'nı yaratan ve yöneten arkadaşımızın ismi Muhammed. Düşünebiliyor musunuz buradaki ironiyi?" yorumunu yaptı. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler nedeniyle Türkiye'yi zor günlerin beklediğini savunan Saylan, seçime katılacak partilerin sembolleri ile dalga geçti. Saylan şunları söyledi:

"İnsanlar okuma yazma bilmesin ki parmak bassınlar. Seçim kâğıtları at, eşek, arı ve kuşlarla dolu. Bilinir ki okuma yazma bilmeyen çoğunluktadır ve onlar ancak parmak basarak oy verirler. Onların ağaları, tarikat reisleri çağırır ve biz ata, eşeğe, arıya ya da kuşa oy vereceğiz derler. Böyle bir topluluk nasıl kalkınır? Böyle bir topluluk cahil bırakılmıştır. Bizi yönlendirmek isteyenlere, bizi koyun sananlara karşı dikkatli olalım. Bu ülkedeki insanları siyah-beyaz diye ayırmak, vatansever veya vatan sevmeyen hain diye ayırmak kimin haddine'"

Mühenna Kahveci'nin haberi

Kaynak:Haber7.comBu konuyu açma nedenim sadece haber vermek değil konuyu.Özellikle ilk paragrafına takıldım ben bu haberin.Türklerin asırlardır yakıp yıktığını barbar bir kavim olduğunu iddia ediyor bayan çağdaş hanım.

Bir de takıldığım 2.nokta yukarda fontunu kalınlaştırtığım konu.İsmi Muhammed olduğu için ironi unsuru haline gelen bir kişi...

Siz ne düşünüyorsunuz bu konularda?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği hayli medenileşmiş mi sizce?
 
C

cengaver

Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

uluğbey...kanayan bir yara bu aslında yoruma bile gerek yok,değmez bile... saçmalamak çağdaşlık oluyor artık demekki... e bu ülkede kilise açıp aynı hafta Kur'an Kursu yıkan bir yönetim varsa çağdaş yaşam da çıkar namaz yerine bale diye çığırır..hadi hayırlısı bakalım..Allah sonumuzu hayır eylesin
 
Z

zeymak

Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

dengesizin birini alıp çağdaş yaşamı destekleme derneği başkanı yapmışlar ne saçmalık ya bale yapan namaz kılamıyormuymuş!bu zihniyette olan biri bide bu ülkede dernek başkanlığı yapıyor pes doğrusu!Muhammed isminin neyi varmış onuda anlamadım,ay tam sopalık yaaa :mad:
bence fazla saçmalamasın,saçmalıyacaksada kendine başka konular seçsin yoksa onu Muhammed ismine kurban ederler!

ayın 14ünde de ankaraya gelecekmiş öylemi?gelsin efendim gelsin!
bizzat,kendim gözlerim yollarda bekliyor olucam :mad:
 
Katılım
17 Mar 2007
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi olarak bu mesajı görmek beni de sinir etti:( Laiklik, demokrasi, çağdaşlık ayrımı BALE ve NAMAZla yapılmaz, yapılamaz!!! Bu arada 14 Nisan Ankara mitingine katılmak isteyen tüm arkadaşlar en yakınlarındaki Add şubesiyle irtibata geçsinler...Ankara'ya hemen hemen her şehirden ücretsiz olarak otobüs kalkacak...
 

zemheri

 
Katılım
30 Kas 2006
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

zeymak hatun bunedir apaçık tehdit he :D

yahu hadi dinimize laf atmış da, kendi ırkına bu kadar acımasızca davranan çağdaşda görmedim.. afedersiniz de çağdaş olcam diye yırtınırken hangi konuyu yırtacağını şaşırmış bunlar...
ne kadar basit ne kadar iğreti Allah'ım bunları gösteriyorusn bize nefsimize hakim olmak için sabırda ver...
ayrıca ben evladım olursa balede öğretmem barbarız ya hani serde kaba kuvvet var karate öğrensin nebilim judo falan öyle taytla gezdirmem ben çocumu çağdaşızda delikanlıyız yani... tabi bide muhammed ismine ayar olmuş, sayın başkan... ne koyalım, ne istiyor? tom, jack, brad nasıl uyar mı?
ya sayın başkan kendi isminden utansın önce, vallahi türkan ismini taşıya bilseydiniz önce; ama yazık bu kadar basit bu kadar manasız bu kadar seviyesiz konuşmanızdan dolayı sizin adınıza üzüldüm
böyle çağdaşlaşılmaz ki ehehehe Allah'ım hikmetinden sual olmuyo ...:D
 

gundera

 
Katılım
2 Ağu 2006
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

Ben hayatımda kendi milletine bu kadar hakaret eden birini görmedim. Sayın hanım efendin Türklerin barbar olduğunu söylemesi hem kendine hakarettir, hakaretten de öte ihanettir. hele de Türk müslümanlığını görmemezlikten gelmesi ilginçtir. Türlerin kendine özgü bir müslümanlık meydana getirdiğini görememesi körlüktür. Türkleri aşşağlayanlara dünyada çok büyük ödüller verildiğini düşünürsek hanımefendi gelecekte aldığı bir ödülle bizi dünyaya çok güzel bir şekilde tanıtabilir.
 
C

cengaver

Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

zemheri' Alıntı:
evladım olursa bale de öğretmem barbarız ya hani serde kaba kuvvet var karate öğrensin nebilim judo falan öyle taytla gezdirmem ben çocumu çağdaşızda delikanlıyız yani... tabi bide muhammed ismine ayar olmuş, sayın başkan... ne koyalım, ne istiyor? tom, jack, brad nasıl uyar mı?
zemheri mükemmel yorumlamışsın valla helal:)gundera' Alıntı:
Türkleri aşşağlayanlara dünyada çok büyük ödüller verildiğini düşünürsek hanımefendi gelecekte aldığı bir ödülle bizi dünyaya çok güzel bir şekilde tanıtabilir.
haklısın...
bir milyon ermeniyi kestik diyen Orhan Pamuk'a Nobel ödülü veren Avrupa,biz barbarız diyen Çağdaş(!) başkana ne verir acaba...yalnız gundera şu sözüne de katılmadığımı söylemek isterim...
gundera' Alıntı:
Türlerin kendine özgü bir müslümanlık meydana getirdiğini görememesi körlüktür.
Hiç bir millet kendine özgü bir müslümanlık meydana getiremez.İslamiyet evrensel bir dindir.Aslı neyse aynen devam etmektedir.Ne hiristiyanlık ne de yahudilik gibi değiştirilmiş (veya kendine özgülüğe kurban gitmiştir) aslını korumuştur...Bu da acizâne görüşüm...Eyvallah..
Allah sonumuzu hayır etsin...
 
Katılım
15 Mar 2007
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

" namaz kılmasınlar bale yapsınlar"
Ne garip bir toplum olduk içimizde son yılların modasın ayak uydurmaya çalışan çok garip yaratıklar var.Bu millete küfür eden onun kutsal değerlerine dil uzatan.Bu milleti cani gibi göstermeye çalışanlar unutmamalıdırlar ki,o büyük hayranlık duydukları batıya insanlığı bizler öğrettik .cennetten arsa satan onlar,aforoz ederek insanları dışlayanlar onlar,kendi menfaatleri için insanları katledenler onlar,Yine de ben onlara kızmıyorum onlar sofraya oturunca önce Allaha şükür edip sonra yemek yiyorlar.Bizim içimizdekilerde o da yok,Türk tarihine,Türkün kutsal değerlerine küfür edenlere ödüller veriyorlar.O garip, adını anmak istemediğim zavallı da belki böyle bir ödül peşindedir.Belki ilerde nobel falan almak istiyordur.
başka türlü alamaz da. ister namaz kıl ister bale yap sana kim karışıyor.
 

uLYa

 
Katılım
10 Nis 2007
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

".....Tarihçi Ahmet Almaz, "Bu Türk kimliğini taşıyan, kendini Müslüman hisseden birinin görüşü olamaz. Bu bir Hıristiyan görüşüdür." şeklinde konuştu...."
 

ibrhm

 
Katılım
15 Şub 2006
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

sevgili uluğbey güzel bir söz vardır : birader bunun kendi muhtac u geda
bu kadın kime himmet ede
bunlar olsa olsa sükutun çığlıkları... Ebu cehil bile -ki cahillerin babası demek- Efendimiz'in (s.a.v.)peygamberliğini kabul ediyor. bu insanalar onlardan da cehiller herhalde... namazı yatıp kalkma amelesi gören birisinden bunları işitmek normal aslında. aslında bunların namazla ,isim ironisiyle falan uğraşları yok. bu insanların direk olarak DİN ile problemleri var .dikkat ederseniz söyledikleri sözlerden anlarsınız. vesselam...
 
Katılım
13 Şub 2006
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

selamunaleyküm
arkadaşlar uzun bir aradan sonra böyle 'yobaz' insanların saçma sözlerine atıfta bulunarak aranıza dönmekten ziyade daha güzel bir konu için bir seyler yazmak isterdim ama....
Din ile diyanetle alakası olmayan bu kişiliksizleri bu konu hakkında konusmaktan tenzih ederim.bunların bu güzel vatanı nasıl kurtardığımızdan pek haberleri olmasa gerekir ki bu saçmalıkları söyleme cüretini gösterebiliyorlar.
ulan Avrupa birbirini kırarken osmanlı çatısı altında onca millet birbirini incitmeden nasıl yasamıs bir sorsaya kendisine.
 
K

katrelâl

Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

Kafamı kurcalayan iki nokta var burda,,, Kurcalıyor derken beni rahatsız ettiğinden falan değil, aksine içine düştüğü yanılgının farkında olmayan ve bu toprakların korunması uğruna canını korkusuzca öne süren yiğitleri barbarlıkla suçlayan, onların ana babaları mesabesinde olan bu onurlu, geleneğine bağlı müslüman türk halkına cahillik yaftasını yapıştıran kendi cehl-i mürekkeb derecesinde ama bundan bîhaber,durmadan sağa sola fesad tohumları saçan bu tür insanların bu şekilde söylemlerde bulunmalarıdır...
İkinci nokta ise; madem ki sen namazı bir kaç beden figürüne müsâvî görüyorsun neden müslümanların bu masumane ibadetlerinden bu kadar korkuyorsun... Demek ki bunun zihnî arka planında bizim göremediğimiz(!) başka şeyler var. Oy pusulasına parmak basan saf niyetli insanlardan değil,tarihini inkar eden, insanların inançlarıyla, ibadetleriyle, şekilleriyle uğraşarak gündeme gelmeye çalışan bu kısır zihniyetli insanlardan gelir bize zarar ve onlardır gelişmenin önünde duran tek engel...!
 

FANİ

 
Katılım
29 May 2006
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

Bu gibi kişiler her seferinde laiklik adı altında dini yaşayan kesime karşı kinlerini dökmekten uzak kalmıyor.Kalplerindeki kin adeta taşarak ağızlarından çıkıyor.Yakıp yıkıyor dediği atalarının hoşgörüsünün bir damlası onda olsaysı zannediyorum ki bu lafları duymayacaktık.Eğer çağdaş yaşam buysa ben yobazım.
Çocukluğumda en sevdiğim oyun saklambaçtı.Çok güzel bir oyun.Arabanın arkasına saklan, ebe araba görsün ama arkasında sen varsın.Veya istediğin yere saklan.Türkan Saylan Çağdaş yaşamın arkasına saklanmış;ama her tarafı görünüyor.Ne diyelim bizi de saklayacağı yere saklamış:İronikliğin arkasına...
 
K

kurşuni

Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

allah aşkına namazla baleyi aynı kelime içinde kullanmayın ben en güzel örneği istiklal marşımızdan vereyim bu çağdaş medeniyet bilmemne örgütüne mehmet akif bile demişki medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar
 
Z

ZeRRe

Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

BU NASIL BİR ZİHNİYETTİR.
Böyle bir kıyaslama nasıl yapılabilinir
namaz barbarlıktır diyen bu şahsiyet
ınsanın dınını yaşamasının neresi babarlıktır.
barbarlık sızın zıhnınızde barabarlık böyle sacma sapan düşüncelerde
yazık çok yazık böyle beyinlere
bu düşüncelerin hesabını nasıl verecekler merak ediyorum dogrusu
 

omar

 
Katılım
11 Kas 2007
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

hey gidi hey saçmalıklar abidesinden başka bir şey değil.....amaç belli gerçi anlayana...
 
Katılım
22 Kas 2007
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

güzel konuya yanlış cevaplar...
islam sana bana göre değildir.islamla ırkçılığı; islamla kendi siyasi düşüncelerinizi bağdaştırmaya çalışmayınız lütfen.siyaset araç değil amaçtır. bunu untmayınız sevgili dostlarım.
 

firuze

 
Katılım
5 Eki 2007
Ynt: Namaz Kılmasınlar Bale Yapsınlar...

cagdasiz dıye gecınen şu mahluklara örumcek kafalılara allah akıl fıkır versın yazıkyazık muhammaed ısmını agzına almasın