Tadımlık

ninenin mektubu

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
ey benim gözümde tüten gönlümde biten kara yazgılı dadlı ezgili inci sezgili gurbet kuşum gönlü hoşum köylü özlüm üveyik gözlüm doğru sözlüm aslanım benim.

dün sabah ezen vakti kalktım lambamı yaktım ebdest aldım namaz kıldım. derkene, horozlar da öterkene doğru ahıra vardım. sarı ineciğimizi bi güzelce sağdım. sağdım emme bakracın dibini bile döşemedi sidüğü. eycan canım sıkılıvedi hastamı oluvemiş neydi?! sırtımı birgümü aldım doğru zartlak osmanlara vardım. zati öteyi gün baytaroğlu gelmiş diyi duyadım. iki hoş beş ettim. "bizim şibir inek hastalanmış oğlum ümmet" dedim. sağolsun geldi bakıvedi bikaç dene ilaç yapıvedi. kızılcık şurubu filen edivedim altına bi döşek atıvedim yarenliği bi gurduk bi gurduk agşama gada otuduk. üleee! senin argadaşın ümmet bi guca lafla ediyo sankı hökümet! sordum gari "dünyada ne olupduru oğlum?" deye. başladı anlatıvemeye. ne bilen a yavrım?! bu dünya epey garışığımış. tüm dünyada bi sürü cavır varımış. emme iki denesi en gocamanıymış. ben cabır deyeyon emme ne edem dilim alışıvemiş. halbusam onların ırabbıd a bizim ırabbımız da bi değil mi? doğru değil böyle laflar ya neyse gari.

bi denesini amerikanyanın cavırı bidenesi de urus cavırı. bu ikidene softirik hem düşmanımış birbirlerine hem de fırsat düşdümüydü ellerine yontu yontu verilemiş kendilerine. bir deyiyomuş: "ben şu memlekete giriyom sen seslenme arkedeş! emme istersen gözünün kestirdiğinin birini de sen seç!" urus cavırı samanın altından so yörütüyomuş. içlerine bi girdimiydi tümden eritiyomuş. enaaa! ocaklarına ot tıkattırıyomuş, vurdumuydu anasını satem ses çıkattırıyomuş! amerikanyanın cavırı ogşeye ogşeye araya gireyomuş. ağır ağır bayıltıp eycem yere sereyomuş. ayıdan post cavırdan dost olmaz hesabı dostuz arkedeşiz diye bu amerikan cavırı çok evvelden bize söz vermiş. "teyyare tüfeg verecez" demiş sonra gancıklık etmiş yan çizmiş "vermeycez arkedeş" demiş. ulen böyle mi olu dostkul arkedeşlik?!! bunu derler gancıklık a yavrım galleşlik! ey zati irahmetli dedim söylerdi: "eğri ağaçdan kemanenin yayı, bizi cavırlardan dayi olmeyyoo!" deye.. tam yirmi otuz amerikanyanın cavırları girmişler içimize, sömürmüşler iliğimize, yardım edeyoz deyi bizi ağırdan ağırdan soyuyolamış, kaç yıllardır da tüfegleri ambara koyuyolamış. ara sırA ambaraın kapağını açıveriyolamış tam bizim gucaman adamlar almaya vadıklarında kapatıb kaçıveriyolamış. bi de bizim memlekette müs mü süs mü deyivedi bilemeyom gari bi yerler gurmuşlar. her gün dürbünilen urus cavurı tarhana çorbasımı içeyo yosa gurufasulyemi yeyo deyi gözetleyip bakıyolamış. bizim de argamızı sıvazlayep boncug takıyolamış. ene aftirik douzlar enee! hele dalıncısiyinden patliyeseler, yağlı gurşun önüne gelesiler! bizinlen maytab mı geçeyonuz ule? eee! ben bi gocagariyem! heç bişeye aklım ermez bileyom ermez emme bi dene şeye eyi erer. hem de çooog eyyi erer. duymayan vasa duysun bilmeyen vasa bilsin gari! bu gucuman ulus istedimiydi topunu tüfegini yaradır bulur tüm dünyaya onurunu bağımsızlığını gurur yavrım goruur... zartlag osmanın ümmet anlatıvedikçe yerimde oturamaz oldum ümüglerini sıkıveceğim geldi de doldum len yavrım doldum. eee bu dünya gahpe dünya! essah değil sahte dünya! tüm cavır bi olsada goca ulusumuz teg galsada dedelerin torunları birleşiriz biz! şahlanırız yeni baştan devleşiriz biz!

bu dediglerim yavrılarım boş gelmesin size. en kötü günlerimizde getirivermedikmi tüm cavırı dize. ey gözünü sevdiğimin eyy! neydi o günler! doguzyüzyirmiiki miydi sene... yeni hesab bilemeyom! esgi hesabda binüçyüz bilmem bişey mi bişey gucuman seferberlik gurtuluş savaşı bitmiş gahpe düşman cözel yurdumuzdan defolup getmiş deden, ırahmetlik gadirim gadir çavışım! gadir efem! girivedi bi sabah evden içeri başı ak sargılı elinde tüfeg karşımda görünce sapıtıvedim sevincimden ne etceğimi yavrım! "hoş geldin efem" dedim "hoş geldin yiğidim emme yaralısın herhalda yaralanımıvedin?" şöle bi bagtı. heç unutmam dağlar gibi geynleşti: "yaramı dedin çocuklarımın anası?!" dedi. "düşmanı döktük ya denize; anasını belledik haddini bildirdik ya gahpe düşmanın feda gari bu can bu güzel vatana. gurbanım tüm anadoluya bi baştan bi başa. edirneden ardaha!"


özay gönlüm - gurbet mektubu.
 

Hatırlatma

Lütfen alıntıladığınız içeriğin dış linkini değil içeriğin kendisini paylaşınız.Siyasi yazılar paylaşmamalıyız.Alıntıladığımız yazarın yazarını paylaşalım.Yayınlanan yazılardan divan sorumlu tutulamaz.

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt