Nobel Ödülü ve Orhan Pamuk

  • Konbuyu başlatan ecra
  • Başlangıç tarihi
E

ecra

Nobel Edebiyat Ödülü'ne Orhan Pamuk layık(!) görülmüş. Bundan birkaç sene önce kendileri "1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" demiş. Gurur mu duyalım yoksa utanç mı duyalım? Edebiyat, birilerin tekelinde mi?Edebiyat, Türkiye'de nereye gidiyor? Edebiyatturkiye'de biz, birşeyleri tartışmalı mıyız acaba?
 
Katılım
2 Haz 2006
Bence gayet normal bir gelişme olmuş. Ben de bekliyordum böyle birşey zaten. Orhan Pamuk, yeterli gayreti göstermişti ve emeğinin hakkını da aldı, helal olsun.

Bu olayı manşetten, "işte gururumuz" şeklinde duyuran medyanın da ne kadar Türkiye sevdalısı oldukları belli oldu, bir alkış da onlara ve onların ipini ellerinde tutanlara...

İşin en ciddi yönü ise; meselenin türkiye'nin iç meselesi olmayışı. Dünya muvazenesi üzerinde dengeler Türkiye için kuruluyor. Bu demek oluyor ki, dış mihraklar Türkiye'yi kendi "ilahi" oyun(!)larına karşı en büyük engel olarak görüyor. Daha doğru bir ifade ile; bunu farketmişler ve girişimde bulunuyorlar.


Hollanda, Danimarka,Fransa,Almanya ....

Bunlar Avrupa'nın önde gelen ülkeleri ve bu devletlerin Türkiye hakkında yaptıkları çalışmalar, olayın ciddiyetini gösteriyor.


Türkiye'li bir Avrupa meselesinin suyu iyice ısındı bu aralar, belki ip bir yerde kopar, hazırlıklı olmak lazım.
 
Katılım
30 Tem 2006
:DUSUNME

Tüm dünya yazarlığının önünde saygıyla eğilip bir yazara verilebilecek en önemli ödül olan NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ'nü versin, siz ise hâlâ adamı beğenmeyip yapabildiğiniz en iyi iş olan komplo teorilerinizi üretmeye devam edin.

Söylenecek çok söz var aslında bu konuda, ama söylemiyorum. Nasıl olsa anlamayacaksınız...
 
Katılım
29 Eki 2006
bir de işin ilginç yanı; mamafih milliyetçiliği tetikleyen toplumu pamuk yanlıları/ muhalefet olanlar şeklinde ikiye ayırmış olan bu konunun -ki bu çok olağan- pamuk yanlılarının genel olarak nobele sevinmek yerine "nasıl olur da farklı düşünürsünüz ?!" şeklindeki tahammülüsüzlükleri...
 

bElIeVe

 
Katılım
29 Eki 2006
pamuk gibi bir antlaşmaydı kanaatimce...
hatta bundan fiş bile olur,
Orhan dediklerimizi yaz ödülünü al...
 

doger

 
Katılım
29 Eki 2006
Orhan Pamuk'un aldığı ödülü onun gibi düşünmeyen bir Türk yazarının alması imkansız ama tarih boyu hep olmuştur."satılık kalemler" ve bedel ödenmiştir.Millete hakaret ve karşılığı.....
 

asii

 
Katılım
30 Eki 2006
ödül orhan pamuğun kalimenine verildi kanısında değilim..herşey bi yana benim kafamı bozan böyle bi süreçte soykırımla ilgili bu kadar alevli bir tartışma sürerken böle olmasıı....bazı şeyler çok tuhaf bu ülkede..
 

KURT

 
Katılım
25 Haz 2006
Orhan Pamukyan mükafatını almıştır, onu gören Elif Şafak kendi kartvizitini bastığı kitapla gündeme gelmiş ve o da mükafatlandırılmıştır.

Onlar aç kalmazlar, aç kalan köpek misali kendilerine yal verecek bir sahip bulurlar. bu sahip de genelde AB ya da ABD olur.

Bu arada yukarıda yorum yazan arkadaşlardan birinin yorum şekli öyle bi rahatsızlık verdi ki anlatamam. Cümlelerini "fan"larla donatarak bir serinlik vereceğini zannetmiş olabilir ama beni sıkıntı bastı açıkçası.

Fan nedir ya, bileniniz var mı? Ama yöneticiler konunun sapacağını düşünürlerse yorumumun bu "fan"lı bölümünü silebilirler.

Saygılarımla...
 

Nefi

 
Katılım
11 Şub 2006
doger' Alıntı:
Orhan Pamuk'un aldığı ödülü onun gibi düşünmeyen bir Türk yazarının alması imkansız ama tarih boyu hep olmuştur."satılık kalemler" ve bedel ödenmiştir.Millete hakaret ve karşılığı.....
Bende şahsi görüşlerimi belirtmek isterken arkadaşım ''DOGER''in sözlerine can-ı gönülden katılıyorum.

Ayrıca Orhan Pamuk'un Nobel ödülüne layık olup olmamasından ziyade şöyle bir bakıyorum sinirlerime hakim olamıyorum yahu bu adam ırkı olan Türk Irkının haksız bir ''sözde ermeni soykırımı'' yaptı diye iftaraya uğramasına katkıda bulunup onlara destek oluyor ve de siyasi görüşleri bu diye aldı bu ödülü, çünkü siyasi görüşleri onunkiler gibi olanlar o Nobel Ödülünü ona vermediler mi? :yuh :yuh :yuh
 
E

ecra

AB ve ABD ve nevileri, bu ülkenin sosyolojik ve ahlaki olarak çökmesi adına herşeyi kullanır. Orhan Pamuk vakası işte bu talihsiz olaylardan bir tanesidir. Fakat burada "tarihimiz"i, kendi çapında edebiyat yapmak isteyen birinin-ki Türk olduğundan şüpheliyim- yapmak istediğiyle alakası bile yokken üstelik topyekun bir millete "katil" damgasını vurarak Nobel Ödülü alıyorsa, bu dünyanın bir çivisi daha çıkmış demektir. Herşeyden önemlisi edebiyat kavramının da içinin boşaltılmasına ve yukarıda sözünü ettiğim nevilerin şahsi çıkarları doğrultusunda bu güzide kavramın içinin tıka basa doldurulmak istenmesine bir adımdır. Bence edebiyatımızı çeşitli sansasyonlarla bir yerlere gelmek isteyenlerin malzemesi yapmaktan koruyalım. Bunun için de eleştiri yapalım ve kalemimiz elverdiği sürece doğru eser üretmeye çalışalım.
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Tek bir şey diyorum...

"Bizim gözümüzdeki noktaları gösteriyorlar tek tek,kendi gözlerinde mertek var mertek..."

Kendi katliamlarını unutturmak adına verilmiş bir ödül müsveddesi ve bir arkadaşın da dediği gibi edebiyatın da içini boşaltmak amacı güdülmüş belli.

Bir halk ozanının bu konudaki şiirini aktarıyorum.Yorum size ait....
Büyütmek için fotoğrafa tıklayın...
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Nihat Genç'in bu konudaki açıklamalarını dinlemenizi öneririm...

Ve dinledikten sonra yorumlarınızı almak isterim[video width=400 height=350]http://www.youtube.com/v/d7LkE_pIiAo[/video]


Sırayla dinleyiniz.Alltaki video üstekinin devamıdır.

[video width=400 height=350]http://www.youtube.com/v/DzcuvJQ2TVE[/video]
 
Katılım
2 Haz 2006
Hangi Elif Şafak ya da Orhan Pamuk, Necip Fazıl'ın zerresi olabilir?

Bu soruyu neden mi sordum?


Milletinin şahlanıp ayağa kalkmasını belki en çok arzulayan insandı O ama "Türklüğü Tahkir" bahanesi ile önce yargılandı sonra da hamile eşi ile 3 ay hapis yattı.


Nerede kahramanlıklar sebebi ile madalya takmak, nerede mezelletler ?..
 
Katılım
30 Tem 2006
Size tavsiyem gidip bikaç Orhan Pamuk kitabı okumanız. Anca o zaman anlarsınız ödülün yazarın yazarlığına mı, yoksa bir başka şeyine mi verildiğini...
 

şeyh

 
Katılım
2 Eyl 2006
Lacivert' Alıntı:
Size tavsiyem gidip bikaç Orhan Pamuk kitabı okumanız. Anca o zaman anlarsınız ödülün yazarın yazarlığına mı, yoksa bir başka şeyine mi verildiğini...

okuduk...Sizin gibi bakamamışız demek ki üstad..buyrun...sahne sizin(lerin)...(her zaman olduğu gibi)...biz yine dinleyelim ...
 

gunners

 
Katılım
25 Kas 2006
Bu ödülün tamamen siyasi olarak verildiği bir gerçek.Cengiz Aytmatov,Tolstoy gibi ustaların alamadığı bir ödülü Orhan pamuk alıyor?Belki ileride Türklüğe hakaret eden başkaları da bu ödülü alır.