Nurettin Topçu’dan Muhafazakarlık Eleştirisi

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Arkadaşlar Nurettin Topçu çok sevdiğim ve okurken çok keyif aldığım bir mütefekkirdir.Kitaplarını okurken hemen bütün kitaplarında din adamlarını ve muhafazakarlık anlayışımızı çok ağır şekilde eleştirdiğini gördüm. Birçok muhafazakar yazarın da (M.Akif,Semiha Ayverdi)gibi bu tarz eleştirileri vardır ve bana hep çok ilginç gelmiştir.Günümüze bakan yönüyle düşündüğümde,çoğu düşüncelerine hak vermedim değil.Bu bağlamda müthiş bir yozlaşma içinde olduğumuzu düşünüyorum ve kendisinin görüşlerini paylaşmak istedim.

İlmin ve dinin izzetini koruyanlar müstesnadır efendim söylemiş olalım...
 
Son düzenleme:

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
“İslam dinini esasında birtakım hareketler sistemi haline koyan dar kafalı mütaassıplar,bu dini,insanlara zorlayıcı kumandalar veren karanlık ve korkunç bakışlı bir iskelet haline getirdiler.Bugün kendilerine “müslümanız”diyen insan yığınının ibadetleri,ruhsuz bir iskeletten koparılmış parçaları andırmaktadır”(Kültür ve Medeniyet)
 

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Hem açılan başlık hem Nurettin Topçu ve ideolojisini geniş yelpazede ele alan makale...Faydalanmanız ve faydalı olabilmeniz dileğiyle :)

Din Egitimi Açısından
Nurettin Topçu' nun Eserlerinde Dindar Tipler/ Ahmet Özer ( Yüksek Lisans Tezi )
 

Ekli dosyalar

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
@Dilhun’un eklediği yazının bu kısmını buraya eklemek istedim

“Bunlar cam arkasından sakal öperek hırka takdis etmede dindarlık var sandılar. İnsanın nefesinden şifa umdular. Medeni nikáhı eksik bulup imam nikáhında keramet aradılar. Tespih sayısında hikmet buldular. Günahları rakamlarla ölçtüler. Duaları sesli yaptılar. Merasimle ruhlarını tatmin ettiler. Böylelikle eşyanın hayatına sayıları tatbik etmekle muazzam bir dini matematik sistemi meydana çıktı. Bu matematiğe sadakat imamın şartı oldu. Dinden bütün ruh sıyrılarak kendisiyle hiç alakası kalmayan bir iskelete iman adı verildi."
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
“Benim yolum,senin mezhebin,bizim kitabımız,üstadımız efendimiz diye birbirlerini yiyenler,Allah kulluğunun manasını ve gerçek iman yolunu kaybetmiş olanlardır”

(Ahlak Nizamı)
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Nurettin topçunun hiç bir eserini okumadım. Eserinden parça parça iktibas ile ne denilebilir bilmiyorum. Benim bu tarz uslubta rahatsız olduğum husus "umumileştirerek meram anlatılması " evvel eyyamda bir başlıkta da demiştim "şikayet eden kendinden şikayet eder" bu kaide külli bir kaide midir emin değilim ama bizim sanat ve fikir adamlarımızın -şahsi kanaatim- bu hataya çok fazla düştükleri. Ol sebepten çığlıkları makes bulmuyor gibi....
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Öncelikle hoşgeldiniz...Ben sekiz tane kitabını okudum hepsinde eleştirileri bu şekilde, amacımız umumileştirmek değil de -günümüze bakan yönüyle- bu eleştiriler üzerinde düşünmek.Günümüzde yozlaşan şeylerden biri de “din”ve “dindarlık” algısı.(ki dipnot olarak ilmin ve dinin izzetini koruyanlar müstesna dedik) İnsan okurken hakkatten ya demekten kendini alamıyor.En azından ben.
 
Son düzenleme:

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Hoş bulduk. Umumileştirerek meram anlatmak derken sizi kast etmemiştim. Nurettin topçu hoca hedefimde idi. :)
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Sahtekar dinci,din adına büyücülük ve cehennem tellallığı yaparken,”fikirlerini söylemekte serbesttir,elverir ki devlete dokunmasın”diye milletin büyülenmesine göz yumuluyor. Seçim propagandacısı, fikir ve hürriyet kelimelerinin katili olmak için tırmandığı kürsüden, halkı birbirine düşürmek sanatının bütün füsununu kusmaktadır

(Ahlak Nizamı)
 
Son düzenleme:

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
mübarek ya bu günleri görmüş, ya da tarih gerçekten tekerrür ediyor...
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
“Allah korkusu,dünya hadiselerinin benzeri olan bin türlü hadiselerin korkusuna bağlandı ve böylelikle dindar geçinen bu zümrenin elinde,Allah katledildi. Dünya denilen bu hile ve riya pazarında ahiret metaının muhtelifleri süratle çoğaldı.Bütün kirlerinin üstüne dindarlık libasını giyinenler,din hayatının sarrafları veya karaborsacıları kesildiler.Mallarının sürümünü sağlayanlara cenneti peşkeş çektiler. Kendileri ile alışveriş yapmayanları ise cehennme gönderdiler ve sanki kendileri Allah’ın umumi vekaletine sahiplermiş gibi,iman ile isyanın sınırlarını sımsıkı ayırdılar.”
 

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Konu başlığı her ne kadar Nurettin Topçu olsa da ben Muhafazakarlık eleştirisi başlığı altında, söyleyeni tam olarak hatrımda olmayan şu tesbiti paylaşmak isterim.

"Bizde dindarlar hep Allah'ın kendi tarafında olduğunu düşünür.Kendilerinin Allah'la hiçbir problemi yok"