Ögelerden Bir Soru

alkorsuha

Divan Üyesi
Kıymetli Arkadaşlar,

Bir cümlenin ögelerinin ayrılmasında tartışma oldu.Sizlerin de fikirlerini almak istiyorum:

"Bütün dünya tezek kokuyor." Cümlesinin ögelerini gösterebilir misiniz?
 

NuN

مَنْ طَلَبَ العِلْمَ كَانَ كَفَّارَةً لِ&#160
Ynt: Ögelerden Bir Soru

merhaba;

özne: rasim ozan kütahyalı ve türevleri ile helin avşar ve türevleri
yüklem: fikriyâtları neticesinde amellerinin de aynılığı beklentimiz yüklemelerindeki yük altında ezilivermişlikle canı çıkmışlığı ve akâbinde kokuşmuşluğu simgeleyen kok- fiil kökü
yer tamlayıcısı: evvelen taraf, habertürk ve red.ya da herhangi bir sokak kıyısı, objektif önü

bu kadar bulabildim.
sorunuz bir gönderme ise elimdeki göstergeler ile gönderileni yazar gönder tuşuna basarım.
iyi günler...

dipnot: bir yerlerde temiz nefes alınabileceğini düşlüyorum ki devam edebileyim.
 

alkorsuha

Divan Üyesi
Ynt: Ögelerden Bir Soru

Bir yere gönderme yok. Bu soruyu doktora imtihanında sormuşlar.Bir hocamız bu cümledeki ögeleri şöyle belirledi: "Bütün dünya:özne, tezek:zarf, kokuyor:yüklem."

Ben itiraz ettim.Bu cümlenin ögelerinin şöyle sıralanması gerektiğini söyledim:
"Bütün dünya:belirtisiz nesne, tezek:özne,kokuyor ise yüklem."
Fakat hocamız ısrarla itiraz etti. Orada gibi edatının düştüğünü bunun için zarf olduğunu söyledi.Ben yine bu açıklamaya katılamadım.Çünkü yüklemin bildirdiği kokma işini yapan tezektir.Bu işten(durumdan)etkilenen ise bütün dünyadır.Bunun için bütün dünya nesne olmalıdır. Sizler ne diyorsunuz?Açıkçası merak ediyorum. Gözümüzden kaçan ya da yanlış bildiğimiz bir şey varsa beni aydınlatırsanız sevinirim...
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Ögelerden Bir Soru

"Bütün dünya tezek kokuyor."

alkorsuha' Alıntı:
"Bütün dünya:belirtisiz nesne, tezek:özne,kokuyor ise yüklem."
Fakat hocamız ısrarla itiraz etti. Orada gibi edatının düştüğünü bunun için zarf olduğunu söyledi.Ben yine bu açıklamaya katılamadım.Çünkü yüklemin bildirdiği kokma işini yapan tezektir.Bu işten(durumdan)etkilenen ise bütün dünyadır.Bunun için bütün dünya nesne olmalıdır.
bu cümleyi sizin buyurduğunuz şekilde düşünecek olursak eğer "bütün dünya" terkibinin şeklen değil mana nazar-ı itibare alınarak incelenmesi gerekir. zira malumunuz türkçede nesne belirtili ve belirtisiz olmak üzere ikiye ayrılır. belirtili nesne hal eki alırken, belirtisiz nesne hal eki almaz. dikkat edilirse "bütün dünya" terkibinde ek yok. dolayısiyle "bütün dünya" terkibi şeklen belirtili nesne değildir. "bütün dünya "terkibi eğer ki belirtisiz nesne ise -yanlış bilmiyorsam şayet- kurala göre yüklemden önce gelmelidir. bu cümlede ise nesne yüklemden önce değil cümlenin başında kullanılmış. yani şeklen "bütün dünya" terkibi -kurala göre- belirtisiz nesne de olamaz. ama! cümle bu şekilde kabul edilecekse şayet cümlenin nesnesi "bütün dünya" olur zira şeklen değil ama mana itibari ile "bütün dünya" nesnedir. türkçede hal eki almamış ama şeklen belirtisiz olan kelimeler mana itibariyle belirtili nesnedir. mesela: "nasibse cemil meriç okuyacağım." tıpkı bu cümlede olduğu gibi cemil meriç ismi şeklen belirtili nesne değildir ama mana itibari ile belirtili nesnedir. çün ki kasd edilen cemil meriç'in kendisi değil kitablarıdır tıpkı sizin verdiğiniz cümlede kasd edilenin kara, hava, su ve topraktan mürekkeb dünyanın olmaması gibi... ve evet sizin cevabınız akla daha yatkın düşmekte. bir farkla: bütün dünya belirtili nesnedir. (mana itibari ile)

benim bu cümleye dair fikrime gelince:

ilkin şunu söyleyeyim ben edebiyat yahut türkçe üzerine bir eğitim -ilk-orta ve lise talebelik senelerim hariç- görmüş değilim ama bu cümleyi sabahleyin okuduğumda da şimdi okuduğumda da sanki bir yerinde bir hata varmış gibi geldi.

bence cümle "bütün dünya tezek kokuyor" değil "bütün dünyadan tezek kokuyor" olmalı. zira sizinde buyurduğunuz gibi kokma eylemini yapan tezektir lakin dünya, kokma eyleminden etkilenen değil kokma eyleminin gerçekleştiği yerdir. zira cümleyi bütün olarak ele alıp cümlenin hedefinin ne olduğuna bakılacak olursa "tezek"in "neyi" "nerede" gerçekleştirdiği ifade edilmiş. dolayısiyle cümle şekil olarak incelenecekse cümlenin eksikliğinin giderilmesi lazım gelir.

dediğim gibi cümlenin şeklen eksik olduğunu düşünüyorum. fikrimce bu cümle şu haliyle öğelerine ayrılamaz. lakin şu haliyle öğelerine ayırmayı "kabul edeceksek" sizin yolunuzun doğru olduğunu düşünmekteyim.

selam.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Ynt: Ögelerden Bir Soru

Üç defadır bu soruya cevap yazmaya çalışıyorum ama site donup kalıyor malesef, neyse ki uzun sürmedi. Açıkçası mesajı ilk okuduğumda ben de NuN gibi bir yerlere gönderme olabileceğini düşünmüştüm ama böyle bir durumun söz konusunu olmadığını söylediğinize göre sıkıntı yok.

alkorsuha' Alıntı:
"Bütün dünya tezek kokuyor." Cümlesinin ögelerini gösterebilir misiniz?
yüklem: kokuyor.
kokan ne veya kim diye sorduğumuzda "bütün dünya" cevabını alırız. Bu durumda bütün dünya öznedir.
Özneyi bulduktan sonra ikinci bir defa "ne" sorusunu sormamız gerekiyorsa bu sorudan alacağımız cevap da "belirtisiz nesne" olur. Burada belirtisiz nesne tezektir.

Tezek kokuyor ifadesinde gizli bir edat vardır evet. Ama "gibi" edatını orada görmeden "tezek" sözcüğüne zarf tümleci diyebileceğimizi düşünmüyorum. Yani eğitim hayatım boyunca ve sonrasında böyle bir örnekle karşılaşmadım. Bence doğrusu budur:

Bütün dünya tezek kokuyor.
Özne b.siz nesne yüklem
 

alkorsuha

Divan Üyesi
Ynt: Ögelerden Bir Soru

Böyle çirkin bir cümleden ötürü hepinizden özür dilerim.Fakat bugün bizim okulda çoğu kişi bu cümle üzerine tartıştı.Tereddüt yaşandı. Soruyu soran hocamız akademisyenlere sorulduğunu ve çoğu kişinin bu soruya yanlış cevap verdiğini söyledi. O ısrarla tezek kelimesinn zarf olduğunu söyledi.Ben de katılmadım.Sizlere danışmak istedim.Kesinlikle hiçbir yere dokundurma yoktur.

Cevaplarınıza teşekkür ederim.Fakat nesne yüklemin bildirdiği işten etkilenen değil mi?Bu durumda yükleme "kokan ne" diye sorduğumuzda " tezek " cevabını almıyor muyuz?Yani özne "tezek" olmaz mı? Kokma işinden etkilenen de "bütün dünya" olmuyor mu? Ben de ilk başta sizin gibi düşünmüştüm,ama daha sonra ise böyle olduğu kanaatine vardım.

Bütün dünya tezek kokuyor.
Nesne Özne Yüklem
 

NuN

مَنْ طَلَبَ العِلْمَ كَانَ كَفَّارَةً لِ&#160
Ynt: Ögelerden Bir Soru

soruyu hazırlayan hocanızı merak ettim açıkcası.
kokan dünya mıdır? tezek mi? dünyanın koktuğunu düşünüyorum.bu durumda dünyanın özne olduğunu.bahçe gül kokuyor diye kafamdaki böceleri atıp farklı bir örnekle aynı yönde bakmaya çalışırsam; bahçe gülü barındırdığından mütevellid yer tamlayıcısı olur mu diye sorsam da fiile verdiği yanıt ne?/kim? dolayısıyla bahçenin ya da bütün dünya'nın bu soru muhatablığında özne olduğu kanaâtindeyim.
bütün dünya-->özne
bütün dünya öznesinin koktuğu nedir: tezek. belirtisiz nesnesi.
diye düşündüm.
 

alkorsuha

Divan Üyesi
Ynt: Ögelerden Bir Soru

Kendi kendine kokan tezektir. Onun kokusundan etkilenen bütün dünya değil midir? Bu durumda bütün dünya belitisiz nesne olmuyor mu?
 

NuN

مَنْ طَلَبَ العِلْمَ كَانَ كَفَّارَةً لِ&#160
Ynt: Ögelerden Bir Soru

bir sorum olacak, eylemden etkilenen mi yoksa eylemi icra eden mi özne olur?

ancak gelecek çarşamba görebileceğim hocama götüreceğim bu soruyu.
 

NuN

مَنْ طَلَبَ العِلْمَ كَانَ كَفَّارَةً لِ&#160
Ynt: Ögelerden Bir Soru

Merhaba;

hocama danıştım da cümlede düşmüş unsur bulunduğunu, aslının

Bütün dünya tezek (gibi) kokuyor

olması gerektiğini söyledi.

Bu unsur tespit edildilmezse tezek özne zannedilir, dünya ise herhangi bir soruyu karşılamaz.dedi.

tespiti ile beraber dünyanın özne, tezeğin fiilden evel gelişi ile zarf olacağı kanaatinde.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Ögelerden Bir Soru

"bütün dünya tezek kokuyor"
koku her yeri sardığı için "bütün" kesinlikle burada yüklem.
"dünya" artık herkesin çantasında postadan yeni alınmış ekstra olduğu(ekstra bakarken yüzünüzün aldığı şekle dikkat edilmesi gerektiği için söyledim) için kesinlikle zarf.
"tezek" ise kime baksak dışardan ya da haydi daha özel konuşalım aynaya baktığımız da kesinlikle özne olacağına hem fikir olabiliriz.
 

Önemli Hatırlatma

Bu bölüme sadece Divan Üyelerimiz konu açabilmektedir.Bu bölüme konu açmak için divan genelinde en az 3 iletiniz olmalı. Bunu gerçekleştirdiğinizde otomatik olarak Divan Üyesi konumuna yükselir ve divanın tüm imkanlarından yararlanabilirsiniz. Önce selam sonra kelam diyerek divan üyelerine kendinizi tanıtıp bir Merhaba diyerek başlayabilirsiniz

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt