Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

UluğBey

Divan Üyesi
Edebiyat dersi birçok öğrenci tarafından korkulan bir ders halinde.Bunda elbette ezberci sistemin rolü büyük.Alanlarına hakim olmayan ve edebiyatı sevmeyen edebiyat öğretmenleri tarafından sıkıcı bir şekilde işlenen edebiyat dersleri neticesine öğrenci hayata estetik bir bakış açısı kazanmanın yolu olan edebiyat derslerinden soğumakta... Bunu önlemek için sizce neler yapılabilinir veyahut yaptıklarınız neler ?


Örneğin ben müfredat dışı olmasına rağmen edebiyat dersine girdiğim sınıflarda müfredatı umursamadan 10 dakika olsun divan edebiyatından bahsetmeye gayret ediyorum. Hatta 1. dönem her hafta 1 beyit yazıp imtihanda bunlardan soru sormuştum...

Ayrıca tüm sınıflarda (dil ve anlatım, edebiyat) yaptığım şeylerden biri de dersi 2-3 e bölerek reklam adı altında öğrencilere bir hikaye,kıssa vs bir şey okumakta ya da anlatmaktayım.Yani 20 dakika ders 4-5 dakika reklam arasında bir hikaye sonra tekrar 15 dakika ders ve zaman var ise bir hikaye daha...


siz neler yapıyorsunuz? ve neler yapılabilinir ?

bu gençliğe edebiyatı sevdirmek zorundayız, hoş onlara sevdirmek adına bazan benim edebiyattan soğuduğum oluyor, netekim bazan bir şeyler anlatırken o kadar umursamaz ve kayıtsız olabiliyorlar ki sanki farklı dünyalarda yaşıyormuşuz gibi hissediyorum. :( sanki onlarla benim aramda aşılmaz bir sur var...


bu suale sadece edebiyat öğretmenleri değil tüm azalar yanıt verebilirler, edebiyat fakültesi öğrencileri vs...

ya da lise dönemlerinde unutamadığınız edebiyat öğretmenleriniz var mıydı ? onları unutmama sebebiniz neydi ve sizi ona ne bağlıyordu ?

ideal bir öğretmende ne olmalı :)

konu bu şekilde uzaaar gider...


hürmetler.
 

Gülsema

Dîvân Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

vallahi hocam korkulan bir ders diyorsunuzda ben lisede edebiyat dersini sevmeyen hiçbir arkadaşımla karşılaşmadım..sayısalcı arkadaşlar bile bizim kadar iyi notlar alırlardı..derslerimiz son derece zevklı geçerdi ki bence bunda en önemli faktör hocalarımızdı..bize edebiyatı ki özelliklede bana edebiyatı sevdiren onlardı..bende edebiyat bölümü okuyorum..lisedeki iki hocamı hç unutamam biri öğretmenlık dışı 2 üniversite mezunu derse son derece vakıf bilgili kültürlü biriydi,diğer hocamızda aynı şekılde çok bilgili ve kültürlüydü..ben kendi adıma konuşuyorum,ama bence dersi veren hocanın kalitesi çok önemli bana öyle geliyor..

derslerde hikaye anlatmanız çok güzel insan 40 45 dk dinleyemiyor ders..arada oyle rahatlama seansları olmalı..bizim hocalarımızda öyleydi hikaye şiir dikkat çekici menkıbeler ve arada sohbet:) bildiğimiz dini sohbet:) sınıf ortamına kişilere göre sınıfın hangi konularda eksiği var..neler yapılabilir onları düşünerek birşeyler yapılabilir...bilmiyorum belkıde biz süper lisedeydık düz lise ile arada gerçekten fark oluyor biz baya ciddiye alırdık..


üniversitemdede bir hocanın dersi dışında diğer dersleri bu kadar heyecenla baklemıyorum desem yeridir..( bu bahsettiğim hocalarında hepsi erkek..erkekler edebiyat öğretmenliğini daha iyi mi yapıyor ne:))

benı etkıleyen kişinin yetkinliği kültürü..derse vakıf olması..o hocamızda derste fıkra anlatır okuduğu yerdekı insanların özelliklerini anlatır bazen düşüncelerini beyitlerle açıklar..Allah hocalarımdan razı olsun..ne diyeyim

birazda hocada bitiyor gibime geliyor..tarih derslerini sevmezdim mesela uyurdum gibi birşey ama üniversitede pür dikkat dinliyorum çünkü hoca saf tarih anlatmıyor güncel çogu şeyi konuşuyoruz gayet iyi gidiyor..bunlar beim fikrim tabı ama sizin gibi edebiyat öğretmeni olan biri daha yararlı şeyler söyler diye düşünüyorum..saygılar
 

Gülsema

Dîvân Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Geçenlerde dilbilgisi hocamız sınıfa diz üstü bilgisayar getirdi Türkçenin kirlenmesi dil kirliliği yanlış ve yabancı kelime kullanma üzerine bir sunu yaptı bize..ki bilirsiniz çok komik şeyler çıkıyor ortaya konu bu olunca..bilmiyorum bizimki üniversite ama ara ara böyle sunular sunabilirsiniz..ilgi çekici türkçemizle alakalı edebiyatla ilgili..mesela birde "Türkçenin Gücü"diye bir sunu izledik oda çok güzeldi..ilgi çekici birçok şey vardı..mesela türkçede iki kelimeyle anlatılan ama çok anlam ifade eden kelimeler ingilizce vs gibi dillerde birçok kelime ile ancak ifade edilebiliyor,ölüm kelimesini karşılayan okadr cümle varki türkçede say say bitmez.. bilmiyorum tabi benim fikrim ama bunlar ilgi çekebilir..bu tarz sunular..
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Bir kültürün hayata tutunabilmesinde yani nefes alıp verebilmesinde, edebiyatın yetkinliğini kimseler yadsıyamaz. Zira kendimizi ifade edebilme imkanı bulduğumuz en geçerli aracımız olan dilimiz güçlü ve milli bir edebiyatla ayakta durabilir. Bu nedenle edebiyat öğrenmenin ve öğretmenin bir yürek işi olduğuna inanmaktayım. Yani edebiyatı benimsemeyen benimsetmeyi, sevmeyen de sevdirmeyi beceremez.

Sevgili Cezayir menekşesi edebiyat dersinden korkulmadığını ve sevmeyen hiç kimseye tesadüf etmediğini belirtmiş. Bu anlamda kendisinin şanslı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ben tam bir edebiyat aşığıyım ve bu alanda öğrenim görmüş olmakla gurur duyuyorum. Fakat edebiyatın, birlikte eğitim gördüğümüz birçok kişi için işkence etkisi yarattığını gözlemlediğimi de söylemek durumundayım. Dört yılı zindanda geçiriyormuş gibi hissedenlerin ve öyle davrananların sayısı hiç de az değildi. Dedim ya edebiyat bir yürek işidir diye, maalesef bu yüreğe sahip olmayanlar edebiyatı anlamak istemediler hatta yanlış algıladılar ve “hiç yoktan iyidir” ci bir zihniyetle bu güzide alandaki nicel boşlukları doldurmaktan başka bir işe de yaramadılar. Evet nicel boşluklar doldu, peki ya nitelik? Sizlere ömür… Bu kusuru sistemdeki bozukluklara kadar uzatmak mümkün fakat bunu, bu başlık altında tartışmak niyetinde değilim. Vurgulamak istediğim nokta anlaşılmıştır diye umut ediyorum.

Edebiyata olan ilgim ortaokul yıllarımda başlamıştı ve kuşkusuz o yıllardaki Türkçe öğretmenimin sık sık tekrarladığı “sen edebiyatçı olacaksın” sözünün bu ilgideki payı büyüktür. O yıllarda malum olmuş kendisine demek ki . Ezberlediğim ilk şiir de onun hatıra defterime karaladığı bir H. Nihal Atsız şiiridir.

Bu dersi sevdirmek için yapılması gerekenlere sistemli bir cevap veremeyeceğim maalesef. Uygulamada, tamamen olmamak şartıyla doğaçlamadan yanayım. Sevmek ve bu sevginin haklı sebeplerini onlara göstermek hislere tesir edecektir diye düşünüyorum. Umarım bu deryadaki zenginlikleri görebilecek zihniyetler yetiştirebiliriz.
 

_MeFtUn_

Dîvân Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Sevgili edebiyat hocamız,Ali hocam
her zaman ciddi bir duruşu vardı biz bütün derslerı kaynatmaya bayıldığımız gibi onunda dersını kaynatmaya bayılırdık...
kaynatma derken
çok güzel şiir yazardı hocamız onun yazdığı şiirleri hayranlıkla dınlerdık.
ben edebiyat kolu başkanıydım toplantılar düzenler okul gazetesı hazırlardık.
şiir dinletılerı yapardık.şiirlerimizi edebiyat öğretmenımız secerdı.hangimizin hangi şiiri okuyabılecegımızı çok iyi bılırdı ben ılk kez Atilla İLHANın ben sana mecburum şiirini okumuştum.konferans salonunu mumlarla güllerle süslemiştik bide edebiyat öğretmenımızın öğrencileri için askerde iken yazmış olduğu bir şiiri vardı.bana hediye ettiği deftere hatıra diye yazmıştı...
onu okuyacagımdan haberı yoktu...sonunda hepimiz sahneye çıkmıştık sunucu sunumu yaparken hocalarımızdan birinın öğrencilerıne yazmış olduğu şiir demişti. ben bir adım öne çıkıp şiiri okumaya başlamıştım şaşırmıştı hocam sonra gözleri dolmuştu yüzü bembeyaz olmuştu gözlerı dolu dolu yüzünde tebessümle dinlemişti beni...

hey gidi günler...
 

sokak lambası

Dîvân Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Bende sevmişimdir edebiyat öğretmenlerimi.Güzeldir edebiyat dersleri zaman zaman gereksiz işlendiğini düşündüğümüz şeyler olsada..
Sayısalcı olmama rağmen çok sıkılmazdım(genelde dersten sonra farkedilir ama ders esnasında kramplar girer) :D Öncelikle edebiyat öğretmenlerinin şiir okuması öğrencilere hep hoş,eğlenceli gelmiştir.Genelde edebiyat hocalarıyla ahlak,gündem,toplum,sosyal içerikli sohbetler yine çok etkiler..
Bir de konu işlenip onun incığı cincığı araştırılır ya o sıkmıştır hep daha önemli konular üzerinde durulsa..Öğrencilerin içinde varsa bi cevher o çıkartılmalı lisede..Gerek yazılar,makaleler,şiirler,kitaplar zorlada olsa okutulmalı.Edebiyat çünkü insana kelimelerin daha bi anlamlı olduğunu göstererek daha düşünceli insanlar çıkarıyor ortaya yada kısaca daha edepli..Edebiyat faaliyetlerine daha da önem verilmeli..
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

merhabalar;

uluğbey' Alıntı:
siz neler yapıyorsunuz? ve neler yapılabilinir ?
sualin birinci kısmı ile alakalı olarak: hiç bir şey!
sualin ikinci kısmı ile alakalı olarak ise: boş verin müfredatı felan! edeb! illa edeb illa edeb! mesele edebin nidüğünü ve nasılını bizatihi işaret değil ifşa etmek!

eski cemiyetimiz öldü yaşasın "yeni" türk cemiyeti! bu ifşa işinin fedailerine Allah kolaylık versin zira bu "yeni", eskiye dair ne varsa inkar ediyor inkar etmediği sahalarda ise ikrara müsaade etmiyor!

son bir mesele:

"yeni çirkine mahkum eskisi güzellerin
Allah kuluna hakim kulları heykellerin" derken şair edebi ifşa ediyor olamaz mı?
 

sayih

Divan Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

siz neler yapıyorsunuz? ve neler yapılabilinir ?

Hocam mesele sadece edebiyat meselesi değil.Mesele aynı zamanda iyi bir kitap okuma alışkanlığı kazandırma adına çocukluk çağından itibaren neller yapılmalı?okul sıralarına kadar bekletilmeli mi bu iş?Ailelere düşen pratik de olsa bi takım öneriler olamaz mı?Sizler işin ehli olarak bizlere ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

Çocuklar daha masal dönemlerinde iken anne ve babasını eline gazete dahi aldığını görmemiş ise... en minik hallerinde ellerine her kitap gazete alma teşebbüsünde bulunduklarıunda çocukların ellerinden yırtar endişesiyle çekilip alınırsa...Düzgün bir dil ve uslupta konuşulmuyorsa...okul sıralarına geldiklerinde edebiyat dediğimizde Feilâtün Fâilâtün ve tarihün diye düşünüp tırsmazlar mı?
 

_MeFtUn_

Dîvân Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

sayih' Alıntı:
siz neler yapıyorsunuz? ve neler yapılabilinir ?

Hocam mesele sadece edebiyat meselesi değil.Mesele aynı zamanda iyi bir kitap okuma alışkanlığı kazandırma adına çocukluk çağından itibaren neller yapılmalı?okul sıralarına kadar bekletilmeli mi bu iş?Ailelere düşen pratik de olsa bi takım öneriler olamaz mı?Sizler işin ehli olarak bizlere ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

Çocuklar daha masal dönemlerinde iken anne ve babasını eline gazete dahi aldığını görmemiş ise... en minik hallerinde ellerine her kitap gazete alma teşebbüsünde bulunduklarıunda çocukların ellerinden yırtar endişesiyle çekilip alınırsa...Düzgün bir dil ve uslupta konuşulmuyorsa...okul sıralarına geldiklerinde edebiyat dediğimizde Feilâtün Fâilâtün ve tarihün diye düşünüp tırsmazlar mı?
çok doğru önce okuma alışkanlığı kazandırılmalı,ve bir edebiyat öğretmenı önce bu konu üzerınde durmalıdır.

bizim edebiyat öğretmenımız şu şekilde bir yol izlerdi...

belirlemiş olduğu kitapları verdığı süre içinde okumamızı ve buna bağlı olarak bize sözlü not verirdi.:)canım hocam dünya klasıklerını onun sayesınde okudum.:)
 

zehir

Divan Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Merhaba,
Ben edebi dönemleri dönemin özelliklerini anlatan bir kitap ile işliyorum.Öğrenilenler kalıcı oluyor.Mesela,Felatun Bey'le Rakım fendi'yi okutuyorum.Tanzimat edebiyatının özellikleri yanında romantizim akımının özelliklerini,dönemin sosyal ve kültürel hayatını romanda işaretlediğimiz paragraflar aracılığıyla anlatmak bilgiyi kalıcı kılıyor. Öğrenciler de anladıkları için dersi seviyorlar. Tabii kitabı okutmak biraz mesele.Sınavda kitaptan soru sorarak da bu meseleyi hallediyorum.
 

hsulker

Divan Üyesi
ne mutlu edebiyatı sevip, sevdirenlere....

merhaba. böyle bir diyoloğun devam ettirilmesi mutlu etmiştir biz okuyucuyu... bir anımı anlatmak istiyorum.

lise 1 giderken edebiyat derslerimize şevket kılıç hoca girerdi. birgün derste bütün öğrencilere yıllık ödev verecekti. tabiki öğrencileri kaldırıp hangi şairi veya yazarı araştırıp bir dosya halinde hazırlarsınız diye sordu. bana sıra geldiğinde sayın hocam, necip fazıl veya mehmet akif akif ersoy gibi şairleri araştırabileceğimi belirttim. tabi hoca biraz sitemkar bir eda ile edebiyatımız geniş ve farklı yazarlarında bulunduğunu belirtip attila ilhanı araştırmamı söyledi. bir yıl boyunca attila ilhan'ın şiir ve düz yazıları üzerine araştırıp bir dosya hazırladım. farklı bir yazarı seçmem düşünce dünyamı genişletmeye yetti. sonraki süreçlerde de türk edebiyatını bütün buudlarıyla okumaya ve anlamaya özen gösterdim. türk edebiyatı içerisinde her düşünceye ve yazara önyargılarla değilde bu toprakta yetişmiş, bu ülkenin kaynaklarıyla beslenmiş bir düşünce ile bakmaya başladım. gökkuşağını bütün renkleri ile sevmeyi sayın şevket kılıç beyefendiden öğrendi. edebiyat aşkımda bu süreçten gelir. şimdi önemsediğim ve düşüncelerinde önemli noktaları tespit ettiğim her yazarı misafir ediyorum.

aynı yıllarda cemil meriç'i edebiyat kitabında yer alan bir yazısında tanıdım. o cümleler havsalama yer etti." bütün kur'anları yaksak bütün camileri yıksak, avrupalı'nın gözünde yine osmanlıyız" tiradı edebiyat sevgimi daha da pekiştirdi. 1996 yılında beridir cemil meriç okuduğum bir insan oldu.

kanaatim odur ki; edebiyat bir sevgi işi. sevmeyen insana kitaplar verip oku demekte çözüm olmaması gerekir. edebiyatı seven ve bilen insanların anlatacaklarıyla edebiyat sevgisi kuvvetlenebilir okuyucuda. edebiyatçı, okur için sıkı bir rehber olmalı. birlikte okumalar yapıp, edebiyat dünyasının kapısını birlikte aralamalarıdır. yoksa oku demek okuyucu için zor ve anlaşılması hayli zaman alacak iştir. oku ama neyi, nasıl ve ne şekilde. okuyucuya yolgösterici olmak, okuması gereken kitapları bildikleriyle de aynı düzeyde olması da gerekir...

saygılar sayın hocam..
 

hafız halime

Divan Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

selamün aleyküm arkadaşlar...
ben halime evet hafızım siteye vakit ayırdıkça girebiliyorum...mevzu edebiyat sevgisi olunca az da olsa düşündüklerimi ifade etme ihtiyacı duydum...sizler kadar edebiyata vakıf değilim ama sevgimde çok samimi olduğumu düşünüyorum...tasavvuf edebiyatıyla başladım kendi çapımda ilggim olan kitapları alıyor ve okuyorum...medresedeki arkadaşlarım da tavsiye ediyorum fakat onlar daha fazlasını istiyorlar sanırım benim bilgisizliğim onların ihtiyaçlarını karşılamıyor...ne tavsiye etmeliyim bilemiyorum...edebiyat hakkında daha çok şey bilmek ve yaşamak istiyorum...bağımsız olarak nereye kadar yürütebilirim...sizler ne düşünüyorsunuz yardımcı olursanız mutlu olurum...vesselam...
 

kahv6

Divan Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Ben 16 yaşındayım ve edebiyat dersini çok seviyorum...Ben matematik dersini nasıl sevmiyorsam, bazıları da edebiyat dersini sevmiyorlar.Sevilmeyen bi derse katlanmak çok zor...
 

edebiyat

Divan Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Lise 1 ve 2.sınıfta ben edebiyatı hiç sevmezdim çünkü dersler çok sıkıcı geçerdi. Bu sene yani 11.sınıfta genç, bayan bir edebiyat öğrt.geldi okulumuza. Bir öğretmen nasıl bu kadar sevilir, nasıl böylesine sevdirebilir edebiyatı. :)
Edebiyattan nefret eden ben, ONUN GİBİ bir edebiyat öğretmeni olmayı çok istiyorum şimdi. O öğretmenimi ve onun dersini sevmemizin sırlarından bazıları şunlar bence :
1) Öğretmenim hayat dolu, gülümsemeyi, gülümsetmeyi seviyor.
2) Öğretmenim öğretmen olmayı seviyor, öğretmeyi seviyor, bizi seviyor.
3) Bize inanıyor,azim veriyor, hırslandırıyor. Ama bu hırs verme olayını inanarak yapıyor.Öyle konuşuyor ki benimle "evet, ben yaparım." diyebiliyorum. Onun gözlerine baktığımda bana inandığını görebiliyorum. Bana " senin öğrencilerin çok şanslı olacak kuzucum. Sen mükemmel bir öğretmen olacaksın.İlerideki meslektaşımsın. " diyor. O benim idolüm.Onun, benim başaracağıma inanması, bana güvenmesi çok hoşuma gidiyor ve onun güvenini boşa çıkarmamak için daha fazla çalışıyorum.
4)Öğretmenler gününde, gününü kutladığımda o da beni öpüp " canım benim, öğretmen adayım,geleceğin öğretmeni seninde öğretmenler günün kutlu olsun. :) İlerde öğretmen olunca çok duyacaksın bunları, öğretmenler gününü kutlayan çok öğrencin olacak.İlk kutlamayı öğretmenin yapsın istedim. :) " demişti. Bu sözlerden sonra nasıl inanmayım ona, nasıl sevmeyim. Bana böyle inanması, güvenmesi öyle hoş bir şey ki.Herkesin benim öğretmenim gibi bir öğretmeni olsa keşke ya da bütün öğretmenler benim bu öğretmenim gibi olabilse.
5)Bizimle samimi olarak, bir abla gibi ilgileniyor. Herhangi bir konudaki sıkıntımızı ona söylemek için çekinmiyoruz.Tenefüslerde veya öğlen aralarında yanına gidip “ hocam biz muhabbet etmeye geldik  “ diyebiliyoruz.Gülüp,eğleniyor ve bize çaktırmadan da ders veriyor. ( ben çakıyorum.  )
Şimdi benim tek hayalim, edebiyat öğretmeni olup, o öğretmenimle aynı okulda çalışmak.
Çok seviyorum seni canım öğretmenim.Her şey için sağol.Bana inandığın ve güvendiğin için sağol.Güvenini boşa çıkartmayacağım.Ben SENİN GİBİ bir öğretmen olacağım.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Merhaba öğretmenine bizim için de teşekkür et olur mu ? Selamımızı ilet.Allah razı olsun ondan.
 

edebiyat

Divan Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

:) Gerçekten eli öpülesi bir öğretmen. Edebiyatı ezberletmedi bize, sevdirdi. Sevdiğimiz için edebiyata çalışmak istiyoruz, çalıştığımız içinde başarıyoruz. Her şeyden önce sevmek var bence işin temelinde. Keşke her öğretmen bir şeyleri öğretmeden önce onları sevdirmeye çalışsa.Biz öğrenciler sevdiğimiz dersleri öğrenmeye açığız.Bir matematik, coğrafya ya da edebiyat dersini niye sevmeyelim ki? Bu konu başlığı altına " edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ? " sorusuna cevap vermek bir öğrenci olarak belki bana düşmez burada edebiyat öğretmenleri varken ama ben kendi öğretmenimin uyguladığı ve ilerde edebiyat öğretmeni olacağına inanmış bir öğrenci olarak, kendi öğrencilerime yapacağım bir şeyi söylemek istiyorum. Edebiyat öğretmenimiz sene başında herkese bir konu verdi.Tanzimat dönemi genel özellikleri, Servet-i Fünun döneminde şiir vs. Yeni bir konuya geçtiğimizde o konuyu anlatacak olan arkadaşımıza devrediyor öğretmenimiz masasını.Sırası gelmiş olan arkadaşımız anlatıyor konuyu ama gelişigüzel bir şekilde değil.Herkes farklı bir şeyler yaparak anlatmaya çalışıyor.Kartonlar hazırlıyor,fotokopi dağıtıyor, slayt gösterileri hazırlıyor,kısa peyisler kurgulayıp konuyu bu şekilde anlatıyor.Öğretmenimiz sadece gerekli gördüğü yerlerde kısa eklemeler yaparak derse müdahale ediyor.Bu şekilde konuyu anlatacak olan arkadaşımız konunun uzunluğuna göre yaklaşık 15-20 dakika içinde konusunu bitiriyor.Bu konu anlatma olayını her konuda yapmıyoruz ama sadece bazılarında biz anlatıyoruz.Daha sonra öğretmenimiz konuyu tekrar edip,yazdırıyor. Bu yöntem bizde çok sevildi.Kısa süre için de olsa öğretmen olmanın mutluluğunu duyuyoruz.
Bir de şunu söylemek istiyorum, benim konum geldiğinde çeşitli edebiyat sitelerinden araştırmamı yaparken orada gördüğüm bir ders işleme metodu da ilgimi çekmişti.Konum buna uygun olsaydı ben yapacaktım ama uygun değildi.Gördüğüm şey şuydu : Örneğin Servet-i Fünun döneminde Tevfik Fikret anlatılacak. Tevfik Fikret’in fotoğrafı insan yüzü oranında büyütülüp bir maske haline getiriliyor.Öğretmen ya da görevlendirdiği öğrenci bu maskeyi takarak tahtaya çıkıyor ve kendisinden bahsediyor.”Ben şöyle şöyle yaptım, şu akımın etkisinde kaldım, eserlerim şunlar” vs. Bence bu da ilgi çekebilir. Kitap okuma alışkanlığı kazandırma için de bize her yazılıda kitap sorusu soruyor.Servet-i Fünun dönemini işlediğimizde o dönemde yazılmış eserlerden okumamızı istemişti.Kitabı okuyunca dönemin özellikleri daha iyi kavranıyor ve unutmuyoruz.Örneğin Mai ve Siyah’ı okuduk, Aşk-ı Memnu’yu,İntibah’ı… Neyse ben biraz fazla yazdım galiba ama biz öğrencilere edebiyatı sevdirmek gerçekten çok kolay. Öğretmenlerden beklentimiz sadece güler yüz,sevgi bize inanması.
 

UluğBey

Divan Üyesi
Ynt: Öğrencilere edebiyatı sevdirmek adına ne yapılabilinir ?

Edebiyatı sevdirmek için ne mi yapılır :)


7 yıldır meslek lisesindeyim. Öğretmeni edebiyattan uzaklaştırmak için neler yapılırı uygulamalı olarak senelerdir görüyoruz :)

İşin anahtarı öğrenmeye meyilli istekli öğrenci.
 

UluğBey

Divan Üyesi
EDEBİYAT NE İŞE YARAR YAHUT EDEBİYATÇILAR NEREDEN ÇIKAR?

ŞAİRLER

1.Cenab Şahabettin: Tıp doktoru
2.Mehmet Akif: Veteriner
3.Yahya Kemal: Tahsili yok sayılır, Paris’e firar etmiş orada dışarıdan dersler takip etmiş.
4.Necip fazıl: Tahsili yok, Sorbon’a tahsile gitmiş, yarım bırakmış, bankada çalışmış.
5.Cahit Sıtkı Tarancı: Siyasal okumuş, bitirememiş, Peyami Safa’nın yardımıyla memur olmuş
6.Sait Faik Abasıyanık: İki yıl İstanbul edebiyatta okumuş, uygurca öğrenmek istemediği için okuldan ayrılmış..
7.Ahmet Muhip Dıranas: Felsefe mezunu
8.Sezai Karakoç: Siyasal Bilgiler mezunu
9.Melih Cevdet Anday, Devlet Demir Yollarında memur, kısa bir sosyoloji tahsili var.
10.Oktay Rıfat: Hukukçu, Avukat
11.Turgut Uyar: Subay, istifa etmiş kağıt fabrikasında çalışmış
12.İlhan Berk: Fransızca öğretmeni
13.Ülkü tamer: Robert kolej mezunu, yayıncılık yapmış
14.Edip Cansever: Kapalıçarşıda Antikacı
15.Ece Ayhan: Siyasal Bilgiler mezunu
16.Salah Birsel: Darphanede memur.
18.İsmet Özel: Fransızca okutmanı
19.Ebubekir Eroğlu: Hukuk mezunu
20.Orhan Veli Kanık: İstanbul felsefeyi bitirmeden ayrılmış..
21.Hilmi Yavuz, felsefeci, gazetecilik, muhabirlik yapmış
22.Lale Mürdür: Ekonomi tahsili yapmış
23.Gülten Akın: Hukuk fakültesinden mezun
24. Didem Madak: Hukuk mezunu
25. Attila İlhan: Hukuk tahsilini yarıda bırakmış

ROMANCILAR

1.Tarık Buğra: İki yıl tıp üç yıl hukuk okumuş ikisini de bitirememiş (parasızlıktan)
2. Orhan Pamuk: Mimarlığı yarım bırakmış, gazetecilik okumuş
3. Refik Halit Karay:Hukuk mezunu
4.Peyami Safa: Ortaokul mezunu
5. Yaşar Kemal:İlkokul mezunu
6. Kemal Tahir: Galatasaray Lisesi terk, Zonguldak kömür işletmesinde ambar müdürü..
7. Orhan Kemal: Ortaokul mezunu, fabrikada işçilik yapmıştır.
8. Oğuz Atay: İnşaat mühendisi
9. Selim İleri: Hukuk fakültesini yarıda bırakmış
10. Sabahattin Ali: İlkokul ve Almanca öğretmenliği yapmış..
11. Attila ilhan: Hukuk tahsilini yarıda bırakmış
12. Buket uzuner: Biyolog

EDEBİYAT ELEŞTİRMENLERİ

1.Peyami Safa: Ortaokul Mezunu
2.Cemil Meriç: Fransızca okutmanı
3.Hüseyin Cöntürk: İnşaat Mühendisi
4.Orhan Koçak: ODTÜ iktisat ve Sosyoloji mezunu
5.Fethi Naci:İktisatçı
6.Ebu Bekir Eroğlu:Hukukçu
7. İsmet Özel: Fransızca okutmanı
8.Sezai Karakoç: Siyasal Bilgiler mezunu
9. Attila İlhan: Hukuk tahsilini yarıda bırakmış


Derleyen kim bilmiyorum toplu olarak dursun istedim burda
 
Son düzenleme:

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Yaşar Kemal:İlkokul mezunu
6. Kemal Tahir: Galatasaray Lisesi terk, Zonguldak kömür işletmesinde ambar müdürü..
7. Orhan Kemal: Ortaokul mezunu, fabrikada işçilik yapmıştır.
Toplumsal gerçekçi romancılarımızın eğitim durumuna hiç şaşırmadım. Hayatın bizzat kendisinden öğrenmişler her şeyi ve eserlerine de başarılı bir şekilde yansıtmışlar.
Bu bilgi iyi oldu hepsi birarada. Teşekkürler @UluğBey
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt