Oğuz boyları Anadolu'dan siliniyor :(

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Türkiye büyük bir kültürel duyarsızlık yaşıyor. Mahalle dükkanlarının adı bile yabancı tabela taşırken, Anadolu'ya mührünü vurmuş Oğuz boylarının adları yok olma tehlikesi yaşıyor.

Orta Asya'dan batıya doğru büyük göçle tarihin akışını değiştiren, Selçuklu devletlerini ve Osmanlı İmparatorluğu'nu kuran Oğuz boyları adlarının, Anadolu'daki kullanımının giderek azaldığı bildirildi.

Yazar İdris Adil tarafından kaleme alınan ve bir Türkmen obasının göçerlikten yerleşik düzene geçiş hikayesinin konu edildiği ''Kürkçüler'' adlı kitaba göre, 24 Oğuz boyunun adını taşıyan yer adı sayısı bugün 289'a düşmüş durumda.

Adil, yaklaşık 2 yıl süren araştırma ve çok sayıda kişiyle gerçekleştirilen röportaj sonucu derlediği, Kürkçülü Obası'nın Orta Asya'dan göçünü ele aldığı kitabında, Oğuz boylarına ait çok sayıda veriye de ulaştığını belirtti.

Araştırmaları sırasında, Osmanlı Devleti zamanında 1500'lü yıllarda yapılan bir araştırmada bugünkü Türkiye sınırları içinde bulunan 899 yerleşim biriminin, bir Oğuz boyu adını taşıdığını belirten Adil, ''1966 yılında tarihçi Faruk Sümer'in yaptığı araştırmada, Oğuz boyu adını taşıyan yer adı sayısını 439 olarak belirlemişti. Ancak benim yaptığım araştırmalarda bu sayının 289'a kadar düştüğü ortaya çıktı'' dedi.

-DEĞİŞİKLİK İÇİN REFERANDUM BİLE YAPILIYOR-

Daha çok ilçe, belde ve köy yerleşim birimlerinin adı olarak kullanılan Oğuz boylarına ait adların kaldırılarak yenilerinin verildiğini, hatta değişiklikler için referandum bile yapıldığını anlatan Adil, değişiklikteki en önemli nedenin ise yöre halkının bu adların ne anlama geldiğini bilmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Yazar İdris Adil, yaptığı araştırmalarda, Ala Yuntlu, Yıva, Yaparlu ve Alkaevli boylarının adlarını taşıyan yer kalmadığını belirterek, ''Eğer bu konuda yeterli bilinçlenme sağlanamazsa, diğer boy adları da zaman içinde unutulacak'' dedi.

Osmanlı ailesinin mensubu bulunduğu Kayı Boyu'nun adını taşıyan yer adı sayısının 94'ten 21'e düştüğünü belirten Adil, şunları kaydetti: ''Selçuklu ailesinin mensubu bulunduğu Kınık Boyu'nun adını taşıyan yer adı sayısı 81'den 30'a, Dadaloğlu başta olmak üzere ozanlarıyla tanınan Avşar-Afşar Boyunun adını taşıyan yer adı sayısı 86'dan 32'ye, Eymür-Eymir-İmir Boyu'nun adını taşıyan yer adı sayısı 71'den 7'ye, Yüreğir-Üreğil Boyu'nun adını taşıyan yer adı sayısı da 44'den 9'a düştü.''

(aa) / Haber7