Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz yayınlar nelerdir ?

ada

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Kitabın adı:Diriliş Çanakkale 1915
Yazarı:Turgut Özakman.
Bu küçük kuvvet,uzun süngüleriyle İngiliz taburunu karşıladı,kendinden
üstün birliği dağıttı,sağ kalanları Sığındere ağzına kadar kovaladı.
 

hasret

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Selman KAYABAŞI : Teşkilat
Fatma Karabıyık Barbarosoğlu : Senin Hikayen
Senai Demirci : Tanrı Sana Küsmedi
 

ahter

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

İhsan Oktay Anar'ın Suskunlar kitabı

Kitap musikiden , dervişlerden , mevlevilerden bahsediyor . Okurken kitabın nasıl ilerlediğini anlamıyorsunuz . Pala bazı yerlerde kendi yorumunuda eksik etmemiş . Çok keyifli bir eser .
 

ebced celebi

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

1. bilim kutsal bir inektir, anthony standen.
2. hacivatın hüznü, hakan poyraz.
3. çelebi bizi unutma, hüsrev hatemi.
 

ebr-i nisan

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Yeraltından Notlar- Dostoyevskyi
Borges der ki;
"Aşkı ilk yaşamak, denizi ilk görmek gibi, Dostoyevski'yi de keşfetmek insanın hayatında çok önemli bir tarihtir…"
Yeni okunan her Dostoyevski yapıtı, yeni bir Dostoyevski'yi keşfetmek demektir...Bu kitapta da öyle, yeni bir Dostoveyski keşfediyor insan. Dostoyevski,”Yeraltından Notlar” adlı kitabında,içine kapanık,kaprisli,bilgiçlik taslayan,iletişim kuramayışını yalnızlığı sevmesine bağlayan ,insanlara hiç güvenmeyen,ama sürekli onları gözlemleyen bir kahramanı ele alır.Hangimizin güvensiz tarafları,yalnız bırakılan yanları,erdem üzerine,dürüstlük üzerine,aşk,şehvet üzerine söylenmemiş cümleleri yok ki…İşte Dostoyevski, bu gölgede kalan noktaları,insanoğlunun üzerine çok ta durmadığımız yanlarını ortaya koyuyor,bundan da müthiş bir zevk alıyor.En önemli yapıtlarından biri olan “Yeraltından Notlar” meydana geliyor.
Yeraltı Notlarında acımasız gerçeklerin bir insanı nasıl yeraltına sürüklediğini ve kendi iç karmaşamı buldum okurken. . Kitap başlangıçda kişiye ait en gizli düşüncelerin olduğu yerdir. Yeraltından notlar Nietzsche'nin de "psikoloji hakkında bildiklerimi Dosto'dan öğrendim" dediği gibi bir romandan çok psikolojik çözümlemelerle dolu bir kitabıdır. Söylemememiz gerekenleri, asla duyulmaması gerekenleri bize adeta sessiz bir çığlık pozisyonunda duyurmuş. Bu kitabı okuduktan sonra hayatınızdan çıkarmanız mümkün değil. Hangi sayfasına el atsam sonu tekrar tekrar geliyor.
Dostoyevski'nin "Suç ve Ceza" ve " Karamazov kardeşler “ ve bu kitap mutlaka okunmalı…
Kitaptan alıntılar:
-Yemin ederim okuyucularım, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır. gerçek, tam manasıyla bir hastalıktır. İnsana, gündelik hayat için çok daha yalın bir anlama kudreti, şu talihsiz ondokuzuncu yüzyıl aydınının payına düşen anlayışın yarısı, hatta dörtte biri yeterdi. (s.7)
- hey yarabbi, şu tabiat kanunlarından , iki kere ikinin dört etmesinden bana ne? ya herhangi bir sebeple bu kanunlardan ve iki kere ikinin dört etmesinden hoşlanmıyorsam? şüphesiz böyle bir duvarın hakkından gelmeye gücüm yetmezse boşu boşuna yırtınacak değilim. ama karşımda bir taş duvar var diye büsbütün boyun eğmeye de razı olamam. (s.14)

-Siz insanların çıkarlarının yalnızca doğal, olumlu konularla ilgili bulunduğunu,yani refahın insan çıkarlarıyla ilgili olduğunu niçin bu kadar kesinlikle düşünüyorsunuz?İnsan aklının çıkarlarla ilgili konularda aldandığı olmuyor mu hiç?Belki de insan yalnızca refahtan değil,acıdan da aynı ölçüde hoşlanıyor.Hatta acının mutluluk kadar yararlı olduğu bile düşünülebilir.İnsanın yeri geldiğinde acıyı,tutkuya varan derecede sevdiği bir gerçektir.Bunu anlamak için insanlık tarihine bakmaya gerek yok,yaşamın ne olduğunu bilen bir insansanız kendi kendinize sorun yeter.Benim kişisel düşünceme göre,yalnızca refahı sevmenin biraz ayıp yanı bile vardır.İyi mi kötü mü olduğunu bilmem ama bazen bir şeyleri kırıp dökmenin bile kendine özgü bir tadı olabiliyor.Bu açıdan,ben ne yalnız başına refahı,ne de yalnız başına acıyı yeğlerim.Ben kişisel kaprisimden,onu istediğim anda tatmin edebilme olanağımın olmasından yanayım.Komedilerde acının yerinin olmadığını biliyorum.Acı,camdan saraylara ise tümüyle yabancıdır.Acı,kuşku demektir,yadsıma demektir.İçimizde kuşku uyandıran bir camdan sarayı düşünemeyiz bile.Bununla birlikte insan gerçek acıyı tatmak istediğinden,çevresinde bir kargaşa yaratmak,yok etmek,dağıtmak hevesinden asla kendisini uzaklaştıramaz.Bizim manevi varlığımızın biricik kaynağı acı değil mi?

Notlarıma başlarken, anlamanın insanın baş belası olduğunu söylemiştim ama yine de biliyorum,insan bunu sever ve dünyanın en çekici şeyleriyle bile değişmez.Anlama iki kere iki dört’ün karşılaştırılamaz derecede daha yükseğindedir.İki kere iki dört’ten sonra artık yalnız yapacak şey değil,öğrenecek şey de kalmamıştır.Beş duyunuzu körleştirip düşünceye dalarsanız,o kadar.Anlama da insanı aynı sonuca götürür,yine yapacak bir işiniz kalmaz,ama bu kez hiç değilse kendi kendinizi yumruklayabilirsiniz.Bunun da kendince bir yararı vardır elbette.Biraz geri bir davranıştır ama hiç yoktan iyidir doğrusu.

Siz, gizliden gizliye de olsa dilinizi çıkaramayacağınız, tüm gözlerden uzakta, nanik yapma olanağınızın olmadığı,sonsuzluğa kadar ayakta kalacak bir camdan olduğu sonsuza kadar yıkılmayacağı,gönlümce dil çıkarıp nanik yapmayacağım için böyle bir saraydan çekiniyorum.

Bakın, yağmur yağarken ben böyle bir saray yerine , eğer bir tavuk kümesi görsem ,ıslanmamak için belki de bu kümese girerdim.Ama kümes beni yağmurdan korudu diye ona şükran borcumu ödemek için onu saray gibi görmem doğrusu.Siz tabii şimdi gülerek böyle bir durumda kümesle sarayın arasında bir fark olmadığını söyleyeceksiniz.”Evet,yaşamda tek amacımız ıslanmamak olsaydı,dediğiniz doğru olurdu,” diye yanıt veriyorum size.

Ancak ben, insan yalnız bunun için yaşamaz,ama yaşadıktan sonra ömrünü sarayda geçirmelidir düşüncesini tanıyanlardanım.Benim isteğim,amacım budur.Bu isteği benim amacım değişmediği sürece içimden söküp alamazsınız.Pekala,benim isteğimi değiştirin,gözümü başka bir şeyle kamaştırın,bana başka bir ideal verin.Ama o zamana kadar da benden,kümesi bir saray olarak düşlememi istemeyin.Varsın camdan saray yalnızca uydurma,düşsel olsun;doğa yasalarına göre asla olmayan bu düşü,ahmaklığımdan,insan soyuna özgü bazı köhnemiş,akıl dışı alışkanlıklara uyarak ben uydurmuş olayım.Camdan sarayın gerçekte olup olmaması beni ilgilendirmiyor!Ben onu isteklerimde yaşatıyorum ya,bu bana yeter;daha doğru bir deyişle,isteklerim var oldukça o da var olacaktır.Belki bu sözlerime yine gülüyorsunuz.İstediğiniz kadar gülebilirsiniz,tüm alaylarınıza katlanırım da yine karnım açken “benim karnım tok,”diyemem size.Uzlaşmaya avunamayacağımı,doğa yasalarına göre var olması gereken,gerçekten de var olan kısır döngüyle yetinemeyeceğimi biliyorum.Bin yıllığına sözleşmeleri yapılmış,yoksul kiracılarla dolu ve her olasılığa karşı kapısında dişçi Wegenheim!in tabelası bulunan apartmanı,ben baş tacı ettiğim bir amaç kabul edemem.İsteklerimi yok edin,tüm ideallerimi silin,bana daha iyi şeyler gösterin,seve seve peşinizden gelirim.Eğer uğraşmaya değmez derseniz,o zaman siz de benden aynı yanıtı almak zorunda kalacaksınız.Ciddi ciddi konuştuğumuz halde bana önem ve değer vermek istemiyorsanız,sizin bileceğiniz iş tabii,varsın öyle olsun,size yalvaracak değilim.

S:41

Ben ne aşklar, Tanrım, ne aşklar yaşadım hayallerimde bu güzel ve yüksek şeylere sığınmakla. Yeryüzündeki hiçbir varlıkla ilişkisi olmayan, bu tümüyle hayal olan güçlü aşklarım ruhumu o denli cömertçe dolduruyordu ki sonradan gerçek bir aşka en ufak bir gereksinme duymuyordum. Doğrusu, gerçekte var olan birini sevmek benim için oldukça lüks olurdu. “


“İnsanoğlu amacına doğru ilerlemeyi sever, fakat amacını elde etmeyi değil. Çok gülünç bir durum doğrusu. İnsanın yaratılıştan gülünç bir varlık olmasındadır bütün terslik zaten. İki kere iki dört, çekilmez bir şey. İki kere iki dört, bana sorarsanız, bir küstahlıktır. İki kere iki dört, ellerini böğrüne dayayarak yolumuzu kesen, sağa-sola tükürük atan bir külhanbeyinin ta kendisidir. İki kere iki dördün yetkinliğine (mükemmelliğine) inanırım, ama en çok övülmeye değer bir şey varsa, o da iki kere ikinin beş etmesidir.

“Her insanın anılarında herkese söyleyemeyeceği, ancak dostlarına açabileceği şeyler vardır. Hatta dostlarına bile açılamayacak, gizli kalması koşuluyla yalnız kendi kendimize itirafta bulunacağımız durumlar olur. Ama bir de öyleleri vardır ki, kendi kendimize bile açmaktan korkarız. Her aklı başında insanın dağarcığında bile böyleleri yığınla bulunur.”

"Hayat karekök almak değil"
"İnsan aptal olmasa bile dehşetli nankördür"
"İnsan yapıcıdır, yeni yollar açmayı sever"

Kitabı okurken not aldığım cümlelerdir bunlar.Kafamdaki soru işaretlerine cevap ararken Ethem Baran’a ait bir yazı gördüm.Bir çok sorumun cevabını da bu yazıda buldum ve beğendiğim bu yazıyı aktarmak istiyorum.
Dostoyevski’nin “Yeraltından Notlar”ı baş ucu kitaplarım arasında. İlk okuduğumda çarpılmış, günlerce etkisi altında kalmıştım. Yeraltından Notlar’a gelene kadar, Dostoyevski’nin eserlerinin çoğunu okumuştum. “Suç ve Ceza”yı bitirdiğimde kafamda pek çok soru işareti vardı. Kafamdaki sorulara cevap bulurum umuduyla diğer kitaplarını okudukça, sorular azalacağına çoğalıyordu. Dostoyevski her seferinde biraz daha şaşırtıyordu beni. Dostlarıma soruyordum: “Dostoyevski’yi okudunuz mu?” diye. “Okuduk.” diyorlardı. “Peki nasıl buldunuz?” Biraz düşünme, biraz dudak büküş: “Fena değil!” Peki Suç ve Ceza’da Raskolnikov tefeci kadını niçin öldürmüştü? Ortalıkta, cinayet işleyecek önemli bir sebep yoktu ki? Cevabını bana “Bu Ülke”de Cemil Meriç vermişti: “Yaşadığımız dünyada suç kaçınılmaz bir olay. Büyük adamla sokaktaki adam ayrı kanunlara tâbi. Daha doğrusu, büyük adam için kanun yoktur. O, bir gayenin emrindedir; insanlığın hayrı için kalabalığın suç saydığı herhangi bir hareketi işleyebilir. Meselâ bir Kepler’le bir Newton’un keşifleri, şu veya bu sebepten dolayı içtimaileşemiyorsa, bu sebepleri ortadan kaldırmak için çekinmemek lâzım. Ama bu uğurda bir, beş yüz kişi feda edilecekmiş... Varsın edilsin. Bütün kanun koyucular, Solon, Muhammed veya Napolyon, suçludurlar. Suçludurlar çünkü ataları tarafından konulan, çağdaşları tarafından saygı gösterilen yasaları çiğnemişlerdir. Kan dökmekten de çekinmemişlerdir bu uğurda. Yeni bir hakikatın, yeni bir düzenin müjdecisi olmak isteyen, bir kelimeyle söylecek sözü olan herkes suç işlemek zorundadır.” (Aynı yazıda Vogue bu roman konusunda şöyle der.”Romanı zevk için okuruz umumiyetle, hastalanmak için değil. Suç ve Ceza’yı okumak kendini isteyerek hasta etmektir.”)

Dostoyevski’nin, eserlerinden daha etkileyici, daha trajik olan hayatını okuduğumda, onun dünyasına biraz daha yaklaştığımı hissettim. O dünyaya sadece ve sadece adım atabilmek ancak Yeraltından Notlar’ı okuyup, anahtarı elime geçirince mümkün olabilirdi. Daha kapıdan içeri adımımı atar atmaz korkmaya başladım bu dünyadan.Hayır, bu bildiğiniz korkulardan değildi! İvo Andriç’in Drina Köprüsü’nde, köprünün yapımını engelleyenlerin yakalanıp, kazığa oturtulmaları sahnesini okuyunca, sabaha kadar uykusuz kalışımdan farklıydı bu. Beni günlerce sarsacak, geceler boyu uykusuz bırakacak bir korkuydu.

Bazı kitapları okumayı, kitap bittikten sonra da sürdürürüz. Yeraltından Notlar, ara verdiğimizde de, bitirdiğimizde de yakamızı bırakmayan kitaplardan. Daha ilk cümlede kıskıvrak yakalıyor bizi: “Ben hasta bir adamım... İçi hınçla dolu, gösterişsiz bir adamım ben.” Birkaç sayfa sonra en sert yumruklardan biri geliyor: “Sevgili okuyucularım, sizin dinlemek isteyip istemediğinizi bilmem ama, şimdi size niçin bir böcek bile olmadığımı anlatmak istiyorum. Şunu size bütün ciddiyetimle söyleyeyim, pek çok kez böcek olmayı istemişimdir.” Kafka’nın “Değişim”i geliyor hemen aklıma: “Değişim” (1915) de, seyyar satıcı Gregor Samsa, bir sabah uyandığında, kendini bir hamam böceğine dönüşmüş olarak görür. Ailesi bu olaya hiç şaşırmaz, sadece kızar ve tiksinti duyarlar. Ve Samsa ölür. Bu olay, anlaşılmazlığa mahkûm edilmiş bir insanın (aynı zamanda sanatçının) yazgısının bir simgesi değil midir? Kafka, gerçekçi bir çerçeve kullanarak, gerçek dışı bir olayı, gerçekçi bir üslûpla vermiştir. Acaba Dostoyevski mi, yoksa Kafka mı daha önce böcek olmak istemişler diye düşünüyorum: Dostoyevski 1881’de ölmüş; Kafka ise 1883’te doğmuş.... Öylesine aklıma geliveriyor işte.

Yeraltından Notlar’da Dostoyevski 19. yüzyıl aydınının psikolojisini anlatıyor; giderek de kendini... Dostoyevski’nin kırk yaşındaki kahramanı ya da yazarın kendisi, bir sıçan olduğunu düşünür ve kendini yer altına, bir deliğe hapsetmiştir. İçinde bulunduğu durumu böyle tanımlamaktadır yazar. “Yeraltı” adını verdiği birinci bölüm, bu “sıçan”ın notlarıdır. “Sulu Sepken Üstüne” isimli ikinci (kitap iki bölüm) bölümde kahramanımızın yirmi dört yaşındayken başından geçen bazı olaylara tanık oluruz. Yazar birinci bölümde ileri sürdüğü tezleri, ikinci bölümde örneklerle ispatlama çabasındadır. Kendini şöyle anlatır kahramanımız: “Çağımızın bütün aydınlarınınki gibi bende de hastalıklı bir zihin gelişimi vardı. Bu aydınların tümü de birbirinden mıymıntı, bir sürünün koyunları gibi birbirinin aynıdır.” Pek dostu yoktur. (Dostoyevski de yalnızca gençliğinde birkaç dost edinmiş; olgunluk çağı boyunca tek başına yaşamıştır.) Yalnızlığını devamlı okuyarak hafifletmeye çalışmaktadır. Bir gece, bir meyhanenin önünden geçerken, içerdeki adamların kavga ettiklerini, sonra da birini dışarı attıklarını görür. Dışarı atılan adamın yerinde olmak ister, onu kıskanır. “Adam yerine konmak” -pencereden dışarı atılacak da olsa- için; içeri girer, bir subaydan oyununu engellediği için azar işitir ama, kavga edenlerden hiç kimse onunla ilgilenmez. “Ağzının payını veren” subayın peşine düşmekten başka çaresi kalmamıştır. Subayla caddede karşılaşacak, ona yol vermeyip, hatta omuz vurarak intikamını alacaktır. Ancak bu hayal bir türlü gerçekleşmez. Her seferinde yana çekilip yol veren, omuz yiyen kendisi olacaktır. Yine de subayın peşini bırakmaz. “Ona sertçe çarpmamalıyım. Yolundan çekilmeksizin, nezaket kurallarına uyarak, onun bana vurduğu kadar ben de ona, canını yakmadan, şöyle omuz vurmalıyım.” Yıllar geçer. Sonunda kesin kararını verir. Şehrin ana caddesinde, şık giyimli bay-bayanlar arasında, bir subaya omuz vuracak bir kişinin sefil bir kılıkta olması düşünülemez. Maaşını peşin alır ve kılık-kıyafetini düzeltir; her şey hazırdır. Sonunda caddede yine karşılaşırlar ve omuz omuza çarpışırlar. Subay başını çevirip bakmaz bile... Ama olsun: “Amacıma erişmiş, bir adım bile yana çekilmeden, herkesin gözü önünde kendimi onunla aynı düzeye çıkararak onurumu kurtarmıştım ya!...” der.

Kahramanımıza acı çektiren ikinci olay, sınıf arkadaşlarıyla karşılaşmasından sonra başlar. Arkadaşları bir yerde toplanıp yemek yiyecektir; kahramanımız kendini zorla davet ettirir. Onu aşağılamalarına, ihanet etmelerine aldırmaz. Onlardan üstün olduğunu ispat edecektir. Yemeğe geç giderek onları fazla önemsemediğini gösterecektir. Ancak arkadaşları ona haber vermeden yemek saatini ertelemişlerdir. İlk giden o olur. Yemekte içkiyi fazla kaçırıp, onlara nutuk çekmek isterken de iyice rezil olur. Yemekten sonra randevu evine giden arkadaşlarının peşine takılır. Hakarete uğramıştır, orada arkadaşlarını yakalayıp suratlarına tokat atacaktır. Randevu evinde Liza isminde bir kızla tanışır. Sonunda kendinden daha zor durumda olan, kendinden daha çok ilgiye muhtaç birini bulmuştur. Evlilik, ahlâk, aile içi ilişkiler vb. üzerinde konuşur, konuşur. Önceki sayfalarda, arkadaşlarının arasında ezilen bir zavallı varken, Liza’yla konuşma sahnesinde, o zavallının gittiğini, yerine çok güçlü bir yazarın geldiğini görürüz. Liza’yı etkilemiştir; ona adresini vererek oradan ayrılır.

Dostoyevski’nin kitapları rüyalar, hayaller ve tesadüflerle doludur. Raskolnikov’un yolunu değiştirip, tefeci bir kadının evde yalnız olduğunu öğrenmesi tesadüften başka bir şey değildir. Yeraltından Notlar’da kahramanımızın içine, Liza’nın, evine saat yedide geleceği doğar hep ve Liza saat yedide gelir. Bu arada arkadaşlarına bir mektup yazarak özür diler. Böylece kendisini iyice aşağılamaktadır. Alçaldıkça acı çekmekte, acı çektikçe haz duymaktadır. “Acıda hazların en tatlısı saklıdır.” der Dostoyevski.

Aslında kahramanımız her şeyin farkındadır. “Onların benden kalır yanları yok, ama ne bileyim, onlar utanma nedir bilmiyorlar. Bense... En beğenmediğim bir kimseden bile azar işitiyorum.” der Liza’ya. Evine geldiği için kızar ona. Günlerce Liza’nın gelmesini beklemiştir, bir yandan da gelmesinden korkmuştur. “Onlardan birini, bir subayı dövmek için gelmiştim oraya. Olmadı, yakalayamadım. Küçük düşürülmenin hıncını birinden almalıydım; o sırada senin yakan elime geçti, ben de bütün hıncımı senden aldım. Eğlendim seninle. Benim gururumla oynadılar, ben de sana aynı şeyi yaptım; beni paçavraya çevirdiler, bense ölmediğimi göstermek istedim. (...) Sen geleceksin diye korkumdan üç gündür dünya başıma zindan oldu. Bu üç gün beni en çok neyin kaygılandırdığını biliyor musun? Ben sana söyleyeyim: O sabah karşına bir kahraman gibi çıkmıştım, oysa burada yırtık sabahlığımla yoksulluk, pislik içindeyim.” Birilerini ezip, hükmetmeden, zorbaca davranmadan yaşayamayacağını anlamıştır. Ona göre sevgi, sevilen tarafından kendi isteğiyle verilen, karşısındakinin ona hükmetme hakkıdır. Liza’yı bir kere daha küçük düşürerek ondan öcünü almıştır. Öyleyse Liza’yı sevmesi mümkün değildir. Aksine ondan nefret eder. Kendisini randevu evinden kurtarması için gelen kızı evinden kovar. Bir insanın küçük düşürülmesi, onun ruhunu yüceltmektedir. “Kolay elde edilmiş bir mutluluk mu, yoksa insanı yücelten acı mı daha iyi?”

Bütün bu olayların sonunda Dostoyevski hangi sonuca varmıştır? Şöyle söyler. “Çünkü bizler, az ya da çok yaşamak alışkanlığını yitirmiş, aksaya aksaya yürüyen insanlarız. Hem de gerçek, canlı yaşamdan tiksinecek, onun lâfını bile işitmek istemeyecek kadar yaşamaya yabancılaşmışız. Bu yabancılaşmayı canlı hayatı bir iş, bir görev sayarak, onu kitaptan öğrenmeyi üstün tutacak dereceye vardırmışız.”

Dostoyevski’yi okudukça, bizim dünyamızdan farklı bir dünyayla karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. Olaylar, kişiler bizi devamlı şaşırtıyor. Gerçekleri anlatan bu yazar, yine de bir uyurgezer etkisi yaratıyor üzerimizde. Dostoyevski’nin kahramanlarında maddî olan hiçbir taraf yoktur; yalnızca ruhları vardır. Her şey onlarda en aşırı derecesine varmıştır. Dostoyevski’nin evreni, gerçeği aşan bir rüyadır. Bu büyük yazar, bizim hayatımızda yarıda bıraktığımız şeyleri sonuna kadar götürmesini bilmiştir.

HermannHesse, bir denemesinde Dostoyevski için şunları söylüyor:

“Dostoyevski, ancak kendimizi berbat hissettiğimizde, acı çekebilme sınırımızın sonuna varmışsak ve yaşamı bütünüyle alev alev yanan bir yara diye algılıyorsak, eğer artık yalnızca çaresizliği soluyorsak ve umutsuzluğun binbir ölümünü yaşamışsak, işte ancak o zaman okumamız gereken bir yazardır. Ancak o zaman, yani acıdan yapayalnız kalmış, felce uğramış olarak yaşama baktığımızda, o vahşi ve güzel acımasızlığı içersinde yaşamı artık anlayamaz olduğumuzda ve ondan hiçbir şey istemediğimizde, evet, ancak o zaman bu korkunç ve görkemli yazarın müziğine açığız demektir. Böyle bir durumda artık birer izleyici olmaktan, yalnızca okuduklarımızın tadına varıp onları değerlendirmekle yetinen kişiler olmaktan çıkmış, Dostoyevski’nin eserlerindeki o zavallı ve yoksul kardeşlerin arasına katılmışız demektir; o zaman biz de onların acılarını çekeriz, onlarla birlikte, soluk bile alamaksızın, yaşamın anaforuna, ölümün sonrasız öğüten değişmenine bakışlarımızı dikip kalırız. Ve yine ancak o zaman Dostoyevski’nin müziğine, bizi teselli etmek için söylediklerine, sevgisine kulak veririz; ancak o zaman onun korkutucu, çoğu kez cehennemden farksız dünyasının anlamını kavrarız.”

Ethem Baran

Kitap paylaşılmak ister. Gelin Yeraltından Notlar’ı paylaşalım; onu “baş ucumuza” koyalım ve aynı zamanda günümüz aydınının da iç yüzünü sergileyen bu hesaplaşmayı Dostoyevski’den okuyalım.

Klasiklerden hiç kopmamak dileğiyle....
 

ebr-i nisan

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Okuduğum kitap hakkında sadece ismini yazmak bana göre biraz haksızlık gibi geliyor.Ama benim yorumumda biraz uzun oldu galiba inşallah okursunuz.. ;D
 

UluğBey

Divan Üyesi
Ahmet Ümit,İstanbul Hatırası

Yaklaşık 600 sayfadan oluşuyor kitabımız. Yazar İstanbul'un tarihiyle ördüğü romanda - polisiye - bu şehir uğruna işlenmiş birtakım cinayetleri anlatıyor. Oldukça akıcı bir kitap, eserde ufak tefek kurgusal hatalar olsa da okuyucuyu İstanbul'un efsuni sokaklarında dolaştırmayı başarabilmiş yazarımız. Üniversite yılları İstanbul'da geçmiş olan biri olarak İstanbul'u tanımadığımı öğretti bu kitap bana ayrıca. Dikkatimi çeken başka bir nokta da yazarımızın bu kitabı yazmak için kayda değer bir çalışma yapmış olduğuydu. Bazen bu kadar şeyi nasıl biliyor bu adam diye soruyorsunuz kendinize ve bazan de başkomiser Nevzat'ın peşine takılıp dolaşmak istiyorsunuz bu tarihi şehirde.Netice itibariyle İstanbul hayranlarına ve kitap okumayı seven dostlara tasviye edebilirim. İyi okumalar ...

;)
 

Ekli dosyalar

  • getimageV3.jpg
    getimageV3.jpg
    17.2 KB · Görüntüleme: 648

UluğBey

Divan Üyesi
Türk Peygamber Bozkırın Sırrı, Ahmet Turgut

Önermek istediğim kitap Ahmet Turgut'un " Türk Peygamber Bozkırın Sırrı " adlı romanı. Yaklaşık 450 sayfadan oluşan kitapta yazar Türk kabilesine gönderilen br peygamberi anlatmakta. Kitapta yer alan bir çok vakıa Kur'an-ı Kerim'den esinlenerek aktarılmış. Ki referanslarda atıfta bulunulan ayerlere yer verilmiş. Bakara suresinin 214. Ayeti ve Âl-i İmrân sutesinin 146. ayetindebahsedilenler romanın temasını şekillendiren ana esin kaynaklarıdır denilmektedir.Atıfta bulunulan diğer ayetler ise ilerleyen sayfalarda verilmiş.


" Sizden önceki toplulukların başlarına gelenleri yaşamadıkça cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlar öyle ezici mühnetler ve öyle zorluklara sarsıldılar ki; Peygamber ve ona inanlar; Allah'ın vaat ettiği yardım bize ne zaman yetişecek, diyeck durumlara geldiler..."

" Nice Peygamberler vardı ki, kendileriyle berabe birçok Allah dostu çarpıştı da, onlar Allah yolunca başlarına gelenlerle yılgınlk gösöterip zaafa düşmediler ve asla boyun eğmediler. "

Roman Türk töresiyle, gelenek ve göreneklerle örülmüş ayrıca. Yazar yerinde dipnotlarla okuyucusunu bilgilendirirken size binlerce yıl öncesinde bir soluk nefes alma imkanı tanıyor.

( genellikle oldukça akıcı olan kitabımız, bazı bölümlerinde ise yavaş ilerleyebiliyor.)

Okumak isteyen arkadaşlara iyi okumalar...
 

Ekli dosyalar

  • bozkırınsırrı.jpg
    bozkırınsırrı.jpg
    10.8 KB · Görüntüleme: 661

kardelen2006

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Amin MAALOUF Doğunun Limanları

Biraz geç okudum ama değdi, güzeldi...[br]( İletiniz yönetici tarafından birleştirildi.) : 05 Eylül 2010, 19:22:23 [br]
UluğBey' Alıntı:
Yaklaşık 600 sayfadan oluşuyor kitabımız. Yazar İstanbul'un tarihiyle ördüğü romanda - polisiye - bu şehir uğruna işlenmiş birtakım cinayetleri anlatıyor. Oldukça akıcı bir kitap, eserde ufak tefek kurgusal hatalar olsa da okuyucuyu İstanbul'un efsuni sokaklarında dolaştırmayı başarabilmiş yazarımız. Üniversite yılları İstanbul'da geçmiş olan biri olarak İstanbul'u tanımadığımı öğretti bu kitap bana ayrıca. Dikkatimi çeken başka bir nokta da yazarımızın bu kitabı yazmak için kayda değer bir çalışma yapmış olduğuydu. Bazen bu kadar şeyi nasıl biliyor bu adam diye soruyorsunuz kendinize ve bazan de başkomiser Nevzat'ın peşine takılıp dolaşmak istiyorsunuz bu tarihi şehirde.Netice itibariyle İstanbul hayranlarına ve kitap okumayı seven dostlara tasviye edebilirim. İyi okumalar ...

;)

Ben de tavsiye ediyorum nacizane..
 

sis

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Yavuz BAHADIROĞLU

"Biz Osmanlıyız"
 

PeJMüRDE

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Bir adam yaratmak
Ahşap ev

Necip fazıl kısakürek'in piyeslerinden.Şiddetle tavsiye olunur.
 

kardelen2006

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Semerkant / Amin MAALOUF

Bu kitap Hasan Sabbahla ilgili okuduğum ikinci kitap,Anlamadım bu adam müslüman mıydı, değil miydi? :)
 

eskici00

elif,lam,mim..
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?


Şah ve Sultan
İskender Pala

Son okuduğum kitap olan Şah ve Sultan'ı sadece bir kere elime aldım ve bıraktığımda kitap bitmişti.Henüz okumamış olan tüm arkadaşlarıma en güzel tavsiyem bu olsa gerek diye düşünüyorum.

Tutku…

Güzellik…

Aşk ve savaş. Sadece gönüllerin değil alınların, kemiklerin ve gözlerin alev alev yandığı savaş.

Kahramanlarını, Yavuz Sultan Selim’i de Şah İsmail’i de tarihin merdivenlerinde bir basamak aşağı indiren bir basamak yukarı çıkaran savaş.

Çaldıran...

Şimdi Çaldıran ne 500 yıl geride ne 500 yıl ileride.

Savaş tasında büyücünün gördüğü neydi?

Kızılbaşlık!

Sünnilik!

İktidar hırsı.

Aşkın bir çökelti gibi dondurduğu zaman!

Korku? Ya o?

Yazar biraz da korkuların üstüne gidendir.

Tarih ileriye doğru çözüldükçe ağacın kökleri de görülecektir.

Alevi de Sünni de bağlıdır o köke. Birdir o toprakta.

Gölgeler büyümüşse ışığı değil korkuyu yenmek gerekir.

Karanlık ve kör ışığın egemenliği boğmasın artık nesilleri.

Ve işte bir kez daha aşk!

Şiir kadar iktidar atında rüzgâra ve ateşe doğru yol alan iki hükümdar.

Şah ve Sultan…

Dünya incisi zarif ve asil kadınlar. Yeminlerine bağlı erkekler.

Masal kadar gerçek.

Büyüleyici olduğu kadar umut verici.

Şah&Sultan her cümlesi aşkla okunacak bir kitap.

İskender Pala’dan…
 

Muhammed Doruk

Bir,Mısraı berceste yeter!
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Bana sorarsanız bütün kitapları size öneririm ama içlerinden bağrımda köz etkisi bırakan birkaç tanesini arz edeyim.

Öncelikle,İskender Hazretlerinin "İki Dirhem Bir Çekirdek" adlı eserini kesinlikle okuyun :) Çünkü içinde deyimlerimizin,Atasözlerimizin kalıplaşmış sözlerin tarihî geçmişine yolculuk yapıyorsunuz. Bu açıdan önemli bir eser olduğu düşüncesindeyim.


Bir diğeri,John Steinback'in "Fareler ve İnsanlar" romanını tavsiye ediyorum. Okuma zevkini ben o romanda tattım. Vesselam!
 

kardelen2006

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Sergüzeşt

Şimdiye kadar neden okumamışım,hayret!
 

dedeefendi

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Şark İslam Klâsikleri'nden aldığım hazzı hiçbir kitaptan alamadım. Çocuklğumdan beri hep o tarz kitapları okurum. Attar bunlardan birisidir. MEB Yayınları'ndan çıkan üç eserini tavsiye ederken bu kitaplardan altını çizdiğim satırları da paylaşayım.

Bu arada bu eserleri okumak, Dîvan şiirini anlamaya yardımcı oluyor.


Mahzen-i Esrâr,Mantuk-at-Tayr ve Pend-nâme-İnsaf ve merhamet sâhibi olmak bütün ömrü nü rükûda, secdede geçirmenden iyidir.

Balık sudan çıkarıldı da ovaya atıldı mı belki denize kavuşurum diye çırpınır durur.
-Ne görürsen sensin.

-Cihana pâdişah olsan,gene bilgiye muhtaçsın.

-Halkın baş eğmesi,korkup çekinmektendir;korkup çekinmek olmasaydı doğru bile eğri olur giderdi.

-Olmayacak bir şey duydun mu, onu açıkça görmedikçe inanma.
-Kendi noksanını bir görsen,köpeği bile kendinden çok daha ilerde,çok daha üstün görürsün.
-Sevgiliye âit sırrı, ancak hâlin söylemeli.

-Ölüme karşı;üstün ,ileri yâhut aşağılık kimse yoktur.

-Dünya baştan başa derttir elemdir.

-Fikir mahsûlü olmayan sözler,ne yazılmaya ne de söylenmeye lâyıktır.

-Hayvan gibi yalnız yemek ile,uyku ile kalma.

-Bir insanın Şirin gibi sevgilisi olursa her yer ona mesîre olur.

-Dünya azgın bir küheylan gibidir,hesapta ondan tekme yemek de vardır.

-Kimse ile uyuşamayan bir insana güvenmek doğru değildir.

-Kazâ gelince fezâ daralır.

-İşler, top gibi düşe kalka yola girer ve her düşen sonunda tekrar kalkar.Hiçbir tohum, bozulup kokmadıkça bitmeyeceği gibi hiçbir iş de düğümlenmedikçe çözülmez.Geç hâsıl olan murat iyidir.

-Çok koşturan at çabuk yolda kalır.

-İyi bir insanın ayıbına göz yumuver ve kötü gözden iyi bakış bekleme.

-Kusur arayıcı göz,hüneri ayıp görür.

-Aynaya şu üstünlük yeter:herkesin ayıbını görür de, kimsenin önünde o ayıbı söylemez.

-Sabır ile aşk asla bir araya gelmez;esâsen sabrı olan kimse âşık olamaz.

-Sözü hesaplı söylemek îcâp eder;onu evvelâ altın gibi tartmalı,sonra harcamalı.

-Eğer önüne yüz koyun da gelse,kurt yine sürünün içinden fakire adak olanı alır götürür.

-Gece ile gündüz çok azgın iki ata benzer.
 

seb-engiz

- *Tiryandafil -
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Siyah Süt...

Yazarlık ve annelik arasında seçim yapmaya çalışan bir kadın...

Elif Şafak'ın köşe yazılarını sevmiyorum fakat Siyah Süt çok kısa sürede bitirdiğim kitaplardan biri oldu. Pek çok kadının kendini bulabileceği, biyografik bir
roman bu.

Elif Şafak'ın içindeki, her biri Elif Şafak'ın bir yönünü gösteren, parmak kadınların (Pratik Akıl Hanım, Anaç Sütlaç Hanım, Can Derviş Hanım, Sinik Entel Hanım, Hırs Nefs Hanım, Saten Şehvet Hanım) çekişmeleri roman boyunca devam ediyor.
 

terk-i diyar

"aziz misafirim"
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Üstad ALİ ULVİ KURUCU hatiraları 1,2,3 diye devam ediyor
Üstadın hatırları manevi bir seyir yaptırıyor tavsiye ederim henüz 2.kitabı okuyorum.
 

alimoğlu

Divan Üyesi
Ynt: Okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kitaplar?

Mustafa Kutlu'nun bütün hikayeleri
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt