OKULLARDA MÜZİK DERSLERİ

dedeefendi

Divan Üyesi
Okullarımızda müzik diye bir ders vardır, bu derslerin faydasını gören ya da faydalanan birisine şahit olan var mı? Ben görmedim. Ne yazık ki vakit doldurmak için derslere giriliyor, zilin çalması sabırsızlıkla bekleniyor. Öğrenciler ilkokula başladıklarında nasıl iseler, lise bittiğinde de müzikle ilgili o kadar biliyorlar. Yani müziğimiz ve Batı müziği hakkında hiçbir şey bilmeden okuldan mezun oluyorlar. Çok acı!
Ne nota ne makam ne nazariyat ne müzik tarihi... Hiçbir şey yok. Bir insan bir şarkının notalarına göz gezdirdiğinde fikir sahibi olabilmeli. Ne yazık ki dünyanın en sağlam müziğine sahip bir milletin evlatları kıymetli hazinelerinden bîhaber yaşıyorlar. Bunun vebali, günahı kimin?
İnsanların şekillenmesinde müziğin çok büyük tesiri vardır. 1960'lar, 1970'ler,1980'ler,1990'lar ve 2000'ler gençleri şekilden şekile sokmuşsa bunun en mühim sebeplerinden birisi hiç şüphesiz müziktir. Yukarda zikredilen tarihlerde çekilmiş gençlik resimlerini inceleyelim, o devrin müzik gruplarının saç şekilleri, kıyafetleri hatta gülücükleri bile gençlik tarafından kopyalanmıştır.

Bizi biz yapan değerlerin başında gelen köklü müziğimiz ne yazık ki sahipsiz kalmıştır. Eski Türk filmleri olmasaydı bu müzikten söz etme imkânımız bugünlerde olamayacaktı. Müzik dersleri formalite olmaktan çıkmalı, hakkıyla ifa edilmelidir. İlkokuldan başlayarak çocuklarımıza bizim sesimiz, bizim sözümüz;bizim aşkımız, bizim sevdamız; bizim neşemiz, bizim hüznümüz olan müziğimizi çocuklarımıza, gençliğimize öğretmeliyiz. İlkokulöğretmeni arkadaşlarıma yalvardım: "Etmeyin, eylemeyin! Müzik dersinde çocuklara matematik anlatmayı marifet zannetmeyin!" dedim. Ama nafile. Çocuklar, gözlerini açtıklarında kendilerini bir ördeğin altında bulacaklar ve o ördeği kendi annesi zannedip kendi kuğuluğunun farkında olmadan o ördeğin peşinde koşacaktır...
Yazık çirkin ördek yavrusuna! Yazık ördeği anne zannedip onun peşinde heder olanlara. Karga kaz olmaya kalkmış, tezelden suda boğulmuş. Biz de bir yerlerde boğulduk galiba!
 

Gülsema

Dîvân Üyesi
Ynt: OKULLARDA MÜZİK DERSLERİ

hocam çok haklısınız..
 

RahgüzaR

Dîvân Üyesi
Ynt: OKULLARDA MÜZİK DERSLERİ

Hoca üstünkörü makâmları ezberletirdi. Ne idüğünü bilmediğimiz şeyleri ezberlerdik, anlatmazlardı ki ne olduğunu. Sadece isimleri. Hatırlarım, Hüseynî makâmı geçiyordu kitapta, "O ne yav, Hüseyin mi?" diye sınıfça gülüştüğümüzü hatırlarım. Asıl acı olan ise şu; hoca da gülmüştü bizimle...
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: OKULLARDA MÜZİK DERSLERİ

Hocam hangi birini düzelteceğiz.Nasıl yapacağız?Matematik dersi veremeyen muallimler ,müzik dersini iyi verse ne olacak?Hocam ,nasıl düzelteceğiz?
 

dedeefendi

Divan Üyesi
Ynt: OKULLARDA MÜZİK DERSLERİ

evla' Alıntı:
Hocam hangi birini düzelteceğiz.Nasıl yapacağız?Matematik dersi veremeyen muallimler ,müzik dersini iyi verse ne olacak?Hocam ,nasıl düzelteceğiz?

"Karanlığa küfredeceğine bir mum yak demiş." Konfiçyus amcamız. Evet, dediğiniz doğru, maalesef okullarda ilim namına hiçbir şey yok desek yeridir. Fen dersleri vakit doldurmak için. Laboratuvar hiç kullanılmaz. Lise, üniversite bitirip de hayatında bir kere bile teleskopla bakmayan milyonlarımız var. Bakırköy Meydanı'nda cebimdeki 20 lirayı feda edip Bağcılara kadar yürümeyi göze alarak bir kerecik teleskopla bakabilme imkâım olmuştu. Okullarda böyle şeyler olmaz.
Peki ne olur? "Özel derse gel." sınıfını geç. "Kursuma gel," sınıfını geç." Parası olan sınıfını geçer, parası olmayan avcunu yalar.

Bilim yolunda gitmediiğimiz malum. En azından değerlerimize sahip çıkılması adına bir şeyler yapalım diyoruz, o da olmuyor. Her şey göstermelik. Çocuklarımız bir şarkımızı, bir türkümüzü bir ilahimizi, bir marşımızı öğrense kötü mü olur?
Kimsenin bir şey dediği yok. Maalesef okullarda hedefsiz, gayesiz kalabalıklar yetiştiriyoruz. Geçmişini bilmeyen yarınlarınız düşünemez ki. İşte yarınları hakkında hiçbir plân yapmayan yüz binlerce bomboş gençleri mezun ediyoruz.
İçki ve sigara mübtelası, kötü yolların yolcusu gençler.
Okullarda gençliğe bize ait bir şeyler verilemiyor. Bunun en güzel ve ilk adımı müziktir diyorum. İlkokulda müzikle başlanmalı, en azından bize ait bir iki şarkı, türkü bilse geçmişiyle bir köprüsü olur o kişinin. Bir zaman gelir, o köprü ile bir bağ kurar kendi kültürüyle...O ümitle yaşamak isterim.
 

Gülsema

Dîvân Üyesi
Ynt: OKULLARDA MÜZİK DERSLERİ

Türkiye ' deki eğitim sistemi baştan aşağı afedersiniz zaten dandik kaldıkı müzik dersleri..dığrusunu söylemek gerekırse..
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt