Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

dilmurg

Gün akşamlıdur devletlum; dün doğduk, bugün ölürüz
Bu bölümde edebiyattürkiye üyeleri en son okudukları kitapları, künyeleriyle birlikte yazacaklar ve gerekirse kitap hakkında kısa bir değerlendirme yazısı kaleme alacaklardır. Bu değerlendirme tek kelimeden oluşabileceği gibi 1000 kelimeden de oluşabilir. Böylece o kitabı okumayan kişi de bir fikir sahibi olabilir.

Tavsiye edebiliriz veya etmeyebiliriz. Bu arad bölüm yöneticisi bu başlığın yerini beğenmezse veya uygun değilse bu bölüme başka alana da taşıyabilir. Faydalı bir başlık olduğuna inanıyorum. Kitabı daha önce okuyanlar da kitap hakkında yorum yapabilirler....


Herkese muvaffakiyetler...
 

dilmurg

Gün akşamlıdur devletlum; dün doğduk, bugün ölürüz
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Gürpınar, Hüseyin Rahmi, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç- Melek Sanmıştım Şeytanı, Everst Yay., 2007, İstanbul

Kitap, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç ile Melek Sanmıştım Şeytanı adı ile derlenmiş öykülerden oluşmaktadır.Dünyaya çarpması beklenen Halley kuyrukluyıldızı bu felâkete yol açaz ama İstanbul insanının hayatında epey bir çalkantıya neden olur. Özellikle kadınların hayatında.

Hikayenin ana karakterleri İrfan Galip ve Fahriye Davud'dur. Bir aşk vakasının etrafında hikaye teşkkül etmiştir. Dönemin İstanbul'unun sosyal ve kültürel hayatını yakalayabiliyoruz. Mizahı da ustalıkla kullanan yazar, merak öğesini ön plana çıkarmıştır. Bu da hikayede akıcılığı sağlamıştır.

Okunabilir nitalikte bir kitap. Ama okunmazsa da pek bir şey kaçırılmamış olur.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

M. Ertuğrul Düzdağ


kitap adı: Yakın Tarihimizde Gizli Çehreler
şu son zamanlarda okuduğum kitaplarda beni çıkmaza ve yazılı tarihe inancımı iyice yıkmış şüphelerimi iyi ce desteklemiştir ne yazık ki.

Kitabın son sayfasın da yazdığı gibi bu çehreler sizi çok şaşırtacak!

Birçok yazarımızı milliyetçi sanırken bizi nasıl içten içe bölündüğü ve kimlere nasıl hizmet edildiği anlatılmakta
Ziya Gökalp den Tekin alp ve birçok bilinmiş yazarların iç yüzlerini gösteren bir kitap
Bu kadar da olmaz diyor insan ama demekle olmuyor…
Yakın tarihimiz yalanlarla dolu ...
 

dilmurg

Gün akşamlıdur devletlum; dün doğduk, bugün ölürüz
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Yakın tarihimizin yalanlarla dolu olduğuna can ü gönülden katılıyorum. Bu konuda Mustafa Armağan iyi bir kaynaktır.

Fikret Başkaya hatmedilmesi gereken bir adamdır. Mustafa İslamoğlu'nun Anadolu İslami Hareket'i mutlaka okumalıdır.
 

dilmurg

Gün akşamlıdur devletlum; dün doğduk, bugün ölürüz
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Haşim, Ahmet, Bize Göre, Elips Yay., İstanbul, 2007

Tür: Deneme ve Gezi Yazısı

Bir iki lakırdısı dışında kayda değer bir kitap olarak görmedim. Ne yazık ki anlı şanlı şairlerimizin yazarlarımızın birçoğunda aydın mamusu dediğimiz şeyden eser yok.

Tevfik Fikret, Ahmet Haşim, Sait Faik vb.

" Alevden coşkun bir nehir hâlinde, köhne tarihin bütün enkazını süpüren ve yeni bir âlemin doğuşuna yol açan fikirler kaynağı baş..." Bu cümleler Atatürk için...

köhne tarihin enkazını süpürmek... pes yani Ahmet Haşim...Bu adamlar bu kadar kuruşluk adamlar...
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi


Ya hocam olmaz kuruşları karıştırmayalım tarihimiz hatalarla doluyken bizde hata yapmayalım ...

burda bence psikoloji etkileri çoktur ...yani senin imzan da taşıdığın gibi olaylar göründüğü gibi değildir . herkesi kendi acısından baktığın da haklı görünmektedir ve biz hiç bir zaman madolyonun diğer yüzün de neler oldu tam olarak bilemeyeceğiz ama şu kadar kuruş edicek kadar da ilerleyemez bu kim olursa olsun az çok farklı bakış acılarından bakılan kitapları okumalı bir süzgeçten sonra karar vermeliyiz . Biz de onların düştüğü hataya gireriz ondan sonra .
Sonra kalkar ona bu kadar sana bu kadar ciğer parası deriz ve bu hata olur insanın şeşer beşer örneklerini almalıyız nasıl bir gaflet te olduklarını
ve kişinin kendi görüşünü beslemeyeni karşı taraf olarak göremeyiz .Çünkü bizde ona göre karşı tarafta kalıyoruz!
zaten içimize girenlerin amaçı bu değil mi karşı karşıya bırakmak bizi.
Acaba düşüncelerimize verdikleri destek mi yoksa kara kaşımıza kara gözlerimize mi?(Türkiye için)
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Bir de şunu eklemek istiyorum çoğu yazarımız bizden çıkmış çıkarılmıştır .
Ve türk bildiklerimiz türk değildir .Bu oyuna ozaman geldik bu zamana gelmemeliyiz tarihimizi bilmeliyiz ama hata yapmamak için yoksa kolay kolay ders alabilen bir millet değiliz.
 

dilmurg

Gün akşamlıdur devletlum; dün doğduk, bugün ölürüz
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Kişileri hakkaniyetle değerlendirmek gerekir.

Fikret Başkaya, tarafsızlık bir safsatadır, der. Bu dünyada herkes taraftır. Ercüment Özkan idi yanılmıyorsam, bî-taraf olan ber-taraf olur, diye.

Hep bir tarafsızlıktan bahsedilir ya...Nedir bu tarafsızlık diye soran yok. Tarafsız olmak, hakk ve bâtılın ortasında mı durmaktır, yoksa hakkın tarafında durup adaletli mi davranmaktır?

Ben tarafım. Hakkın tarafındayım. Bâtılın tarafında olan kendisini hakk tarafta zanneder. Ama sadece zanneder. Zan, bilgi değildir.

Kendimize vahyi ölçü olarak aldığımızda, olaylara isabetli bir bakış açısıyla yaklaşabiliriz.

Biz dediğiniz kim? Bir biz var mı acaba? Kaldı mı acaba? Biz bir millet miyiz acaba? Millet olma bilincinde miyiz acaba? Sanmıyorum...Kesinlikle değil. Böyle olsaydı bu ülkede bir başörtüsü zülmü yaşanmazdı. Böyle olsaydı, başörtüsü üzerinden İslamla örtülü bir savaş yaşanmazdı. Böyle olsaydı Amerika Irak'a saldıramazdı. Böyle olsaydı, tecavüzler, hırsızlıklar, kapkaççılık yaşanmazdı.

Adını sanını bilmediğimiz bir Fazıl Say çıkıyor ve diyor ki biz bu ülkede kaybettik. Biz % 30, onlar %70, diyor. Biz ve onlar...Böyle bir ayrım yaşanmıştır. Ve geri dönülemez. Bu sünnetullahtır. Allah'ın kanunudur bu.

Benden olmayana, tabii ki insani muameleyle yaklaşacağım. Çünkü insan. Ama kimin kim oluğunu da bileceğiz. Güzel düşüncelerini hidayetin bir cüz'ü olan akla sahip olduğundan alacağız, gerisini de kendisine bırakacağız elbette.

Şunu biliyorum ki, bu ülkede azgın ve mutlu azınlık, keskin bir ayrımcılığın içindedir. Bana yan gözle bakana ben de bakarım. Bana kibirle bakan kibirliye, ben de bakarım. Çünkü bilirim ki âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz, kibirliye kibirlice bakmak sadakadır, demiş. Bunu da yaparım. Ama insan olana saygımız vardır.
 

UluğBey

Divan Üyesi
Ynt: Okunan Kitaplar ve DeğerlendirilmesiÇokum, Sevinç, Hilal Görününce, Ötüken yayınları,2005(bendeki baskısı bu )

Sevinç Çokum'un bu romanı, Türk dünyasının Kırım'la ilgili bir dilimini ele almıştır. 1853-1865 Kırım Harbi yıllarında Osmanlı Kırım yakınlaşması sırasında, Kırımlı Nizam Beyin kendi toprağına tutunma çabasının işlendiği romana Kırım Türklerine has renkli örf ve adetlerin hâkim olduğunu görmekteyiz... Nizam Beyle birlikte romanın diğer kişileri Arslan ve Giray beyler, Şirin Gelin, romana orijinallik katan \"anlatıcı\" Felekzede Ârif Çelebi karakterlerinin güçlü çizgileri, iç dünyalarının zenginlikleriyle yazarın olaydan bireye giden roman anlayışını ortaya koyarlar. Sevinç Çokum\un romanda belli bir noktaya ulaştığı Hilâl Görününce, Türk Edebiyatında önemli bir yeri doldurmaktadır.
Sevinç Çokum'u bu eseriyle tanıdım ben.Müthiş bir kurguyla kurgulanmış, çok zaman oldu okuyalı ama ana hatlarıyla hala aklımda olan bir roman, zaten romanı değerli kılan da budur. Kırım Türklerinin diyarını ve oradaki şahsiyetleri konu alan roman yazıldığında adeta olay yaratmıştır.Romanın ana karakterlerinden Arslan Bey'i ya da düzenleyici, yol gösterici konumuyla Nizam dedeyi unutamayacaksanız.Roman okuma dikkat işidir.Bu romanı da okurken dikkatinizi her daim açık tutmanız gerekmektedir.Zira romanın başında verilen bir ipucu romanın ortalarında ya da sonunda kendini belli eder.Bu romanda o tarz romanlardan.Üzerine birçok makale yazılmış olan bu romanı okumanızı tavsiye ediyorum.Eğer atları seviyorsanız, romanda ziyadesiyle göreceksiniz onları.Dilara'dan etkilenmemek elde değil, kaderinden de...
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Sayın hocam
sizin taşıdığınız endişelerin hepsinde bende müteessirim ülkemiz de ki zulümler sadece başörtümsümüdür(!?) Bu ülke nice kıyımlar görmüştür. Nice yanlışlar millet olma ise bölünmekte bizim hatamız yok mu hocam eğitim sistemini elimize aldık diyelim altından kalkabilecek miyiz? Ne yazık ki kalkamayız millet olma şuuru öyle ince bir nokta ki hocam bu bizim için en büyük acımız diyorum ben.
Eğer milletsek hocam ustalarımızın emekleri vardır bu emekleri boşa çıkaramayız. Daha uyanık olmak zorundayız.
Tabi ki kimse tarafsız değildir bunu başara bilen insan ne yazık ki beş parmağı geçmez geçtiyse de bizim haberimiz yok. Ve lakin hocam Saygısız Fazıl say Tevfik Fikret’in tırnağı olamaz eğri oturalım doğru konuşalım.
Son oyunları baş örtüsüdür ya hocam bir ülkenin dini islamsa ne demek tir bu akıl mantık alıyor mu ?

(Hocam siz bilirsiniz bu kitabı okumuşsunuzdur)
Dr.Rıza Nur Hayat ve Hatıratım
Benim elime sadece bir ve ikinci kitabı geçebilmiştir ve üçüncü ve dördüncü kitabı sabırsızlıkla beklemekteyim Orda der ki Dr.Rıza Nur kendimce bu memleketin çivisinin çıkarılma süreci. Bize düşer hocam çıkan çivileri yerine çakmak.
orda anlatılanlar sadece aynanın kırık bir ucudur. Kırık bir ayna ucundan ne kadarını görebiliriz hocam insanları bilinçlendirirken daha yapıcı bir şekilde olmak zorunda olduğumuzu hissediyorum çünkü kurulan düzeni bozmak isteyen karşı bir grup hep olacaktır.

bir de haklı olmak evet haklıyız ama haklı olanın hakkın verdiği kuvvet karşısında yanılsamaları olur .işte bu benim en büyük korkularımdan biri bu yanılgıya düşmemek duası ile
 

dilmurg

Gün akşamlıdur devletlum; dün doğduk, bugün ölürüz
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Haklısınız. Kendimize özgüven duymalıyız.
 

dilmurg

Gün akşamlıdur devletlum; dün doğduk, bugün ölürüz
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Rasim, Ahmet, Şehir Mektupları, Elips, İstanbul, 2007

Tür: Deneme-Sohbet

Kitabı beğenmedim. Bana hitap edebilecek hiçbir şey bulamadım. Dönemin İstanbul yaşamındani denizden, balıklardan, şundan bundan bahseden bir kitap. Boğucu ve sıkıcı bir üslup.

Bence bu kitabı okumayı düşünmeyin. Tavsiye etmiyorum.

Şu da var: Toprak damar damar, insan kısım kısım...Ama yine de tavsiye etmiyorum.
 

ferahsan

Dîvân Üyesi
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

İhsan Oktay Anar/Sukunlar..Musikiyi ve edebi tasvirleri sevenler için güzel bir roman..
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

II.Abdülhamid ,Siyonistler ve Filistin meselesi


Kemal Öke nin 1981 de çıkardığı kitap 2008 de ne kadar ilerleyemediğimizi gösteriyor bu yüzden okunmalıdır bakın kitap ta şöyle der
sy.78:
Osmanlılar ise Avrupa da Türkiye aleyhine gittikçe yoğunlaşan neşriyatın arakasında Herzl'in olduğunu ve Filistin'i yahudilere teslim etmeyen Abdülhamid'den intikam almak için siyonist liderinin bu yola başvurduğunu sanıyorlardı.

elinden geldiğince objektif olaylara bakmaya çalıştığı için sıra dışı bilgiler ve anlatımlar yakalıcaksınız bu yüzden tavsiye ediyorum
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Azil
benim için mukemmel kitaplar arasın da geleceğin oğuz atayı olarak görüyorum hakan gündayı sıra dışı kalemi ile beyeniceğinize emin olduğum bir kitaptır Hakan Gündayın bütün kitaplarını tavsiye ediyorum aslında

deha ve delilik arasın da seyreden bir hayat ...
Asil'in mektubu

Bu cümle,yazmayı öğrendiğimin kanıtıdır.Bu cümleyse okumaya devam ettiğinin kanıtı.Birlikte ,iki kanıtı olan suç işleyeceğiz.Bir hayata son vereceğiz .Ancak korkma.Doğum yeri belli olmayan ölümün serpileşi o kadar yavaş olacak ki ölenin kim olduğunu anlamayacaksın.İşlediğin bir suçtan ötürü,belki de ilk kez pişmanlık duymayacaksın. Belki de o gün geldiğin de ,bir hayata son vermenin suç olmadığını inanacaksın.Ancak şimdi titrediğini biliyorum.Elinde ki kağıdı tutmayı sürdürmekle yırtıp atmak arasında hangi hızla gidip geldiğini rüzgarından hissediyorum...
Tek başına işlenen suç bir göktaşıdır.Sırtın da sadece sahibine yer vardır.Ancak suç ,var olan en güçlü tutkaldır.Suçun işlenmesinde payı olanların her biri ,birbirine yapışır.Her ne kadar birbirlerinden kaçmaya çalışsanlar da suç çekimi onların ayrılmasını engeller.Sanıldığı gibi suçun işlendiği yere değil ,birbirlerine dönerler.......
Mektubun bir kısmı akıcı yazısı ve olayları gelişmesi şaşkınlık ve sürekli süprizlerle dolu bir kitaptır ve etkileyici

Kaç dk. kötü olabilirsiniz belgesel çalışmaları en etkileyen bölümlerinden biridir!
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi


Kült kitap
(Yazarken /Okurken/Çizerken)

İlhan Berk'in en iyi günlüğüdür kendimce .
Bir şairin nasıl düşündüğünü nasıl nefes aldığını genelleme yaparak okuyabileceğiz bir kitap .Şiiri sevenler için kitap ta şöyle der kelimeler arasında İlhan Berk
Hem her şey şiirler de değil miydi?
Bir gök şiirlerde ağar ,bir sokak şiirlerde
Gider gelirdi.

bir şiirin yazma serüveni gibidir.
kitabın içinde IV.Henri den İbn-i Hacer Heytemi'ye kadar da bir çok kişi hakkında ilginç bilgiler alacağız bir kitap .Otlardan ,coğrafyadan değişik hikayeler ve bazen kendi el yazısının kullanıldığı sayfalarıyla hem göze hem de ruha hitap eden düşündüren kitaplardan dır...
 

kartanesi

Divan Üyesi
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Aynalar koridorunda aşk.Karakalem yayınları.
Yazarı Mustafa Ulusoy.Türü roman.Psikoloji sevenler için güzel bir kitap.
Reklamını pek yapamadım ama yapanlardan alıntı yapayım.
Tercihini dünyevi aşka karşılık,ebedi olandan yana koyuyor.Şule Altındağ.
Hem aşktan duyguları yorulmuş insanlar için,hemde aşkla henüz tanışmamış ve aşkın yorgunluğunu tatmamış insanlar için,ilginç bir kitap.Yeni Şafak.
 

mustafabalci_07

"Sabır" eey gönlüm...
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

iskender pala-divan edebiyati kitabi
divan edebiyati hakkinda on bilgi isteyenler icin ideal bi kitap
tavsiye ederim...
 

ferahsan

Dîvân Üyesi
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Tabiki: Platon/Sokrates'in Savunması..
Açıklamaya dahi ihtiyacı yok..
 
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

kartanesi' Alıntı:
Aynalar koridorunda aşk.Karakalem yayınları.
Yazarı Mustafa Ulusoy.Türü roman.Psikoloji sevenler için güzel bir kitap.
Reklamını pek yapamadım ama yapanlardan alıntı yapayım.
Tercihini dünyevi aşka karşılık,ebedi olandan yana koyuyor.Şule Altındağ.
Hem aşktan duyguları yorulmuş insanlar için,hemde aşkla henüz tanışmamış ve aşkın yorgunluğunu tatmamış insanlar için,ilginç bir kitap.Yeni Şafak.

Mustafa ulusoy demişken "Ay Terapisi" ni okuduğunuzda aya bakışınız değişecek..

Not:"Ay! Sen ne güzelsin bee!" (Anlayana ;))
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt