Okuyun ,şaşırın,YORUMLAYIN!

bengisu

 
Katılım
11 Mar 2006
Bağımsız Eğitimciler Sendikası bu kez "öğrenci velileri" üzerinde anket yaptı. Çıkan sonuçları görünce öğrencilerin neden bu halde olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Ankete katılan anne-babaların yüzde 66´sının çocuklarının derslerine yardım etmediği, ödevlerini kontrol etmediği belirlenirken, babaların yüzde 22´si çocuğunun kaçıncı sınıfa gittiğini, yüzde 67´si çocuğunun öğretmeninin adını dahi bilmiyor. Ankette dikkat çeken diğer noktalar ise şöyle:

"-Velilerin yüzde 89´u çocuğunun dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabileceğine inanmıyor.

-Annelerin yüzde 59´u, babaların yüzde 64´ü kız çocuklarının okumasını daha önemli görüyor.

-Anne-babaların yüzde 27´si çocuğunun lisans ve lisans sonrası eğitim görecek kapasitede olmadığını düşünüyor.

-Velilerin yüzde 79´u liselerin 4 yıla çıkartılmasını doğru bulmadığını ve kaynak israfına yol açtığını düşünüyor.

-Veliler, en az diyaloga geçtikleri ve en az tanıdıkları öğretmeni, Okul Rehberlik Öğretmeni olarak tanımlıyor.

-Veliler, özel dershaneler ve okulları sosyal adaletsizliği artırıcı olarak görüyor.

-Velilerin yüzde 63´ü çocuğunun üniversiteyi bitirse de işsiz kalacağına inanıyor.

-Anne-babaların yüzde 77´si çocuğuna okul kitabı dışında kitap almıyor.

-Öğrencilerin yüzde 11´inin evinde bilgisayar bulunuyor.

-Öğrencilerin yüzde 68´inin cep telefonu var.

-İlköğretim öğrenci velilerine çocuğunun en çok olmak istediği meslek soruldu. Verilen yanıtlar sırasıyla şöyle: ´ses sanatçısı, aktör, futbolcu, polis, manken, asker, doktor, milletvekili, sekreter ve öğretmen.´

-Aynı soruya lise öğrencisi velilerinin verdikleri yanıtlar ise, ´bankacı, borsacı, futbolcu, sanatçı, turizmci, asker ve iş adamı-ihracatçı´ şeklinde sıralandı.

-1855 öğrenci velisinden yalnızca 5 veli çocuğunun öğretmen olmasını istiyor."

Sendika Genel Başkanı Gürkan Avcı, sonuçların sorunların çözümlenebilmesi açısından önemli olduğunu belirterek, "Umarım politika yapıcılar bu verileri dikkate alır" dedi.
(aktifhaber)
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Yurdum insanının bu haline gülmek mi gerek ağlamak mı bilmiyorum.Aslında onların açısından bakınca haklılar.Dersaneleri olmazsa olmaz hale getirdiler .Veli de sanki oraya gitmese kazanamayacak diye bakıyor.

Bir de çocuklarının futbolcu olsun istemleri de normal.Sonuçta haketmedikleri halde en fazla parayı alan onlar.İnsanımızda hep kısa yoldan zenginlik hayalleri kurduğu için hiç şaşımadım bu ankete
 
L

leb_lebi

Al benden de o kadar...ne demek arkadaşlar bin küsür veliden sadece 5i çocuğunun öğretmek olmasını istiyor?...bir şeyleri neyin ve kimin düzelteceğine inanıyor bu insanlar...?çok üzülüyorum aslında böyle düşüncelerin varlığı ile karşılaşınca...
tüm bunlar bireyselciliğe olan tutkumuzdan ve egomuzdan kaynaklıyor bana kalırsa...boşvermek lazım belki de...onlar kendilerini çok para kazanarak kurtarsın,biz az parayla insan yetiştirip haklı bir gurur taşıyalım...eminim bu hissi karşılayabilecek bir transferi hiç bir kulüp yapamaz.... :BRAVOO
 

sagopa

 
Katılım
14 Mar 2006
ben şu an bir öğretmen adayı olarak ya da sadece insan olarak baktığımda tüylerim diken diken oluyor,korkuyorum bu duyarsızlığın ve cehaletin sonu ne olacak diye,ben de makina ya da bilgisayar mühendisi olabilirdim,ya da babam kulübe gönderseydi futbolcu da olabilirdim,ısrar etsem bu kart sesimle şarkıcı bile olabilirdim ama ben öğretmenliği seçtim;aslında uyanık olan onlar değil benim rabbimin cennetine bu şekilde daha çok yaklaşacağımı da umuyorum
 
Katılım
1 Mar 2006
ya aslında yaşadığımız düzen içinde çok da şaşılcak şeyler gibi gelmedi bana. millet yıllarını veriyor bi yerlere gelmek için ama karşılığnı alamayınca hayal kırıklıkları içinde yitip gidiyor ne yazıkki. o kadar çok maddileştrildi ki hayatlarımız herkes kısa yoldan piyangoyu tutturmann peşinde hal böyle olunca anne-bablar da--istsnlar hariç tabii-- iyi bir gelecek zannıyla çocukları için en iyisini düşünüyorlar (!) kendilerince:((

yine de birşeyleri inanarak yapmak ve de inandıklarını yapmak için yaşamak en iyisi sonuçta herşey maddiyat da değil...
 

destina

 
Katılım
7 May 2006
ben bumin in yazdığı yazıya katılıyo ve onu alkışlıyorum...çok da doğru yazmışş :ALKIS ama yine de yapılacak bi şeyler vardır diyorum..uzaktan gülmek ya da ağlamak değil;daha çözümleyici daha gerçekçi bi şeyler..ve önce kendimizden başlayalım diyorum arkadaşlar...bu devir çıkar devri bunu kabul etmekten çok bunun farkına varalım..ve kabullenmemek için elimizden geleni yapalım..unutmayalım ki birileri artık bi şey yapsın lafını üstüne alınacak yine bizleriz..elimizden gelip tutmalarını bekleyeceğimiz kimseler yok ben bunu görüyorumm...
 

ibrhm

 
Katılım
15 Şub 2006
komik gülemiyorum acı ağlayamıyorum aslında ne diyeceğimi bilemiyorum sadece inanamıyorum :AGLA
 

Nefi

 
Katılım
11 Şub 2006
şimdi demogoji yapıpda laf salatasını önünüze koyup birşeyleri eleştirmek ve yorumlamak gibi bir gayem yok velakin bu biziz arkadaşlar.

Buna ne emperyalizm dayatması, ne gelişememişliğimizin acı tablosu ne de anadolu insanının vurdumduymazlığı demeyeceğim. Denecek birşey varsa o da bir zamanların siyasetçileri, yöneticileri ziraat fakultesi mezunlarını alıp da öğretmen yaparak milletini eğitmeye çalışan yönetimden anlamayan yönetici bozuntularının yanlış çarpık ve yobaz düşünceler kurbanı olan şimdiki ebebeyinlerden ben beklediğimin fazlasını bile gördüm desem mübalağa yapmış olmam kendi zannımca.....

Bu mevzuyu dallandırıp budaklandırmak çok kolay. Nasıl olsa dilin kemiği yok. Önemli olan eğitimde bizlere düşen hizmet ve vazife sorumluluğunun bilincinde olup hem eğitime susuz velileri ve Turkiye'mizin yarını olacak küçük kardeşlerimizi elimizden gelenin en iyisiyle şekillendirmek. Ağaca yaşken şekil verip sonrada onun ömrü boyunca niğmetlerinden ve faziletlerinden yararlanma taraftarıyım açıkcası.

yoksa gündemlerimiz de, halkımızın eğitime bakışı da ortada....


Sonra bu ülkede demokrasi var deyip sadece bunun seçimlerde bir varsayım olduğunu aslında bizim ülkemizde brokrasinin saltanat kurduğunu ve buralarda olanlarının Anadolu halkıyla uzaktan yakından bir ilgisinin olmadığını, zamanında ziraatçilerin yetiiştirdiği Anadolu çocuğunun ziraate yönlendirilmesi sonucu belli koltukları menfi çalışmalarla ele geçirrmişler ve şimdi Türk insanının temsiline kendi çaplarınca ambargo koymaya çalışıyorlar. Ama anladılar artık bu ülkenin ve insanının aydınlandığını ve saltanantlarının bozulacağını, bunlar ecelinin geldiğini farkeden cami duvarına etmiş köpekler gibi dört duvar arasına kalmışlıklarını.

içimden neler neler geçiyor bu tablo karşınıda, ama yeter diyorum kendi içimden..... Çünkü herşey değişiyor ve bu tablo 10 yıl gibi kısa bir zaman sonrasında tam tersi olacak Allah'ın izni ve ,inayetiyle. Herkese slm. Vesselam
 

ilknurs

 
Katılım
9 May 2006
çalışmaktan başka yapacak bir şey yok arkadaşlar.. bu ülkenin geleceği bizleriz, bunun sorumluluğunu üzerimizde duya duya koşmalıyız ileriye.. başka yol yok!!!!!!
 

Asker

 
Katılım
14 May 2006
okudum, şaşırmadım, yorumlamağa gerek duymuyorum! herşey açık zaten! yorumla yorumla dur! hep bir günah keçisi bul! ama sonuç ne, değişen birşey var mı? birçok arkadaş burada fikrini belirtmiş çok güzel. tabiki herkes yorum yapmak da özgür. kimseye bir lafımız yok, ama bu arkadaşların kaçı kendilerine, hatta bir ayrıma gerek yok "kaçımız" bu düzen içinde olup düzeni değiştirmek için kendimize ne yaptığımızı soruyor, kendimizi sorguluyoruz merak ediyorum?mesela (yaşlardan dolayı anne-baba olamayacağınızı farzedrek) kaç kişi kardeşinin(varsa tabi) rehberlik hocasını tanıyor, onunla iletişim halinde (sonuçta abi- ablalar da velidir)?kaçımız cep telefonunuzun modelini yükseltmek önce bilgisayar sahibi olmayı düşünüyor?birçoğumuzun cebindeki telefonlar 50ytl den aşagı degil, ama birçoğumuzun evinde (bu paraya bilg. alabilecekken) bilg.yok!kaçımız öğretmen olmaktan (olmak olacaktan) memnun? kaçımızın ağzından benim matematiğim de fenim de süperdi hukuğa tıbba gidebilecekken, borsada altın gibi parlayan kafaya sahip olabilecekken bunları istemedim öğretmenliği seçtim diyebiliyor? kaçımz ah ben hagiye taş çıkaran bir sol ayağım ama ilim sahibi olmak, birilerini eğitmenin hazzını yaşamak için öğretmenliği seçtim diyebiliyor? kaçımız çoçuklarımızın, kardeşlerimizin öğretmen olmasını arzulu bir şekilde istiyor? kaçımız dersanelere gitmeden buralara geldi? vs. vs.
offff... offf... bunlar çok uzayacak mevzular. ama insan birşeyden memnun değilse önce kendini değiştirmekten, "niye" sorularını kendine sormakla başlamalı işe... tabi ben de aynısını yapmalıyım. kimseye akıl verdiğim yok yani!

ama ben bu konuyu yorumlamış oldum gibi... :UTANMA
 

Asker

 
Katılım
14 May 2006
Aslında ben bu bölüme birşeyler yazarken "cevap" gelmesini beklememiştim. Daha doğrusu o yazıyı böyle bir beklentiyle yazmamıştım. Ama cevap gelmesinden hoşlanmadım mı? Kesinlikle hayır! Bir de cevabın içeriğinde her zaman sayılarının artması dileğinde bulunduğum "TÜRK İNSANI" profilinden bir şeyler yakaladığım için çok çok daha memnun oldum. O yüzden ayrıca teşekkür ederim.
 

bengisu

 
Katılım
11 Mar 2006
Bu konuyu ben açtım ;yukuaıdaki sorulara cevap vermeliyim heralde.Ben 7 yıllık bir edebiyat öğretmeniyim.6 edb. öğretmenliği tercihi yaptım ve ilk tercihime girdim.Öğretmen olduğum için de çoook mutluyum.Asker arkadaş,herşeyleri ben bilirim tavırlarınız çok can sıkıcı ayrıca!
 

FANİ

 
Katılım
29 May 2006
Yazık ki bizi biz yapan kültür değerlerini git gide kaybetmekteyiz.Milli değer yargılarımız tamamen değişiyor.Eskiden kötü sayılan kavramlar git gide bir fazilet haline geliyor.İskender Pala'nın da bir kitabında yer verdiği, Nihad Sami Banarlı'nın söylediğine göre Yahya Kemal sohbetlerinde sık sık tekrarladığı bir husus sanırım konuyu özetlemeye yetiyor.
Çocuklarımıza dediler ki:
-Selçuk ve Osmanlı medeniyetini bilmemek fazilettir.
-Osmanlı devri Türkçe'sini bilmemek bir fazilettir.
-Fuzuli'yi,Nedim'i,Namık Kemal'i bilmemek bir fazilettir.
-Hasılı...,bilmemek fazilettir.
Çocuklarımız bir de baktılar ki meğer ne çok faziletleri varmış?!

Varın yukardaki üç noktayı siz tamamlamaya çalışın.
 
C

cengaver

bengisu' Alıntı:
Bu konuyu ben açtım ;yukuaıdaki sorulara cevap vermeliyim heralde.Ben 7 yıllık bir edebiyat öğretmeniyim.6 edb. öğretmenliği tercihi yaptım ve ilk tercihime girdim.Öğretmen olduğum için de çoook mutluyum.Asker arkadaş,herşeyleri ben bilirim tavırlarınız çok can sıkıcı ayrıca!
bu konu da size katılıyorum,,asker'in katıldığı forumlara özellikle katılmamaya çalışıyorum,baştan beri hiç bir yorumu hoşuma gitmiyor olayı kişiselleştirip öyle sunuyor sanki konuya değil o konuda yorum yapanlara yönelikmiş gibi her yorumu..herneyse durum bu işte..