Olay Türkü...

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Türkücü İsmail Türüt’ün ‘Plan Yapmayın Plan’ adlı şarkısına uyarlanan ve kime ait olduğu belirtilmeyen klipte Dink’in katillerine övgüler dizilmesi tüm Türkiye’de tepki çekti.
      Star gazetesinin haberine göre, Youtube'da yayınlanan klipte, “Vatan satsa bir kişi anında biter işi'' sözleriyle birlikte, öldürülen gazeteci Hrant Dink ve katil zanlılarının fotoğrafları yer alıyor.
      Hrant Dink cinayeti zanlıları O.S. ve Yasin Hayal’i kahraman olarak gösteren klibe konu olan türkünün sözleri ülkücülerin önde gelen isimlerinden Ozan Arif’e ait. Klipte şarkının ‘Bırakın çan çalmayı/Ermenici olmayı...’ bölümlerinde Hrant Dink’in cenazesinde toplanan onbinlere göndermede bulunulurken, tetikçi O.S. ve azmettirici Yasin Hayal, ‘O gün öyle desinler/ Bugün böyle desinler/ Fatihalar, Yasinler/ Bitmez Karadeniz’de...’ sözleriyle övülüyor. Görüntülerde ise O.S.’nin Samsun Emniyeti’nde çekilen Türk bayrağı altındaki fotoğrafları yer alıyor.

      'Bu klip hiç yakışmadı'

      İsmail Türüt'ün şarkısı ve kime ait olduğu belirtilmeyen klip, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, aydınlar ve Hrant Dink'in ailesinin avukatlarının tepkisine neden oldu.
      İsmail Türüt kliple ilgili olarak ‘Bu klip hiç yakışmadı. Ben sadece Karadeniz’de oynanan oyunlara dikkat çekmek istedim. O sözleri severek okudum, Ozan Arif’in eline bileğine sağlık. O sözlerinin bir kelimesinden bile rahatsız değilim.
      Fatiha da Yasin de duadır. 'Ogün öyle desinler' derken de Dink cinayetinin zanlılarından bahsetmedim. Böyle bir niyetim olsa 'Çakıcılar, Pekerler bitmez' derdim. Şarkıyı yazmamda Dink cinayetinin de etkisi oldu. Çünkü bu cinayet de ülke üzerine oynanan oyunların bir devamı. Ancak çekilen klibi hiç beğenmedim. Görüntüler hoş değil’ dedi.
Satılmış ve işbirlikçi kalemler yine iş başında demekten başka bir şey gelmiyor içimden. Birileri çıkıp vatana, millete, şehitlerimize hakaret etseydi toplu halde üç maymun oynanacaktı hiç şüphesiz. Olay yarattı(!) denilen türkünün sözleri de bunlar:

Plan Yapmayın Plan
Gitmez Karadeniz’de
Kahpelik yalan dolan
Tutmaz Karadeniz’de
Bırakın çan çalmayı
Ermenici olmayı
Millet böyle dolmayı
Yutmaz Karadeniz’de
O gün öyle desinler
Bugün böyle desinler
Fatihalar, Yasinler
Bitmez Karadeniz’de
Şerefini Şanını ortaya kor canını
Hiç kimse vatanını
Satmaz Karadeniz’de
Anladık var öcünüz
Belli kuyruk acınız
Kargaşaya gücünüz
Yetmez Karadeniz’de
Vatan satsa bir kişi
Anında biter işi
Türk ve İslam güneşi
Batmaz Karadeniz’de...
Bizde varken bu duruş,
Emicemiz olsa bush,
Alayınız beş kuruş,
Etmez karadeniz’de.

Ozan ARİF

Not: Klibi kesinlikle onaylamıyorum, hoş olmayan bazı görüntüler var, zaten kimin yaptığı da belli değil. Anlatmak istediğim aynı hassasiyetin diğer mevzularda da gösterilmesi ve tek taraflı hareket edilmemesi...
 
S

SERTER

Ynt: Olay Türkü...

evet bence hassas bir konu buraya taşıdığın için telşekkürler.
dediğin gibi aynen üçmaymun olmakta üstlerineyok
zaten Türk basını kalmadı sadece türkçe konuşan basın var gibime geliyo
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Olay Türkü...

Dil-şâd' Alıntı:
Not: Klibi kesinlikle onaylamıyorum, hoş olmayan bazı görüntüler var, zaten kimin yaptığı da belli değil. Anlatmak istediğim aynı hassasiyetin diğer mevzularda da gösterilmesi ve tek taraflı hareket edilmemesi...
Klibi kesinlikle onaylıyorum.Valla çok beğendim :) Yazanın yüreğine, söyleyenin diline, klibi hazırlayanın eline sağlık...
 
S

SERTER

Ynt: Olay Türkü...

Aynen abi...
Ozan Arifi tanıyoruz zaten :)

Karadeniz rum laştırılmaya çalışılıyor bu garip garip karadeniz ritimleriyle çıkan garip konuşmalı adamlar. isim vermek istemiyorum.
elbette müzik evrenseldir ama maksat rahmani değilki şeytani.
ve kara deniz çocuklarına diyorlarmışki siz kafkas ırkısınız ,flemenk siniz. rum sunuz aman dikkat.
Tabi Karadeniz çocuğuda
hı hı yedim diyo :)
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: Olay Türkü...

Ya hu beni not düştüğüme pişman etmeyiniz ben de Karadenizliyim. :)
Klipte hoşuma gitmeyen sahne malum şahsın cesedinin kullanıldığı kareydi. Bana göre kulun kula "yaptıklarının bedelini canınla ödeyeceksin" deme hakkı yoktur. Kim olursa olsun ne yapılırsa yapılsın ilahi adalet bir şekilde kendisini gösterecektir. Yani canı alacak olan onu Yaratan'dan başkası olamaz. Kul kulun canına hangi koşullarda kastedebilir mevzuuna  girerek konuyu saptırmak istemiyorum.
Yanlış anlaşılmamak için bu açıklamayı yapmak zorunda hissettim kendimi. Anlaşılmış olmayı ümit ediyorum... Selâmetle..