Pandora belgeleri

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
sizce ne anlama geliyor?

bencesi:

canbaza bak vaziyetinden başka bir şey değil. birazcık kazıyınca "dünya devletlerindeki kendilerini milleti toplum yahut her ne ise o sanan "enayiler": uyanın! hani siz diyorsunuz ya moral değer olarak vatan millet din felan fıstık... hah işte bunların alayı size yutturulmuş birer zokadan ibarettir. siz sabahtan akşama kadar çalışıp yaşamaya çabalarken birileri bakın ne yapıyor. hala bu martavallara inanmaya devam edecek misiniz ey dünyalılar?!" ki zaten internet ile zihnen gayet güzel yalıtılmış ve son 2 seneye yakındır ki "salgın" vesilesi ile maddeten yalıtılması devam eden planet earth sakinleri bu sayhaya hep bir ağızdan "yaşasın dünya vatandaşlığı" teranesi ile atlayacaktır. elbette bu atlayış bir bangi jamping kıvamında olmayıp bir parça mütereddid hatta mahcub olacaktır.

sen önce kapitalist sistemi kur, ardından burjuvayı meydana çıkar, insanı ve toplumu köleleştirip servetine servet kat... beyzade bununla iktifa eder mi? hak getire! daha sonra o kölelerin önüne sistemin güya servet sahibi kıldığı bir kaç ismi at ve mevcut köle nüfusunun psikolojisini devrime hazırla. bazen sahiden gülüyorum herhangi bir sinema filmini yahut dizi filmi hatta çizgi filmi hatta ve hatta reklamı sadece tek bir gayeye matuf zanneden naif insanlara. zamanı liner olarak okuyanlar size de gülüyorum.

tabii bir de hırsızın hırsızlığı nasıl yaptığını anlatan filmlerden usanmıştık artık. ne demiş şair: "nabi ile ol afetin ahvalini naklet/ efsane-i mecnun ile leyladan usandık." sahi bu belgelerdeki hırsız kim? belgelerdeki bilgiler kuvvetle muhtemel kanunen caiz işlemlere dair. tıpkı feminizim gibi, pozitif ayrımcılık gibi, zina gibi, bir sürü meşru ve caiz görülen şey gibi caiz yav... kanunen caiz işte. ne yani zenginin zorla sadaka vermesini mi istiyoruz?

bu da şuracıkta dursun:

Devletlerin mevzi kazma ameliyesi sürat kazandı. Hinterlandlar usul usul beliriyor. Hiç umulmadık beraberlikler görmeye hazırlanmak lazım. Finans ve yüksek teknoloji şirketleri için işler yolunda. Bu hengamenin neticesinde devletlerin pek azı bağımsız kalabilecek gibi görünüyor. Bağımsızdan kasdım "şirketlere yakayı kaptırmamış" olmak.

şaka yav şaka... internet güzel şey. aydınlanıyoruz işte. daha ne olsun efenim?! "yaşasın dünya halklarının kardeşliği" mottosundan "kahrolsun dünya halkının sömürülmesi" mottosuna. birileri de komünizm çöktü diyor. ayol evrim geçirdi devrim, evrim. kör göze parmak mı soksunlar illa!

hamiş: aslında yapılan kör gözer parmak sokmaktır. sizi gidi global -insan odaklı üretim ve tüketimi tercih eden çevreci- şirketler!
 
Tüm sayfalar yüklendi.

xen

Üst Alt