Plaza Dili

adlena

Dîvân Üyesi
Plaza dili, plaza insanı ,plaza kültürü.
Acaba böyle bir şey var mı diye merak edenler için bu meseleyi off day'imden vakit ayırıp best practice metodu ile kısa bir demostrasyon hazırlayıp backround'umda bulunan exe'leri de attach edip aksiyona geçiyorum.Bu konuya istediğiniz arkadaşları cc'leyebilirsiniz.
Brain storming'e hazırsanız start veriyorum focuslanın pls.;)

Dünya coğrafyasının en sıcak ülkelerini gezdikten sonra ülkemiz coğrafyasının en cold illerinden biri olan Ankara'ya gelmemizle birlikte plaza hayatına da very fast bir giriş yaptık.Aslına bakarsanız alışkın olmadığımız bir durum değildi zira yurt dışında da bu tür toplantılara katılır plaza havasını teneffüs ederdik fakat kimse İngilizce konuşurken araya Türkçe kelimeler serpiştirerek konuşmadığı için bu plaza dili oralarda hiç dikkatimizi çekmemişti.Ne zaman ki set edilen meetinglere katılamaya başladık saçma olduğu kadar anlamsız ve gereksiz olan plaza dili ve kültürünün havalı görünen çukurunda bulduk kendimizi.

Her sabah flitre kahvemi yudumlayıp kruvasanımı dişledikten sonra down olmuş bir şekilde şirket manageri tarafından şahsıma tahsis edilen otomobilin kokpitine geçip trafiq challange'ına rağmen sırıtan suratlarımdan birini yüzüme takarak plazadan içeriye girmemle başlıyor her şey.
Esselamu Aleyküm desem ya :)) sanki hayatlarında ilk defa duymuş gibi bakarlar ama hepimiz biliyoruz ki onlar da menemene ekmek banmış ayranı dürümün son dilimine denk getirmiş kendi dünyalarında birer anadolu çoçuğu.
İspanya'ya gitmekle amerika'da master yapmakla değişmiyor insan ,yoo olmaz ille özenti olacağız ille o ingilizce kelimeleri Türkçe'nin içine serpiştirerek kullanacağız ne de olsa biz kurumsal bir şirketiz misyonumuz vizyonumuz hatta dezenformasyona uğrattığımız bir dilimiz bile var.

Aslında bu dil sadece plazayla da sınırlı değil batı kültüründen aldığımız her şey dilimizi bir şekilde dejenere ediyor.
ex: Bir inşaat işçisi büfeden bir adet Winston Dark Blue veya Camel Deep Blue diyerek sigara alıyor.Sizler de buna benzer örnekler görüyorsunuzdur muhakkak.
Finish demeden önce meseleyi konsolide ediyor olmak için bir de kendi raporralımdan bir örnek sunacağım.Sürekli edebiyat konuşacak değiliz biraz da electric ve energy den konuşalım .
Plz.jpg


Türk Dili'ne olan hassasiyetimden dolayı plaza dilini minimal seviyelerde kullandığım bir örnekle upmeeting yapmak istiyorum.
Kendinize ve Dili'nize iyi bakınız Baay.
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
bir de bu uydurukçanın güya türkçesi vardır. insan kaynakları "departmanı" bilhassa işe alım "sürecinde" ve firma içi "oryantosyanda" mebzul miktarda kullanır ki evlere şenlik. bu zırvanın adı da "jargon" oluyor. türkçe bilmeden yabancı lisan bildiğini iddia edenlerin toplandığı mabed yahut daha güzeli türkçeye yabancı olanların lisanı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt