Şair Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar.....

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Şair Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar.....

amin! cem-i cümle inşallah.

özdeşleşmek kariin derdidir bence. muharrir kısmını bilemem ama şair kısmının umurunda değildir özdeşleşmek. şairler "miş gibi yapar". yanlış yazmadım mis gibi değil miş gibi. ( aramızda kalsın miş gibi yapmayı da mis gibi yaparlar :) )zavallı karii illa okuduğunu yazan ile özdeşlemek ister ama bilmez ki yazan kişinin dünyasında sefer etmektedir. tabii birde işin beğeni tarafı var. muhtemelen kariin aklını bulandıran işin bu kısmı.

mesela: sebeb-i telif isimli şiir nasıl başlıyor? "başkalarının aşkı ile başlıyor hayatımız" diye değil mi? kari elinde ise özdeşleşsin bakalım? daha girişteki "ş" harfi bu özdeşleşmeye müsaade etmez ama zavallı karii ağzı açık ayran budalası gibi şairin dünyasını seyre dalar.

Uluğbey' Alıntı:
peter doğuştan bu yetenekte olsaydı, emin olun bu kadar sevilmezdi.
tamam teşbihte hata olmaz derler ama bu teşbih pek olmamış gibi. eğer öyle olsaydı süpermeni nereye koyacağız a canım kardeşim? kaldı ki "süper kahramanlar" üzerinden gitmen dahi özdeşleşmekten kariin muradının ne olduğunu belli ediyor. şair "miş gibi" yaparken kari "gibi olmak" isterse fena! zira "kustum öz ağzımdan kafatasımı" diyen adamı en hafifinden sezebilmek için miş gibi yaptığını anlamak lazım yoksa şair ile fikri ve hissi yakınlık sebebi ile kaybolmamak işten bile değildir.

süper kahraman misali üzerinde durmak lazım. teşbih yanlış ama işaret ettiği şeyler mühim.

birincisi: süper kahramanlar insan üstü güçlere sahibtirler. hepsi olmasa bile kahir ekseriyatı öyledir. kari şairi insan üstü bir mevkie oturtur. şairler bence de öyledir amma laletayn bir insan bir süre sonra okuduğu adamın "maskesini" düşürmek ister. çün ki içten içe zayıf tarafını bilmek ister. bilinmesini ister ama şair bunu istemez zira dedim ya şair "miş gibi" yapar.

ikincisi: üstte bahsettiğim "maske" meselesi. süper kahramanların yine kahir ekseriyatı maskelidir. çün ki bilinmek istemezler. şair kısmı da öyle pek bilinmek istemez amma şairlerin maskesi süper kahramanların maskesinden biraz farklıdır. aslında bakma biraz farklı dediğime, o fark ince bir çizgidir amma derinliği gökler kadardır. şairin maskesi kendini saklamak ve nümayiş vazifesinin yanında kendi dünyanın kapısıdır. süper kahraman için maskesinin düşmesi devamlı bir huzursuzluk hali iken, şair kısmı için maske açılması gereken bir kapıdır. yani şair kalite ister. öyle herkese yardım etmez. layık olana bütün asaleti ile bütün güzelliğini takdim eder.

gecenin bir yarısı ancak bu kadar. amma bu maske meselesini bir de divanın filozof ve sosyolaglarına sormak da fayda görmekteyim.

selam ile...
 

UluğBey

Divan Üyesi
Ynt: Şair Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar.....

şairin 'aramızda kalsın miş gibi yapmayı da mis gibi yapar' cümlesine diyecek sözüm yok zaten, açıklamamda buna muhalif bir harfte yok :) ayrıyetten nitelikli bir yazarın okuyucuyu ya da ağabeyin tabiriyle kariinin derdini düşünmesi gerekmez. bu bir denklem, zannımca bu denklemi evvelde sorgulamış idik. bir yazar okunmak için mi yazar ya da farklı bir diziliş tarzıyla, bir yazar okuyucu için mi yazar?

baki ağabeyin şekle takıldığını düşünüyorum, zira örümcek adamdan hareketle süpermene ordan da süper kahramanlara ulaşması buna delalet ediyor. zannımca 2 tarz okuyucu tipi vardır.ya da daha fazla, ama ben ikisine değineceğim. 1.si yukarıda bahsettiğim tipteki insandır.yani kendi gibi birini isteyen kariin.2.si ise kendinden fazlasını ya da kusursuzunu isteyen kariin. şairin yahut muharririn ukala olduğuna,kimseyi umursamadığına da zaten evvelki iletilerimde değinmiş idim. zira fakiyr mes'eleye okuyucu penceresinden bakmakta. dikkat buyurun ne demişim :

"yani sırf yazarın ya da şairin bilinmeyen yönlerini merak etti diye insanı suçlayamam..."

mes'elenin elbette bir de muharrir/şair yönü var.

feylosof ve sosyologlar duyarsa mes'elenin 'maske'sine bakarlar zannımca...
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Şair Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar.....

muhterem bizde süper kahraman misali üzerine yazdıklarımızı kariin nazarından yazdık zaten. :)

neyse nasib olur bu mevzua avdet ederiz ama şimdi mümkün değil...

eyvallah!
 

UluğBey

Divan Üyesi
Ynt: Şair Olarak Ahmet Hamdi Tanpınar.....


:) tamam ağabey

sahur geldi ve tiz elden fırına doğru yol almam iktiza ediyor benimde, ahali aç kalacak yoksa...


selametle


eyvallah
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt