sakarya türküsünün detayli açıklaması yarına kadar yapılması gerekiyor..

UluğBey

Divan Üyesi
Ynt: sakarya türküsünün detayli açıklaması yarına kadar yapılması gerekiyor..

bu tür isteklerden nefret ediyorum...

bu bir ödevse önce kişi kendi uğraşmalı takıldığı yerde gelip sormalı, ben burada takıldım, yardımcı olabilir misiniz diye.sanki bizim yapmamız zorunlu gibi bir de süre vermişsiniz yarına kadar diye. hele durun bir soluk alın selam verin, sonra üzerinde çalıştığınız metini paylaşın fikirlerinizi söyleyin, özveri harcadığınızı,uğraştığınızı görelim o vakit elbette elimizden gelen varsa yaparız bundan şüphen olmasın.ama şahsım adına söyleyeyim bu şekilde asla !


hürmetler.
 

UluğBey

Divan Üyesi
Ynt: sakarya türküsünün detayli açıklaması yarına kadar yapılması gerekiyor..

bak sana balığı tutup vermek istemiyorum, balık tutmasını öğretmek istiyorum aslında. ben öğrencilerime de aynı sertlik içindeyim. uğraştıklarını emek harcadıklarını görmek istiyorum, basit bile olsa. burada yapılan bir çalışmayı senin aynen götürüp öğretmenine vermen emin ol öğretmenini memnun etmez, seni tanıyorsa zaten anlar onu kimin yaptığını. senin yapman gereken şiiri satır satır inceleyip onun üzerinde düşünmek ve 'acaba burada şu olabilir mi, ya da şurada ne demek istiyor şair' şeklinde sorularla buraya bunu yazmak.

misal niteliğinde:

İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya:
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Şair Sakarya türküsüne insanı tasvir ederek başlıyor, diyor ki insan bu, tıpkı su gibi kıvrım kıvrım akıyor. Neden su? Normal durağan su değil ama akan su. Akan su akan zamana delalettir, insanın ömrü su misali kıvrım kıvrım yani çeşitli dönemlerden geçerek akar durur.İnsan suya benzer yani. Özü temizdir.Su temizliğin ifadesidir, ama suyun özünün temiz olması onun temiz kalmasını göstermez elbette. Sonra ne yapmış şair Sakarya ile kendini mukayese etmiş, demişki ben burada akarken, ben burada yaşıyorken, Sakarya da bir insan gibi tıpkı benim gibi kendi halinde yaşıyor gidiyor. Onunla biz birbirimize benziyoruz aslında...

Şiiri anlamak için şiirin yazılış dönemine ve şairin edebi kişiliğine de bakman gerekiyor, ve yorumlaman, yanlış da olsa bu yorumlar hiç önemli değil, önemli olan senin kafa yorman. Asla bu tarz bir proje ödevinde kendi belleğinde damıtmadığın bir cümleyi oraya koymaman.

umarım beni anlamışsındır

eyvallah !
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: sakarya türküsünün detayli açıklaması yarına kadar yapılması gerekiyor..

sakarya türküsü:

şiirin şairi:necib fazıl kısakürek (dünyaya gelişi:1904; hakk'a yürümesi:1983)
şiirin hece vezni: 14'lü ki bu 14'lü tabirine dikkat. :)
şiirin kafiye örgüsü: a-a, b-b, c-c... şeklinde
şiirin kaleme alındığı sene:1949 ( bu tarihe dikkat! şiir bir anda yazılmaz. aceb üstad ne kadar zaman zarfında billurlaştırdı kelimeleri?)
şiirin hedefi:gençlik
şiirin lakabı: dinamit deposu (şairin kendisine aittir bu tabir)

şiir ile alakalı bu kadar -dış- teferruat yeter zahir. yok muradınız şiirin sözlerinde mahfuz teferruat ise şiiri anlamak... hadi anlamak demeyelim tevil edebilmek için şairin hayatına, sair eserlerine, fikrine, hareketine, hayat sürdüğü devreye vs. nazar edile. ama ben ufak bir teferruat vereyim.

sakarya türküsünden:

"her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir;
oluklar çift; birinden nur akar, birinden kir."

bu mısraın hakkını vererek tevil edilmesi için üstadın şeyhi abdulhakim arvasi hazretleri ile münasebetinden haberdar olmak; orada da kalmayıp şeyh hazretlerinin üstada hitaben: "su temizdir! suyun kirli yahut temiz olması suyun geldiği boruya bağlıdır. boru temiz ise temiz su, kirli ise kirli su gelir." buyurduğu sözdeki nükteyi sezmek elzemdir. buradaki "su"yun islam ve kirli boruların ise islamın hakkını veremeyen her çeşit tip ve zümreyi işaret ettiğini de fikredebilmek lazımdır.

ilk mısrada geçen akmak fiili ile ikinci mısrada geçen oluklar arasında nasıl bir münasebet kurmak lazım?

su: rahmet
tarih: zaman
yıldız: hız
insan: ruh
fikir: dünya

olukları temiz tutmak lazım ki dünya isimli cendereyi saran rahmet hızını kesmeksizin ruhları temiz tutsun. bu da mısraın nesire tercüme teşebbüsü. (şiirin ıstırabını duyan yok mu??)

teferruat demişken aklıma gelen bir hususu da arz edeyim: ne için kızılırmak, fırat, dicle, menderes, asi, çoruh, tuna, nil'e seslenmemişte şair, sakarya'ya seslenmiş? sakın müslüman türk'ün yokluk ile imtihan edilmesine telmih olmasın? (cevab sualde mündemiçtir :)) o halde şiirin bir solukta okunmasını sadece kelime seçimindeki titizlikte ve kafiye örgüsünde ve dahi iç ahenkte aramaktansa şairin "istiklale" aşkında aramak doğru olmaz mı?

istiklal mevzu akıllara yalınız istiklal harbini getirmeye. şair, bütün maddeden istiklal kesbedip istikbale pervaz arzusu ile yanıp tutuşan adamdır. bakın işte bu epey iddialı bir cümle oldu. :) (ufak bir hatırlatma: istiklal bağımsızlık, özgürlük felan değildir!)

bakınız üstteki cümle "bütün" mefhumunun sularına girmemize sebeb oldu.pekiyi ama "bütün" nereye götürür bizi? söyleyeyim mi? ( bir zamanlar böyle bir şarkı vardı. bir daha söyle derdi bu suale muhatab olan.:)) söyleyeyim: hep! bir daha söyleyeyim: hep! hep beraber söyleyelim: hep!!! :)

şairin ne kadar zaman hammallığını yaptığını bilmediğimiz şiiri "yarına kadar" kaydı ile mukayyet kılmak doğru değildir!

bu mahfilde evvel eyyamde ebced çelebi müstearı ile yazan büyüğümün dediği gibi: "şiire hürmet efendiler!!!"

su hayattır hayat güzel müstearlı genç dostum, şiir mevzuu çok su kaldıran bir hamurdur. üzerinde ciddi gayret gerektirir ki şiirin dünyasına girilebilsin.

faideli olacağına inandığım bir nükte: sakarya nehri özlenen türk gençliğidir.

selam ile...
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: sakarya türküsünün detayli açıklaması yarına kadar yapılması gerekiyor..

uluğbey' Alıntı:
ben öğrencilerime de aynı sertlik içindeyim.
paşam, talebelerine rıfk ile muamele etsene ya hu! sen kulak dahi çekiyorsundur şimdi. bak bende senin kulaklarını çekerim haberin ola. ;D
 

UluğBey

Divan Üyesi
Ynt: sakarya türküsünün detayli açıklaması yarına kadar yapılması gerekiyor..

üstad feda olsun kulaklar sana :)
 

Mahşer

Dîvân Üyesi
Ynt: sakarya türküsünün detayli açıklaması yarına kadar yapılması gerekiyor..

yuh ya adamı denizin kıyısına çağırıp aşık etmişsiniz sonra kovmuşsunuz "balık vermiyim falan filan" -adam balığı tutmuş nasıl yeneceğini öğretsenize- yahu siz kemale ardikçe gıcıklaşıyosunuz ha... :p
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt