Şehir ve Mimari Üzerine Eleştiriler

Mina

Eskici...
“Bir adam mimar olmaya karar verdiği zaman imza atabilmesi için Suriye'de 17 yıl, Japonya'da 10 yıl gerekiyor." "İtalya'da solaklar için yapılmış evyeyi bizim salaklar kullanıyor."

Mimar Cengiz Bektaş
 

Mina

Eskici...
Ben benim insanımı düşünürüm. Mesela benim İnsanım nasıl yıkanır,nerde yıkanırsa mutlu olur? Biz kurnalarda yıkanmaya alışmışız,durgun suda yıkanılmaz.Dökünerek yıkanma vardır kültürümüzde.Siz ona küvet yaparsınız o içine tabure koyar dökünerek yıkanır.Ankara’da site yaptılar tuvaletler kıbleye bakıyordu,yıktılar”Cengiz Bektaş
 

Mina

Eskici...
Biz şimdiki evimize taşınmadan önce çok ev gezmiştik eşimle hepsi yeni sıfır evler. Mimariye de ilgim böyle başladı.Aman Allah’ım insan mı yaşayacak tavuk mu yaşayacak,ev değil insan istifleme merkezleri. Bizim kültürümüzün esamesi okunmayan,daracık evler. Tamamen batı özentisi herşeyleriyle. Şehir,ev, her şeydir yaşama biçimidir. Beni,geleneklerimi,yaşayışımı düşünmeyen mimarlar ve onların yaptıkları evler. En basit bu mimarın verdiği örnek ve daha niceleri.

Rant rant rant rant rant

Yazık ülkeme,insanıma
 

Mina

Eskici...
Bir şehir inşa etmek, gerçekte birbirinin saadeti için birlikte yaşamayı seçen bir toplum kurmaktır. Mimarî, bu toplumun değerlerinin taşa-toprağa kazınan hukukunu yansıtır
 

Mina

Eskici...
Kimlik bunalımı.


Kimliksiz şehir,


kimliksiz insan.


Tek tip şehir,


tek tip insan.
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
"Eski İstanbullular insanın gökyüzüyle olan temasının asla kesilmemesine büyük itina gösterirlerdi. Çünkü onların itikadına göre semayla kurulan görsel ve düşünsel temas medeniyet tasavvurlarının çok önemli bir rüknüydü..."

Sadettin Ökten
 

Hikmet

0 rh+
Çok anlamam bu konudan. En son geçen sene cündioğlu'nun şehir konuşmalarını dinlemiş idim. Çok etkilenmiştim. Notlarımı bulursam ekleyeyim.
Ek olarak kendimce.. sen çocukluğundan kalma eviniz yıkılmasın istesen de, etrafta bir sürü binalar dikildiği ve mahalleye dair pek bir şey kalmadığı için orada tek başına bir anlam ifade edemeyebiliyor. Içinde oturanın derdi, samimiyeti olsa belki eder. Bunu da geçelim zaten eskimiş evde oturmayı en babaannemiz bile bu devirde istemiyor. En torun bile babaanne evine gitmekten zevk almıyor sobalı olduğu için. Amcalarımız ev yıkılsın da birer apartman düşse amma allemkullem edip kendime iki düşürsem derdinde.. bu insanlar namazlı aptesli. Yani hepsi şu an camilerde kandil kutluyorlar. Anlatabiliyor muyum?
İncelik yok. Yeminle inceliğimizi yitirmişiz. Samimiyet ne ki bu devirde inanın bilemiyorum. Yani en yakınlarımı düşunüyorum da -burası kayseri- kimsenin şu yazdıklarınıza dair en ufak derdi yok.
Üst üste alt alta oturuyoruz ya mesela binalarda. Ben birbirimizi etkiledigimizi düşünüyorum. Üst komşu alt komşuyu etkiliyor. Ruh hallerimiz iç içe geçiyor. Kadın sürekli hasta kocasını azarlıyor yatağa işiyorsun diye. Ben bunları her sabah duymak, bunlara şahit olmak zorunda mıyım? Aynı asansöre bindiğim kadının tüm mahremini bilmek zorunda mıyım?
Sizi bilmem ama biz ev yaptırmaya karar verdik. Ne zaman biter bilemiyoruz. Ama buralara daha fazla tahammül edebileceğimizi zannemiyoruz.
 

Mina

Eskici...
Bir süredir Türkiye'de "ev" içinde 2-3 nesil oturulacak bir mesken (sükûn-sakinlik) olarak değil bir sermaye birikim nesnesi olarak algılanıyor”

Yazar Lütfi Bergen
 
Son düzenleme:

Mina

Eskici...
“Kentler modern insanın çölleridir; canlılık, su ve ağacı bulunmayan bitimsiz metal/asfalt/çimento denizidir”

Lütfi Bergen
 

Mina

Eskici...
“Önce batı kentlerine özen, sonra Marshall yardımları ve köyden kente göç, sonra gecekondulaşma, sonra müteahhitler ve kat karşılığı inşaatlar, sonra belediyeler ve imar hareketleri, hep kaçak inşaat, sonra rant, peşinden kentsel dönüşüm, sonra imar barışı. İstanbul can çekişiyor”

Mimar Serkan Akın
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
“Bizim şahsiyetli bir dünya görüşümüz varsa, mutlaka hususi bir şehir tipimiz; ve şahsiyetli bir şehir tipimiz varsa, mutlaka hususî bir dünya görüşümüz olmak icap eder; müzmin boşluğumuzu ve bir türlü olamayışımızı müşahhas plânların en sert, en katı ve kolayca elle tutulur cinsinden olan şehir plânında arasaydık, belki en esaslı eksiklerimizin mizanına ererdik."

Necip Fazıl Kısakürek
 

adlena

Dîvân Üyesi
Mimar Sinan'a toplumsal bir talep oluşturamadığınız zaman bir başka medeniyet tasavvuru, mimari anlayışı gelir. O da tek başına gelmez; ekonomisi ve ahlakıyla beraber gelir. İşte o geldiği anda kimliğiniz değişir.
Sadettin Ökten
 

Mina

Eskici...
Mimar Sinan'a toplumsal bir talep oluşturamadığınız zaman bir başka medeniyet tasavvuru, mimari anlayışı gelir. O da tek başına gelmez; ekonomisi ve ahlakıyla beraber gelir. İşte o geldiği anda kimliğiniz değişir.
Sadettin Ökten

“çünkü mimarlık, varlığın bütün yönlerini kucaklayan bir disiplindir.” Turgut Cansever
 

Mina

Eskici...
Bu açım resmî de ekleyelim buraya...
4AAB580D-499E-45CF-94B9-C68EAA7BD5C5.jpeg
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
Hep klise hep alinti yok mu bi yenilik yahuu modern mimari mesela
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt