Tadımlık

Şehir ve Mimari Üzerine Eleştiriler

Dilhun

Divan Üyesi
Apartman özellikle ‘Komşuluk bitsin’ diye yapılmış bir mekan!” dedi Saadettin Ökten ve devam etti: “Apartmanı Müslüman bir toplum üretmedi..Apartman; birey güçsüz, savunmasız, dayanışmasız, dayanaksız kalsın diye üretilen ve kapitalizme dönük bir yapılanmanın sonucudur.”
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ayrıca yapılar "sağlıklı yaşam üzerine" şimdiler de ellerinin maf ettiği şekilde düzeltmeye çalışıyorlar.
 

Dilhun

Divan Üyesi
Son senelerin ağlanacak, sahte mimarîsi yüzünden değil midir ki ruhumuzun estetik kabiliyetine delil aramak için geçmiş san’atkârların eserlerine başvurmaktan başka çare bulamıyoruz." diyor Ahmet Hâşim
 

Semender

❤️Adem'i Âdem yapan üç harf beş noktadır ❤️
Betonlaşan şehir hayatında,asfaltın kenarında biten azıcık çimenin üzerinde piknik yapmaya çalışan mahalle çocuklarını görünce içimin parçalanması ve nevâlelerinden bana da ikram etmeleri.Sevgiyle karışık yağmur yağıyor böyle durumlarda.
 

EnesBey

Divan Üyesi
Niyorkta her yer yesillik zaten adim basi mangal yap
 

Mina

Divan Üyesi
Eski zaman İstanbul'unun evleri her şeyden önce bir güzellik, ölçü, tabiatla uyum; hepsinden önemlisi birer tevazu örneğiydi. En göz alıcı yapılar bile dünyalık bir çağrışıma sahip değildi; saklanan mahcup bir güzellik duygusunu hissederdiniz.

Âkif Emre
 

Semender

❤️Adem'i Âdem yapan üç harf beş noktadır ❤️
Karantina zamanı bir kez daha anladım ki doğal ve doğaya uyumlu yerlerde karantinada kalmak aslında karantina değil bizzat hayatla iç içe kalmak demekmiş. Yanlış yapılanma sonucu betonkentlere dönen büyük şehirlerde karantinada kalmak ise normal hayattan farksız betondan çıkıp tekrar betona adım atmak sadece daha hareketli bir hayat o kadar. Hâlbuki hareketin de verimlisi stressiz olanı lazım bizlere. Biraz yavaşlamak, oksijen almak, toprağa dokunmak, kuşları dinlemek... Karantinadan sonra keşke bu durumlar anlaşılsa da daha doğal imar planları uygulansa ülkeye. Cennet vatanımız bunu fazlasıyla hak ediyor.
Ez-cümle , "Hayat eve sığmıyor."
 

Mina

Divan Üyesi
Her Türk yaptığı evin yanına bir ağaç diker ve artık mimaride her şey beni Türkler'den söz etmeye itiyor."


Le Corbusier -
 

Dilhun

Divan Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 722“Az katlı bahçeli evler, dar sokaklar, ahşap evler, sokakta oynayan çocuklar, Çeşme başı muhabbetleri,cami yolunda bastonlu ihtiyarlar”

Türk evi aşık olunacak bir gelenektir" der Mimar Prof.Dr. Doğan Kuban ve ekler;
Konutlar geçmiş toplumların kalplerinin attığı ortamlardır. Gerçi Avrupalılar ‘Dünyanın kalbi kapımın dışında atıyor’der. Fakat İslam toplumunun kalbi evlerde,yani kadının olduğu yerde atar.Dünya erkeğin ev kadınındır”
 

Emrilge

AŞK & EDEP & SONSUZLUK
Mimar Cihan Aktaş’ın “Şehir Tutulması”kitabını okuduktan sonra daha farklı bakıyorum artık çevreme,mimariye ve ülkemizin imar politakalarına.Mahalle kültürünün yok olmasıyla birlikte bize dair birçok değer de yok oldu gitti.Bu başlıkta şehir ve mimari üzerine okuduklarımı ve görüşlerimi paylaşacağım.Sizler de bu konudaki eleştirilerinizi paylaşabilirsiniz.
Çok çok yerinde bir tespit. 👏 Gerçekten de öyle. Post-modern bir dönem bizim mimarimizi çok değiştirdi. İbn-i Haldun şunu demişti. Bir şehrin insanını anlamak için mimarisine bakın. Mimarimiz bozuldukca insanlarımız da bozuldu. Şehrin mimarisi inaanin yapıp etmelerine sirayet etti..
 

Benzer konular

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt