Şehir ve Mimari Üzerine Eleştiriler

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Apartman özellikle ‘Komşuluk bitsin’ diye yapılmış bir mekan!” dedi Saadettin Ökten ve devam etti: “Apartmanı Müslüman bir toplum üretmedi..Apartman; birey güçsüz, savunmasız, dayanışmasız, dayanaksız kalsın diye üretilen ve kapitalizme dönük bir yapılanmanın sonucudur.”
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ayrıca yapılar "sağlıklı yaşam üzerine" şimdiler de ellerinin maf ettiği şekilde düzeltmeye çalışıyorlar.
 

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Son senelerin ağlanacak, sahte mimarîsi yüzünden değil midir ki ruhumuzun estetik kabiliyetine delil aramak için geçmiş san’atkârların eserlerine başvurmaktan başka çare bulamıyoruz." diyor Ahmet Hâşim
 

Semender

❤️Adem'i Âdem yapan üç harf beş noktadır ❤️
Katılım
29 Tem 2018
Betonlaşan şehir hayatında,asfaltın kenarında biten azıcık çimenin üzerinde piknik yapmaya çalışan mahalle çocuklarını görünce içimin parçalanması ve nevâlelerinden bana da ikram etmeleri.Sevgiyle karışık yağmur yağıyor böyle durumlarda.
 

EnesBey

NesBey
Katılım
28 Ara 2007
Niyorkta her yer yesillik zaten adim basi mangal yap
 

Mina

 
Katılım
5 Ağu 2018
Şu karantina günlerinde çok daha iyi anladık ki ev barınılan değil yaşanılan yermiş...
Âh eskinin avlulu Türk evleri...
 

Mina

 
Katılım
5 Ağu 2018
Eski zaman İstanbul'unun evleri her şeyden önce bir güzellik, ölçü, tabiatla uyum; hepsinden önemlisi birer tevazu örneğiydi. En göz alıcı yapılar bile dünyalık bir çağrışıma sahip değildi; saklanan mahcup bir güzellik duygusunu hissederdiniz.

Âkif Emre
 

Semender

❤️Adem'i Âdem yapan üç harf beş noktadır ❤️
Katılım
29 Tem 2018
Karantina zamanı bir kez daha anladım ki doğal ve doğaya uyumlu yerlerde karantinada kalmak aslında karantina değil bizzat hayatla iç içe kalmak demekmiş. Yanlış yapılanma sonucu betonkentlere dönen büyük şehirlerde karantinada kalmak ise normal hayattan farksız betondan çıkıp tekrar betona adım atmak sadece daha hareketli bir hayat o kadar. Hâlbuki hareketin de verimlisi stressiz olanı lazım bizlere. Biraz yavaşlamak, oksijen almak, toprağa dokunmak, kuşları dinlemek... Karantinadan sonra keşke bu durumlar anlaşılsa da daha doğal imar planları uygulansa ülkeye. Cennet vatanımız bunu fazlasıyla hak ediyor.
Ez-cümle , "Hayat eve sığmıyor."
 

Mina

 
Katılım
5 Ağu 2018
Şöyle bir evde yaşadığınızı hayal etsenize...
İnsanda ne tasa kalır ne hüzün...
 

Mina

 
Katılım
5 Ağu 2018
Her Türk yaptığı evin yanına bir ağaç diker ve artık mimaride her şey beni Türkler'den söz etmeye itiyor."


Le Corbusier -
 

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Ekli dosyayı görüntüle 722“Az katlı bahçeli evler, dar sokaklar, ahşap evler, sokakta oynayan çocuklar, Çeşme başı muhabbetleri,cami yolunda bastonlu ihtiyarlar”

Türk evi aşık olunacak bir gelenektir" der Mimar Prof.Dr. Doğan Kuban ve ekler;
Konutlar geçmiş toplumların kalplerinin attığı ortamlardır. Gerçi Avrupalılar ‘Dünyanın kalbi kapımın dışında atıyor’der. Fakat İslam toplumunun kalbi evlerde,yani kadının olduğu yerde atar.Dünya erkeğin ev kadınındır”