Şehir ve Mimari Üzerine Eleştiriler

Dilhun

Dîvân Üyesi
Apartman özellikle ‘Komşuluk bitsin’ diye yapılmış bir mekan!” dedi Saadettin Ökten ve devam etti: “Apartmanı Müslüman bir toplum üretmedi..Apartman; birey güçsüz, savunmasız, dayanışmasız, dayanaksız kalsın diye üretilen ve kapitalizme dönük bir yapılanmanın sonucudur.”
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ayrıca yapılar "sağlıklı yaşam üzerine" şimdiler de ellerinin maf ettiği şekilde düzeltmeye çalışıyorlar.
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
Son senelerin ağlanacak, sahte mimarîsi yüzünden değil midir ki ruhumuzun estetik kabiliyetine delil aramak için geçmiş san’atkârların eserlerine başvurmaktan başka çare bulamıyoruz." diyor Ahmet Hâşim
 

EnesBey

Dîvân Üyesi
Niyorkta her yer yesillik zaten adim basi mangal yap
 

Mina

Eskici...
Eski zaman İstanbul'unun evleri her şeyden önce bir güzellik, ölçü, tabiatla uyum; hepsinden önemlisi birer tevazu örneğiydi. En göz alıcı yapılar bile dünyalık bir çağrışıma sahip değildi; saklanan mahcup bir güzellik duygusunu hissederdiniz.

Âkif Emre
 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Karantina zamanı bir kez daha anladım ki doğal ve doğaya uyumlu yerlerde karantinada kalmak aslında karantina değil bizzat hayatla iç içe kalmak demekmiş. Yanlış yapılanma sonucu betonkentlere dönen büyük şehirlerde karantinada kalmak ise normal hayattan farksız betondan çıkıp tekrar betona adım atmak sadece daha hareketli bir hayat o kadar. Hâlbuki hareketin de verimlisi stressiz olanı lazım bizlere. Biraz yavaşlamak, oksijen almak, toprağa dokunmak, kuşları dinlemek... Karantinadan sonra keşke bu durumlar anlaşılsa da daha doğal imar planları uygulansa ülkeye. Cennet vatanımız bunu fazlasıyla hak ediyor.
Ez-cümle , "Hayat eve sığmıyor."
 

Mina

Eskici...
7514FA5F-580A-4324-B4F8-DE596D809B88.jpeg
“Az katlı bahçeli evler, dar sokaklar, ahşap evler, sokakta oynayan çocuklar, Çeşme başı muhabbetleri,cami yolunda bastonlu ihtiyarlar”
 

Dilhun

Dîvân Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 722“Az katlı bahçeli evler, dar sokaklar, ahşap evler, sokakta oynayan çocuklar, Çeşme başı muhabbetleri,cami yolunda bastonlu ihtiyarlar”


Türk evi aşık olunacak bir gelenektir" der Mimar Prof.Dr. Doğan Kuban ve ekler;
Konutlar geçmiş toplumların kalplerinin attığı ortamlardır. Gerçi Avrupalılar ‘Dünyanın kalbi kapımın dışında atıyor’der. Fakat İslam toplumunun kalbi evlerde,yani kadının olduğu yerde atar.Dünya erkeğin ev kadınındır”
 
Ü

Üye silindi(kendi isteğiyle)

Mimar Cihan Aktaş’ın “Şehir Tutulması”kitabını okuduktan sonra daha farklı bakıyorum artık çevreme,mimariye ve ülkemizin imar politakalarına.Mahalle kültürünün yok olmasıyla birlikte bize dair birçok değer de yok oldu gitti.Bu başlıkta şehir ve mimari üzerine okuduklarımı ve görüşlerimi paylaşacağım.Sizler de bu konudaki eleştirilerinizi paylaşabilirsiniz.
Çok çok yerinde bir tespit. 👏 Gerçekten de öyle. Post-modern bir dönem bizim mimarimizi çok değiştirdi. İbn-i Haldun şunu demişti. Bir şehrin insanını anlamak için mimarisine bakın. Mimarimiz bozuldukca insanlarımız da bozuldu. Şehrin mimarisi inaanin yapıp etmelerine sirayet etti..
 

Mina

Eskici...
“Ahşap şehir dokusu,tabiata tecavüz etmiyor,tam aksine adeta bir parçası haline gelerek onu tamamlıyordu”

Nihad Sami Banarlı
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt