Sen Kimsin!

Düşünün 13.7 milyar yıl öncesinde ki patlamayı, düşünün o denizde oluşan ilk canlıyı, düşünün o kıtaların ayrılmasını, düşünün dinozorların var olup, yok olmasını, düşünün o büyük evrimsel dönemi ve düşünün düşünün o bencil, mülkiyetçi homo sapiens sapiensi yani bizi.

Evet bu yaşadığımız dünya bir çok süreçten geçti, geçmeye de devam ediyor. Benim evrim açısından "en büyük gelişimi sağlayan" insana bir çift lafım olacak.


Sen kimsin?


Bilimsel olarak insanı diğer canlılardan ayıran, en büyük özellik "düşüne bilmesi" ve buna uygun hareket edebilmesi olarak anlatılır. Evet insan diğer canlılara göre düşüne bilmesi, bugüne kadar yapılan gelişimin göstergesi. Fakat insan düşüp, bir şeyler üretip, yaşadığı halde hiçbir zaman tatmin olmamıştır.

İlkel toplumda insanlar günün belirli bir zaman dilimini avlanarak geçirirlerdi. Yani günün 24 saatinin 4-5 saati avlanıp, karınlarını doyurarak hayatta kalırlardı. Zaman ilerledikçe, insan zihni sınırları zorladıkça yaşam mücadelesi değişimlere uğradı. Taş aletler, bakırın-demirin bulunması ve tarımın başlamasıyla gelişen mülkiyet düşüncesi insanı daha çok çalışmaya ve üretmeye sürükledi.Artık insan sadece o günü karnı tok olarak geçirmek yerine, daha çok üretip, biriktirmeye başladı. Biriktikçe oluşan ihtiyaç fazlası bir süre sonra farklı ürünlerle değiş-tokuşa, oradan parayla beraber satışa geçti.

Ve zaman aktı geçti. Şefler, İmparatorluklar, feodalite ve kapitalizm. Sistemler değiştikçe insanlar daha çok çalışmaya mahkum oldu ve geçinememeye başladı. Avcı-toplayıcıda insanlar günün belirli zaman diliminde çalışıp karnını doyururken, günümüzde insanlar saatlerce çalışıp halen günü kurtaramamasının nedeni çok açık değil mi?

İnsanın geliştikçe ihtiyaçları arttı. Gıda, giyim, sosyal aktivite, barınma ve daha bir çok şey:insan artık yaşamını devam ettirmekten çok zengin bir yaşam için mücadele ediyor. Daha çok çalışıyor ama yetiremiyor; çünkü amaç artık her insan gibi sadece yaşamak değil, diğer insanlardan farklı olarak yaşamak. Bu da onu dünyanın en pis canlısına çeviriyor. Bu konformist yaşam uğruna diğer insanlara zarar veriyor, diğer canlıları yok ediyor. Doğayla beraber yaşayacağına doğaya karşı savaş açıyor. Geliştikçe, yaşanılan dünyaya ve evrene zarar veriyor.

Kısacası o kim mi ?

O bu evrende bir kimse.Kaynak Murat AKKUŞ
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Hatırlatma

Lütfen alıntıladığınız içeriğin dış linkini değil içeriğin kendisini paylaşınız.Siyasi yazılar paylaşmamalıyız.Alıntıladığımız yazarın yazarını paylaşalım.Yayınlanan yazılardan divan sorumlu tutulamaz.

Benzer konular

xen

Üst Alt