Tadımlık

Seyahatname

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

UluğBey

Divân Üyesi
Ynt: Seyahatname

adlena mirimiz çok yere gitmiş bir seyyah. Artık görev mi gezi mi bilmiyorum ama ben deniz de Avrupa, Japonya, Çin, Mısır vs gitmek isterdim. Belki bi edebiyat aşığı zengin abimiz gelir bize bir kıyak geçer bi gün :)

Zira şu anki imkanlar ile il sınırları dışına çıkarken zorlanıyoruz vesselam
 

adlena

Divân Üyesi
Ynt: Seyahatname

Yerel saatimiz dörde çeyrek kala hatıra ormanımda gezinirken geleceğe dair gençlere ders niteliğinde yaşadığım bir hikayeyi anlatıp öyle veda edeyim.

Bundan 6 yıl önce afrikanın en yoksul ülkelerinden biri olan liberya da avrupadan toplanmış ikinci el kılık kıyafet medikal vs içeren yardım malzemelerini yerel halka dağıtmak isteyen bir grup red cross üyesi yardımsever şirketimizden bölgeyi iyi bilen bir personelin kendilerine eşlik etmelerini isterler.
Bölgeye hakim engin coğrafi bilgimin yanı sıra efendiliğim mütevaziliğim ve daha sayamayacağım bir çok özelliğimden dolayı yüce seçilmişlik ünvanını tek celsede boynuma takıp üç araçlık konvoyla bu naif şahsı afrikanın hakkarisine sen hayır hasenat seversin diyerek gözlerini dahi kırpmadan gönderdiler.

Liberyayı daha önce yazmıştım ilave olarak afrikanın dibi diyebileceğim yolların kum fırtınasında yön değiştirdiği gittiğiniz yerde şefin sipesyali olarak beyaz adam etinin çok revaçta olduğu bir ülke diyebilirim.
Amma öyle tırsıp yok efendim ben yapamam edemem demedik tabi.belki maaşa zam bile alırım düşüncesiyle çıktık yola.
Geçtiğimiz her köyde kasabada yağmalanma tehlikesinden dolayı oranın güvenlik güçleri bize eşlik ettiler.
az gittik uz gittik yollar bitti kumlar başladı varacağımız yere de az kalmıştı derken yardım malzemelerinin bulunduğu kamyom kuma batmış.ben hayır hasenat işlerinin bayrak taşıyanı olarak öndeki araçtaydım.
araçtan inip kamyona doğru giderken karşıdan bize doğru hucuma geçmiş düzensiz ordu biçiminde içlerinde çocuklarında olduğu bir grup yarı çıplak yerliyle gözgöze geldik.
Maaşa zam kısmına hiç girmeyecektim taksiratım affola korkunun ecele faydası yok zaman dua zamanı diyerek başladım bildiklerimi okumaya.
ama o da nesi kamyonu yağmalayacak bizi de akşam yemeğinde pilavın yanına meze yapacak diye düşündüğümüz medeniyetsiz görgüsüz aç ve pis zenciler tek yürek olmuş kamyonun kumdan çıkması için arkadan iterek destek vermeye çalışıyorlardı kimileri elleriyle tekerlerin önündeki kumları atarken kimileri de getirdiği kaptaki yemeği bize ikram etmek istiyordu.
Kamyon battığı yerden çıktı hiç birisi kamyondan bir çöp dahi almadılar yolumuza devam ederken maaşla alakalı olmasa da insanlıkla alakalı zamma ihtiyacım olduğunu düşündüm hep arkamızdan el sallayan kara tenli kara gözlü çocuklara ve diğerlerine karşı içimde hep bir uktedir bu.
başka bir hatırada görüşmek dileğiyle...
 

UluğBey

Divân Üyesi
Ynt: Seyahatname

Vay be :) keşke bu hatıraları güzel fotoğraflarla süsleseniz:) hoş orda koyun can derdinde modundayken fotoğraf çekmek de abes olurdu sanırım
 

adlena

Divân Üyesi
Ynt: Seyahatname

Fotoğraflarıda var üstadım.Eve geçince paylaşırım inşallah.
Bu konu yazmaya kapatıldı. Yurt içi ve Yurt Dışı gezi notları bölümünden konuya devam edilebilir.

Konu Buradan
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt