Sezai Karakoç

  • Konbuyu başlatan TILSIM
  • Başlangıç tarihi

sükut-u hayal

Divan Üyesi
Ynt: Sezai Karakoç

leyla ve mecnun konusunda tamamiyle sayihin fikirlerini benimsiyorum.

Leyla saadece bir basamaktır
Amaç ilahi aşka ulaşmaktır
vesselam
selametle
 

!NK!SAR-!_3K83R

Divan Üyesi
Ynt: Sezai Karakoç

Sakın sen kûy-i cananı, uzakdur sanma ey Mecnun. Seher yola giren âşık, gece Leyla'da akşamlar ...
 

sayih

Divan Üyesi
Ynt: Sezai Karakoç

Aşk

iki kere iki olmak değil

Bir kere Bir olmaktır.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: bir sezai karakoç şiiri

KALE

Senin ruhun Tanrı'nın gizli kalesidir.Gece gündüz gözünü kırpmadan onun bekçiliğini yapmalısın.Kem gözlerden saklamalısın sırrını.Yılanların zümrüt gözleri, temmuz sıcağında, seni albeni tuzağına düşürüp, aşırmasınlar mücevherini.
Aklın bir kılıç olsun, duygun bir kalkan, bilgin de bir zırh.Göze görünmez şer çerisine karşı bunlarla donanmış olarak, ruhuna yaban kişilerin ellerini değdirmemeleri için savaş.
Her yandan hisar ve burçlarına sızmaya çalışacaklardır ruh iç kalesinin düşmanları. Ve bu düşmanların paravanası olanlar; şu veya bu planda onlarla anlaşmış,uzlaşmış,barışmış olanlar.
Maskeyle yüzün doğal derisi arasındaki belirgin fark gibi, bunlarla gerçek dava erleri arasında da net bir fark vardır.Bu farka, sezgini geliştirerek erbilirsin.
Ruh kalendeki hiç bir taşı, hatta kerpici hor görme.Onları yabancıların altından yontma yapı taşlarıyla bile değişme.Asıl altın senin taşında, senin kerpicindedir.
Kaleni dıştan olduğu kadar, hatta daha fazla, içten onar.Dayanaklar ve desteklerle güçlendir.Çeliğine su ver boyuna.Temellerini süreklice gözden geçir.
Kalenin kalbini gökyüzüne bir ayna gibi tut.Aynadaki işaretler sana istediğin haberleri verecektir.Pencerelerini yalnız günışığına aç kalenin.Yalnız güneşe aç. Yalancı ve yapma ışıklara ihtiyacı yok odalarının.
Kale kapısına getirilmiş yabancı bal ve çiçekleri geri çevir.Zehirlidir onlar. Sen bahçendeki çiçeklere ve o çiçeklerin üzerinde dolaşan arıların biriktirdikleri bala bak.Asıl bal o bal, asıl çiçekler o çiçeklerdir.

SEZAİ KARAKOÇ

(ben buna hayran kaldım)
 

omar

Divan Üyesi
Ynt: bir sezai karakoç şiiri

Seni alıp kaybolmuş zamanın çağıltısından

Bana getiren

Yasamız vardı


harika bir söylev...
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Ynt: Sezai Karakoç

değildir asla seven yalnız değildir...
 

uLYa

Divan Üyesi
Ynt: Sezai Karakoç

Dil-şâd' Alıntı:
"Dünya bir köpüktür, Evet ama hakikat denizinin ve sonsuzluk ummanının üstünde. Onun dalgalarının çocuğu olan bir köpük. Deniz dalgalanmasa bu köpük olmayacaktır. Ama dalgalanmadıkça deniz deniz olacak mıdır? "

teşekkür dil-şâd sen yazınca tekrar hatırladım bu paragrafa da vurulduğumu.. hele son cümle..
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt