Şiir az gelişmiş ülkelerde mi gelişir?(Polemik)

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
#1
Bakan Koç : "Şiir azgelişmiş, roman gelişmiş ülkelerde olur"
Enis Batur: Bu da bir görüş sonuç olarak. Ama izlenimden ibaret olmasından korkarım. Yani bu tür düşünceler, daha çok basmakalıbın kapsamına giriyor gözümde. Azgelişmiş ülkelerde şiir daha öndedir görüşü, büsbütün yanlış değil; çünkü sonuçta şiir sözlü kültürün bir devamı olarak, henüz yazılı kültüre kesin geçişini yapmamış toplumlarda daha egemen konumda olabilir. Ama bu geçmiş zamana ait bir bakış açısı gibi geliyor. Günümüz dünyasına uyarlanabileceğini sanmıyorum.
Ben Enis Batur'a katılıyorum

Sayın bakanımızın bu görüşü hakkında siz ne düşünüyorsunuz.?
 
Katılım
16 Şub 2006
#2
cevap

ben bakan koç'a hiç katılmıyorum enis batur'a da kısmen katılıyorum.Çünkü şöyle tarihimize baktıkmı,osmanlı dünya'ya hükmetmiş bir devleti,bu da gösteriyor ki osmanlı gelişmiş bir ülkeydi.Bundan yola çıkarak osmanlı da da şiir bayağı gelişmiş olduğundan bakan koç'un söylediği söz çok anlamsız geliyor bana!!!
 
Katılım
27 May 2009
#3
Ynt: Şiir az gelişmiş ülkelerde mi gelişir?(Polemik)

Şiirler Roman özetleridir bence,.. 100 lerce sayfaya sığdırılan hayat kesitleridir romanlar ve basit insanlar hayatı anlasın diye, yaşayamadıklarını o sahnede görebilsin diye yazılır roman... Oysa şiir karmaşanın ve renklerin tüm zenginlikleri ile aynaya yansımış halidir, bakmasını bilen tüm renkleri görebilir ama önce bilmek gerekir.
Gerikalmışlığın/az gelişmişliğin olsa olsa geri kalmış şiirleri vardır,.. Savaş dönemlerininde naralar atar şiir, hamaset getirir cenk ülkelerinden... Sulh dönemleri bir başka yer bulur şiirde; Ermeni kızına gönül verir bizim kürt oğlan... Öyle gelişmişlik diyorsak Devlet hazinesinin dolu olduğu zamana, laleler büyür mısralarda, gül kokar beyitler: naralardan eser kalmamıştır, sükut ve aşk vardır şiirde.
Üstelik roman bize yabancı sanki, biz daha çok kıssalardan yanayız... Başkalarının hayatını izlemeyi, onları esir etmeyi, magazin dergileri ve Romanlar dikte ettirdi bize. Gerikalmışlık bu ise biz leb den önce anlayabilir Leblebiyi Romansız da.
 
Katılım
6 Ara 2014
#4
Ynt: Şiir az gelişmiş ülkelerde mi gelişir?(Polemik)

12 yıl önce polemik olmuş bir mesele :) akşam 5 çayı muhabbetinde eski bakanın ortaya attığı aforizma.Nasıl bakan olduğu konusuna hiç girmeyeceğim ama söylemek istediği şeyin daha doğrusu " gelişmiş ülkelerde roman, gelişmemiş ülkelere göre daha ileri seviyededir, az gelişmiş ülkeler ise romandan çok şiire daha yatkindir" seklinde olabilirdi. bu şiirin kalitesizligi ile ilgili bir kavram da değildir. batinin düzyaziya doğunun nazım türüne olan eğilimi ile ilgili ucu bucagı olmayan derin bir mevzudur.
 

Konuyu şu anda okuyanlar : (Users: 1, Guests: 0)

Giriş yap