Toprak Dede Hayrettin Karaca

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Hayrettin Karaca (d. 4 Nisan 1922, Bandırma[1] - ö. 20 Ocak 2020)

Türk sanayici ve çevre aktivisti. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikisi de Kırım muhaciri idi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Karaca bu konuda şöyle konuşmaktadır:

"Ben sanayici olmak istemiyordum. İstediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti. Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi."

Ellili yaşlarında, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova'daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bilimadamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım." diye bahsetmektedir. Ayrıca, TEMA Vakfı'nın kurucularındandır.

20 Ocak 2020 tarihinde vefat etmiştir.
 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Hayrettin Karaca nâm-ı diğer Toprak Dede
dün aramızdan ayrılıp ebedî hayata intikâl etti. Hayatta iken onun bağrına bastığı toprak: "Şimdi sıra bende." diyerek sardı onu sînesine.

Toprak bu kimleri,neleri kucaklamıyor ki...
Fakat hayattayken kendisine yakın olan, değer veren ve herkese toprağa saygı duymasını öğreten Toprak Dede misallerini seve seve basıyor bağrına.

Bu durum derin düşüncelere dalmamı sağladı. Toprağın kabul etmek zorunda kaldıklarından mı yoksa seve seve bağrına bastıklarından mı olmak var kaderde?

Toprak insanoğlu için hem başlangıç hem de sondur. Bu başlangıç ve son arasında vefa göstermemiz gereken aslımız da sonumuz da yine "Toprak" tır. Durum böyle olunca Mevlânâ Hazretleri'nin sözlerine ve Aşık Veysel Üstâd'ın gönül sazından dökülen nağmelerine tekrar kulak veriyorum ve daha da derinlere dalıyorum.
 
Son düzenleme:

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Israftır diyip pek üst baş almayan kırmızı süveteri ve bol bol ektiği ağaç fidanları ile güzel ahlağa örnek olan insan.mirası tema vakfına sahip çıksınlar.
 

Kâşif Çelebi

Dîvân Üyesi
Screenshot_2020-02-01-11-03-05-36_0b2fce7a16bf2b728d6ffa28c8d60efb.png
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt