Türkiye'de Uygulanan Başörtüsü Yasağı!!!

Katılım
10 Haz 2007
Yaklaşık 15 yıldır Türkiye’de yüksek öğrenim kurumlarında, başörtüsü yasağı gibi ciddi bir problem yaşamaktadır. Dini kıyafete inanan kız öğrencilerin Türkiye’de üniversite eğitimi almalarına izin verilmemiştir.1986 senesi sonlarında, o sırada cumhurbaşkanı olan 1982 askeri darbesinin lideri Kenan Evren’in Adana’da yapmış olduğu bir konuşmada, başörtüsünün üniversitelerde yasaklanmasını istemesi üzerine, aynı gün ve aynı yerde toplanan Yüksek Öğretim Kurulu, üniversiteler için bu yasağı sağlayacak bir kararı almıştır.
Ve nitekim 1997 senesinde, yine bir askeri müdahale ile istifaya zorlanan hükümet üzerinde baskı kurulurken, başörtüsü konusu da bir çeşitli şekillerde bir argüman olarak ortaya konulmuştur. Bu çerçevede, 1998 senesi başlarında, Refah Partisi’nin kapatılmasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararda, bir alakası olmadığı halde başörtüsü konusuna da değinilmiş, üniversitelerde başörtüsünün yasaklanması gerektiği dile getirilmiştir.
Aynı senenin ortalarından itibaren, özellikle İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere bazı üniversitelerde, başörtülü öğrencilerin derslere girmeleri, kayıt yaptırmaları, diğer öğrenim faaliyetlerine katılmaları engellenmeye başlanmıştır.Kısa bir süre içinde büyükşehirlerdeki üniversitelerde başörtülü öğrenciler üniversite kampus ve binalarına sokulmamaya başlanmış!, öğrencilik haklarından yararlanmaları engellenmiştir. Ülkenin başka şehirlerinde bulunan üniversitelerde ise, hukuki bir dayanağı bulunmayan, yasağın uygulanmasına direnilmiştir. Bu sırada, yasağı uygulamayan idareci ve öğretim üyeleri hakkında soruşturmalar açılmaya başlanmış, konuyla ilgili doğrudan bir suçlama yapmaya hukuken imkan bulunmadığı için, çoğu zaman farklı gerekçelerle suçlanan öğretim üyeleri ve üniversite idarecileri görevlerinden alınmıştır.
BU YASAK SADECE ÖĞRENCİLERLE KALMAMIŞ kamu görevlisi başörtülüler için de gerçekleştirilmiştir.
Meslek sahibi olan bayanlar açısından durum farklı değildir. Başlarını örten kadınların, çalışma imkanları kısıtlanmaktadır. Her Türk vatandaşının Devlet memuru olma hakkı bulunmasına rağmen, başörtülü bayanların memur olmasına izin verilmemektedir.
Henüz sınav aşamasında başlarının açık olması istenmektedir. Daha önce memuriyete alınanlar ise 1998 yılından itibaren kademeli olarak Devlet memurluğundan çıkartılmışlardır. Devlet memurluğundan çıkartılan bir memurun, ömür boyu kamu kurumunda çalışmasına imkan bulunmamaktadır. Bu surette daha önceki senelere ait emeklilik haklarından da yoksun kalmaktadır. Uygulama, özel sürücü kurslarında başı açık fotoğraf talep edilmesine kadar ileri boyutlara gelmiştir. Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir kursiyerin başı örtülü fotoğrafını kabul etmemiştir.Bunun üzerine tamamıyla özel bir kurum olmasına ve ücreti ödenmesine ve bu konuda hiçbir hukuki mevzuat bulunmamasına rağmen kursiyerin kaydı silinmiştir.Peruk takan öğretmenler hakkında disiplin soruşturması açılmıştır. Memur yönetmeline uyduğunu ifade etmesine rağmen düzen bozmakla suçlanarak hakkında Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilmesi teklif edilmiştir...
Ve daha nicesi!!
Laiklik, Türkiye Cuhuriyeti'nin başlangıç ve yüce prensibidir. Demokrasi, insan hakları laikliğe bağlıdır ve sadece buna uygun yorumlanır.Öyleyse anayasamıza bakalım:
ANAYASAMIZ DİNİ İNANCA SAYGILI OLUNMASINI HEDEFLER!!
Yine anayasaya göre. Türkiye Cumhuriyeti İNSAN HAKLARINA SAYGILI BİR DEVLETTİR!! ve insan hakları üzerine kurulmuştur.Anayasanın 24.maddesi din ve inanç özgürlüğünü garanti altına alır.Yani her yetişkin insan kıyafetini seçmekte özgürdür,
bu özgürlük kişinin dini inancına göre kıyafetini seçme özgürlüğünü de içerir.
Dolayısıyla, Anayasa’ya göre herkes “özgürlük varsayımı”na ve inanç özgürlüğüne dayalı olarak kıyafetini seçme özgürlüğü yasal iddiasına sahiptir ve devlet buna saygı duymak zorundadır.

Diğer taraftan Anayasa’nın önemli prensiplerinden biri “yasa önünde eşitliktir”. Bu şu anlama gelir: “ dini ne olursa olsun tüm insanlar yasa önünde ayrım yapılmaksızın eşittir” ve “devlet otoriteleri tüm işlemlerde yasa önünde eşitlik prensibiyle uyumlu olarak hareket etmek zorundadır”. Eşitlik prensibi dolayısıyla, insanların özellikle sivil hizmetlere ulaşmalarında ve bunlardan yararlanmalarında dini inançlarına göre ayrımcılığa maruz bırakılmalarını yasaklar. Ve Anayasa “hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz” der 42.maddede!
Son derece rahatsızlık duyduğum bu konuda yaptığım ufak araştırmalar neticesinde üniversite öğrencilerinin uyması gereken herhangi bir kıyafet yasası bulunmadığını gördüm.Tam tersine Yüksek Öğrenim Kanunu yasalardaki normlara uygun olarak kıyafet özgürlüğü kuralını içerir.
Sizlere soruyorum; insanların kıyafetlerine göre sınıflandırıldığı ve her türlü haklarının kısıtlandığı bir ülkede yaşamanın amacı nedir?
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

Ecdadımızın ruhlarını rahat ettirmek diyebilirim.. Hemen hemen bütün dünyaya hakim iken elimizde birtek Türkiyemiz kaldı, onu da bu zihniyetteki insanlara bırakırsak eminim Osmanlı padişahlarının kemikleri sızlar.Bize düşen bu insanlarla mücadele etmek, haklarımızı geri alıncaya kadar... Allah, nurunu tamamlayacak er ya da geç..
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

mah-i nur' Alıntı:
Sizlere soruyorum; insanların kıyafetlerine göre sınıflandırıldığı ve her türlü haklarının kısıtlandığı bir ülkede yaşamanın amacı nedir?
   
       Sevgili mah-i nur her zaman en büyük sorunlarımızdan biri olan bir konuya değinmişsin.  Başörtüsü meselesi Türkiye'nin kanayan yaralarından biridir ki bu konuda ne yazık ki hepimizin eli kolu bağlı kalıyor. İnsanın inançlarına göre yaşayamadığı, kendi inancını uygulayamadığı bir ülkede yaşamasının bir amacı var mı ki... Ama maalesef bu durum düzelecek yerde her geçen gün daha çözümlenemez bir hale gelmekte, hatta bir okulda namaz kıldığı için öğrenciler hakkında disiplin soruşturması açılmaktadır. . Bakın, burada hırsızlık yaptığı, adam öldürdüğü, ya da başkalarının hakkına tecavüz ettiği için değil,  öğrenciler sadece inançları gereği namaz kıldığı için haklarında soruşturma açılıyor. Bu büyük bir suçmuş gibi kamuoyunu uzun süre meşgul ediyor.
            Bu konu hakkında çok şeyler yazıldı çizildi belki ama sonuçsuz kaldı. Söylenecek o kadar çok şey, eleştirilecek  çok yanlışlıklar var  ama konuşmanın hiçbir yararı olmadığı için yorum yapmaya gerekte yok aslında.  ??? Bu yarayı daha çok kanatmaya da…
 
Katılım
10 Haz 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

Lamia' Alıntı:

Bu konu hakkında çok şeyler yazıldı çizildi belki ama sonuçsuz kaldı. Söylenecek o kadar çok şey, eleştirilecek çok yanlışlıklar var ama konuşmanın hiçbir yararı olmadığı için yorum yapmaya gerekte yok aslında. ??? Bu yarayı daha çok kanatmaya da…

Lamia arkadaşım bu konu gerçekten de içimizde kanayan bir yara. Ama neden susmayı tercih ediyorsun. Gülücüğüm'ün de dediği gibi artık benimsedik bu yasağı. Sanki bizi ilgilendirmiyormuş gibi rafa kaldırdık. Onların da amacı bu değil mi? Yavaş yavaş benimsetmek ve susturmak!
dedim ya böyle bir ülkede yaşamanın amacı ne diye? aslında cevabı çok açık: "İnadına yaşamak!" Evet böyle susarak, yapılan haksızlıklar karşısında sesimizi çıkarmayarak yaşayamayız, yaşayamazsın. En azından yaşamamalısın. Benimde canım acıyor tabiiki etrafımdaki arkadaşlarımın yaşadığı sıkıntıları gördükçe..
Bugün bir arkadaşımın başörtüsü ve peruk yüzünden diploma törenine katılamayacağını öğrendim. Neden? O da benimle beraber aynı sırada oturdu, aynı derse girdi, aynı konuya çalışıp aynı sınava girdi. Ben o törene katılacağım ama ya o? Farkımız ne? İkimizde insanız, belki o benden daha da üstün!! Neden bunu yaşamak zorunda ve zorundalar?
Susmamalısın Lamia üzerlerinde bu büyük ünahı taşıyanları amaçlarına ulaştırmamalısın arkadaşım!!
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

İnsanların kıyafetlerine göre sınıflandırıldığı ve her türlü haklarının kısıtlandığı bir ülkede yaşamanın amacı nedir biliyor musun kardeş siz bizden uzak olun hatta uzakta bile olsanız var olmayın diyenlere karşı var olduğumuzu ve olacağımızı dimdik ayakta durduğumuzu, onların değil de Rahman'ın sözünün hak olduğunu ve hak olanın elbet birgün gerçekleşeceğini göstermek, görmek istemeyenlerin de gözüne sokmak! Bunun için İslâm'a daha sıkı sarılmak, onu hakkıyla yaşamak, başörtüsü için gözyaşı döküp feryat figan ederken diğer taraftan helali haramı karman çorman edip hiçe sayan müslümanlardan olmamak, öyle olmaktan da O'na sığınmak. Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum açıkcası; sözümün özü biz Allah'a tam bir imanla ve layıkıyla kulluk ettikçe o bizim yanımızda olacaktır. Bir düşünelim derim ben Asr suresinde hüsrana uğrayanların dışında tutulan insanlar neden iman edip salih amel işleyen ve birbirlerine hak ile sabrı tavsiye edenlerdir? Hak ortada bize sabır gerek.. Mevlam görelim neyler neylerse güzel eyler..
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

mah-i nur' Alıntı:
Gülücüğüm'ün de dediği gibi artık benimsedik bu yasağı. Sanki bizi ilgilendirmiyormuş gibi rafa kaldırdık. Onların da amacı bu değil mi? Yavaş yavaş benimsetmek ve susturmak!
zorundalar?
       Kimse böyle bir şeyi benimsemedi benimseyemez. Her gün her saat bu mesele kapı gibi önümüzde duruyor. Kapalı arkadaşlarımızın içini acıtıyor,  kabullenemedikleri (kabullenmeleri de mümkün değil) halde her gün  kendilerinden bir şeyler vererek, kendilerinden ödün vererek bir şeylere zorlanıyorlar. 

mah-i nur' Alıntı:
Bugün bir arkadaşımın başörtüsü ve peruk yüzünden diploma törenine katılamayacağını öğrendim. Neden? O da benimle beraber aynı sırada oturdu, aynı derse girdi, aynı konuya çalışıp aynı sınava girdi. Ben o törene katılacağım ama ya o? Farkımız ne? İkimizde insanız, belki o benden daha da üstün!! Neden bunu yaşamak zorunda ve zorundalar
  Evet çoğu arkadaşımız başörtüsü meselesi yüzünden mezuniyet törenine katılmıyor, katılmamak kimi cezalandırmak, onları mı kendimizi mi, merak ediyorum. Bu kendi hakkımızla geldiğimiz yerin meyvesini görememek değil mi? Elde yaptırım gücü olmadıktan sonra konuşmanın da faidesi yok. Kabullenmek yapılanlara seyirci kalmak  çok zor da şu durumda yapacak bir şey de yok. ( Üzücü olsa da durum bu)  Yine de şöyle diyelim:
Niye kurtuluştan bu kadar ümitsizsiniz
Haktan ümit kesilmez, yine ümit sizsiniz
 
Katılım
23 May 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

öz yurdunda garipsin öz vatanında parya.. sütçü imamdan seyit onbaşıdan şahin beyden,,,, utanıyorum .. biz yoksa kurtuluş savaşını kazanamadıkmı_?? bize birileri sahte zaferlermi kutlatıyor acaba? fransızların maraşta yapamadığını bu milletin öz evladına yaptırıyorlar üniverste kapısında yada başka yerlerde başı kapalı arayan görevlilere ,polislere acıyorum.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

mah-i nur' Alıntı:
Sizlere soruyorum; insanların kıyafetlerine göre sınıflandırıldığı ve her türlü haklarının kısıtlandığı bir ülkede yaşamanın amacı nedir?
Bu dünyada yaşıyorsak ya da yaşamaya çalışıyorsak mutlaka bir amacımız vardır. Ama önemli olan amaçlarımızı doğru belirlemek ve hedefe varmada bir araç olarak kullanabilmektir.

Gelelim asıl mevzuya …
mah-i nur' Alıntı:
Son derece rahatsızlık duyduğum bu konuda yaptığım ufak araştırmalar neticesinde üniversite öğrencilerinin uyması gereken herhangi bir kıyafet yasası bulunmadığını gördüm.
Evet böyle bir yasak yok. Fakat YÖK’ün kendi zihniyetine göre yorumladığı bir madde var. Yüksek Öğrenim Kanunu’nun ek 17’nci maddesinin açılımı şöyle: “Kanunlara aykırı olmadığı sürece üniversitelerde kılık kıyafet serbesttir.” Başörtüsünü yasaklayan bir kanun olmadığına göre, keyfî bir uygulamanın mağduru oluyoruz demektir. Yani görünen o ki bu uygulamanın kendisi kanunlara aykırı.

Meselenin köklerine inildiğinde aslında bu durumun, Osmanlının son dönemlerinde başlayan ve cumhuriyetin ilânından sonra doruklara çıkan modernleşme krizinin bir sonucu olduğunu söyleyebilmek de mümkündür. Yani biz sırtımızı Avrupa’ya yaslamaya başladığımız andan itibaren kendimizi kaybetmişiz. Hem de insan hakları konusunda çok hassas tutumlar sergileyen bir Avrupa’ya… Ülkemizin de altında imzası bulunan insan hakları belgelerinde din özgürlüğü diye bir madde var. Peki bu özgürlüğün içerisine insanların inançlarına göre yaşamaları ve giyinmeleri de dahil değil midir? Demek ki kılık kıyafet özgürlüğü insan hakları kapsamına girmiyor. (Çifte standart denen şey...) Bizler de kurumların işlerine geldiği gibi davrandığı, ikiyüzlü tavırların kol gezdiği bu ülkeye demokratik(!) Türkiye diyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği diyorlar; haydi kızlar okula diyorlar ama diğer taraftan hiçbir temeli olmayan sözüm ona kanunlarla bu hakların önüne kendileri set çekiyorlar. Evet, bu kanunların ne ahlâki ne de hukukî hiçbir dayanağı yok! Yok ama uygulanıyor işte.

Belki bizler bu konuda gerekli hassasiyeti gösteremedik ya da bu değere yeteri kadar sahip çıkamadık. Belki de taşımayı beceremedik de avucumuzdan kayıp gitti. Her neyse… Fazla uzatmak istemiyorum.

Sözün özü:
Onlara göre türban; bana göre başörtü, onlara göre siyasî bir sembol; bana göre dînimin gereği, onlara göre yasak ama bana göre kesinlikle hak. Ne derlerse desinler...

Allah her şeyin hayırlısını nasip etsin…
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

Onlara göre türban; bana göre başörtü, onlara göre siyasî bir sembol; bana göre dînimin gereği, onlara göre yasak ama bana göre kesinlikle hak. Ne derlerse desinler...
+1Kabul ederseniz bu klibi ve bu parçayı tüm mağ(d)(r)ur cankardeşlerime armağan ediyorum.Yorum yapmak istemiyorum.Zaten sağolsun arkadaşlar yazmışlar yazılması gerekenleri...


[yt=425,350]5R91VDn9jAQ[/yt]​

Ağlama karanfil benide ağlatma
Sil Gözyaşlarını
Yeşerecek sevdam kutlu tohumlarla
Körpe dudaklarda
Aldırma söylenen o sözlere
Sen dağit etrafa mis kokunu
Umudu sevgiyi özlemlerini
Ve hasretlerini
Susadım karanfil
Çöllerde kavrulan kurumuş toprak gibi
Kelepçe vurulmuş yemyeşil gövdeme
Ben özgürlüğe aldırma söylenen o sözlere
Sen dağit etrafa mis kokunu
Umudu sevgiyi özlemlerini
Ve hasretlerini

E.Ziya
Selâm ile...
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

"Reyhan Gürtuna, bir anda sanki 10 yaş gençleşti. Meğer türban, bir kadını olduğundan çok yaşlı gösteriyormuş... bir kadının yüzünün güzelliğini fena halde saklıyormuş... bir kadının karakterini gizliyormuş. Go-kart üzerindeki kadın bana çok rahatlamış göründü. Reyhan Gürtuna bir tabuyu yıktı, bir putu devirdi... Elbette karışmak haddime düşmez. Ama örtülü bir kadın olsaydım, bu fotoğrafı karşıma koyar, üzerimdeki bütün "mahalle baskılarını" bir kenara bırakıp özgürce düşünürdüm. Güzellik bu dünyaya ait bir şeydir. Ama emin olunuz, bu dünya da çok güzeldir ve asla ihmal edilmemelidir..."

Geçen haftaya damgasını vuran Reyhan Gürtuna'nın başını açma serüveniyle ilgili Ertuğrul Özkök'ün bu sözlerini "empati kurmanın anasını ağlattığı yazısı" diye nitelendiriyor Halime Kökçe.. Ben diyecek birşey bulamıyorum, ya siz?
 
Katılım
10 Haz 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

MEDENİYET DEDİĞİN AÇMAKSA BEDENİ;
DESENE HAYVANLAR SENDEN DAHA MEDENÎ....

(M. AKİF ERSOY)...
 
Katılım
10 Haz 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

Gürtuna! Eşin başını açtı diye sol kesimden taraftar toplayabilecek misin? Herhalde şöyle düşünmüş olacak. Yıllardır sağ kesimi sömürdüm Burada bana ekmek kalmadı birazda sola yöneleyim ve orayı sömüreyim..??
Büyük bir cesaret örnegi göstermiş ya Gürtuna!! Başını açmak kolaydır kapatmak zordur. Bu Allah'ın bir emridir.İçinde yaşayamadıklarının sancısıyla kapatanların da sizin gibi açmasını dilerim.Onu onurla taşımak lazım.Taşıyanlara, inancı ugruna üniversitelerinden vazgeçen insanlara saygıdır.Ambalajın içi boşsa dışını kaplamanın ne mantıgı olabilir ki..

Bir zamanlar Amerika'da zenciler, başörtülülerin bugün Türkiye'de maruz kaldıkları 2. sınıf vatandaş muamelesini görüyorlardı.Ama bugün, onlara o muameleyi reva görenler lanetle anılıyor.Bundan bir 50 yıl sonra da başörtülülerin gördüğü bu muameleyi tarihimizin karanlık bir sayfası olarak torunlarımıza ders kitaplarında okutacağız....
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

mah-i nur' Alıntı:
Gürtuna! Eşin başını açtı diye sol kesimden taraftar toplayabilecek misin? Herhalde şöyle düşünmüş olacak. Yıllardır sağ kesimi sömürdüm Burada bana ekmek kalmadı birazda sola yöneleyim ve orayı sömüreyim..??
Büyük bir cesaret örnegi göstermiş ya Gürtuna!! Başını açmak kolaydır kapatmak zordur. Bu Allah'ın bir emridir.İçinde yaşayamadıklarının sancısıyla kapatanların da sizin gibi açmasını dilerim.Onu onurla taşımak lazım.Taşıyanlara, inancı ugruna üniversitelerinden vazgeçen insanlara saygıdır.Ambalajın içi boşsa dışını kaplamanın ne mantıgı olabilir ki..

Bir zamanlar Amerika'da zenciler, başörtülülerin bugün Türkiye'de maruz kaldıkları 2. sınıf vatandaş muamelesini görüyorlardı.Ama bugün, onlara o muameleyi reva görenler lanetle anılıyor.Bundan bir 50 yıl sonra da başörtülülerin gördüğü bu muameleyi tarihimizin karanlık bir sayfası olarak torunlarımıza ders kitaplarında okutacağız....
Buna en güzel cevabı Dil-şâd vermiş:

Dil-şâd' Alıntı:
Sözün özü:
Onlara göre türban; bana göre başörtü, onlara göre siyasî bir sembol; bana göre dînimin gereği,  onlara göre yasak ama bana göre kesinlikle hak. Ne derlerse desinler...
   
 
C

cengaver

Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

herkes o kadar güzel değinmiş ki bu mevzuya. bütün arkadaşlar ayrı ayrı teşekkür ederim,Uluğbey'im de videoyla konuyu isabetli bir katkıda bulunmuş...Aslında söylenmesi gerekenleri söylemişsiniz de ben burada şunu söylemek istiyorum artık nolur bizim bu kanayan yaramızı sömürerek bi yerlere gelen ve vaat ettiklerini yerine getirmeyen(dikkat! getiremeyen değil getirmeyen) siyasi otoritelere artık kanmayalım. Allah sonumuzu hayır etsin. Başörtüsü namında bütün dini inançlarımızı özgürce yaşamamızı engelleyen bütün makamları hz.Allah'a havale ediyorum.Selametle
 
K

katrelâl

Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

Arkadaşlar hepiniz çok güzel bir şekilde değinmişsiniz konuya teşekkürler. Uluğbey klip için ayrıca teşekkür ediyorum. İçim acıyarak, boğazıma düğümlenen o anlam veremediğim acıyı yutkunmaya çalışarak izledim ama olmadı ve biliyorum olmayacak da... Bu zulûm bitmedikçe, bu yasak kalkmadıkça bu düğüm çözülmeyecek ve acımız dinmeyecek. Klibi izlerken şöyle bir baktım ve hiç bir terörist yüz(!) göremedim, hepsi öyle masumlar ki...! Baktıkça bir kez daha anladım bu masumiyete kelepçe vuran kör zihniyetin arka planını, bir kez daha gördüm bizi öz vatanımızda tutsak edenlerin adi yüzünü...
Rabbim! Her konuda yalnız sana sığınırız, yalnız senden meded umarız, n'olur boşa çıkarıver şu hainlerin tuzaklarını ve dindir kanayan yaramızı ve bizi senin dinine hakkıyla hizmet edebilen, dinini özgürce yaşayabilen samimi kullar eyle, bize doğru yolu göster...(amin)
 
K

kurşuni

Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

ah ah mehmet akif hayatta olsa bizi görüp asımın nesli diye nitelendirirmiydi hayır ayrıca türban siyasi kavramı nitelendiriyormuş sanki siyasi partile olmadan önce türban yoktu ayrıca bu konu insanın özgürlüğüne bağlıdır bırakın atamızın bıraktığı hür vatanımız hür olarak devam etsin
 

feyza

 
Katılım
21 Haz 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

'cumhuriyetine sahip çık' adı altında sloganıyla hiçbir alakası olmayan mitingler düzenleyip, ilk önce şunu söylemeliyimki fikrine saygı duyulmasını isteyen insanlar başkalarının fikirlerine saygı duyabilmeli diye düşünüyorum baş örtüsü konusu ise bence siyasete alat edilmiş bi istismardır nasıl bıyıklı sakallı insanlara hesap sorulmuyosa baş örtüsünede hesap sorulmamalı.
 

feyza

 
Katılım
21 Haz 2007
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

kendi içimizde tartışmalara daldık ve terör hortladı.
ben böyle düşünmüyorum eger başımızdakiler tavırlarını net olarak koyabilselerdi biraz daha ciddi oldugumuzu anlatabilseydik bu kadar şehit vermezdik bu kadar yavrucak babasısz kalmazdı bence her türk vatandaşı bu sorumlulugu birazda kendi üzerine almalı başörtüsünün siyasi istismar olarak kullanıldığını da düşünmüyorum.
artık seçim vaatlerinde bile yer almıyor. çünkü halledemedikleri bi sorunu su yüzüne çıkarmak istemiyorlar bu onlara kazanç degil zarar olarak dönecek ve onlar da bunu biliyorlar.
 

bluewolf

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hürsünüz.
Katılım
3 Şub 2006
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

Arkadaşlar sizler gibi uzun uzadıya yazı yazmayacam sadece insan olduğu için herkes saygıyı hakediyor.

"Yaratılanı hoş gör yaratandan ötürü"

Y.Emre


Selametle...
 

gundera

 
Katılım
2 Ağu 2006
Ynt: TÜRKİYE'DE UYGULANAN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI!!??

Türkiye'de uygulanan başörtüsü yasağı zülümden başka bir şey değildir. Üniversitelerde tüm hocalar öğrencilerin konferans, sempozyum gibi etkinliklere katılmamasından şikayet etmektedir. Baş örtüsü mevzusundan dolayı birçok öğrenci içeride kendisini rahat hissetmedikleri için bu tür etkinliklerden kaçınmaktadırlar. Ayrıca baş örtülülere geri kafalı damgası vuruması çok üzücüdür. sanki uzaya adam gönderecektik de bir metre bez parçası füzeye takıldı ve gidemedik.
Bir de bence işin trajikomik tarafı var. Sanki baş örtülüler üniversite kapılarına kadar geliyorlar, kapıda başlarını açıyorlar ve birden görüşleri değişiyor. İnsanın gerçek düşüncelerini kimse değiştiremez, öğrenci başını açsa da yine aynı düşünceye sahiptir. Tek değişen nokta bu uygulamadan dolayı bir çok insanın kendi ülkesinde, kendi insanlarının arasında istediği gibi yaşayamamasından dolayı devletine içten küsmüs bireyler olmasıdır. Ama ben şuna inanıyorum ki bir çok baş örtülü kişi üniversitelerden mezun olacaklar, bu millete bir çok kişiden daha fazla faydalı bireyler yetiştireceklerdir.