ve kadınlar...

  • Konbuyu başlatan cengaver
  • Başlangıç tarihi
C

cengaver

* Kadinlar vitrinde gördükleri "Indirim" lafina dayanamaz. Indirimdeki mal kadinda miknatis etkisi yapar. 10 tane benzer pabucu olsa indirimde gördügü ayakkabiyi alir, siz, "Bunlarin aynisi dolabinda var" deseniz "Sen gerçekten hiç anlamiyorsun" lafini yapistirir.
* Kadinlar aglar. Ancak tek basina bir köseye çekilip de -yalniz- aglamaz. Kadinlar, sadece sevdigi erkek duyabilecekse aglar.
* Bütün kadinlar kesin bir cevabi olmayan konularda soru sormakta müthis ustadir. Maksat, siz kendinizi sürekli suçlu hissedin.
* Kadinlar asla sir saklayamaz. Daha dogrusu, kadinlar için bir sirri en yakin üç arkadaslarina söylemek sirri açik etmek kapsamina girmez. Bu mantikla hepsi en yakin arkadaslarina söylediklerinden sonunda sirri bilmeyen kalmaz.
* Kadinlar telefona cevap vermeyi sevmez, uzun uzun çalsa dahi rahatsiz olmadan açmayabilirler. Lakin telefonda dünyanin en uzun konusmalarini yapanlar da yine kadinlardir.
* Kadin yataga yatmadan "evvel" saçini tarayan tek yaratiktir.
* Kestirme yola sapildiginda her kadina bir "kaybolacagiz" korkusu gelir.
* Kirmizi isik, kadinlar için, "makyaj molasi" isaretidir.
* Istisnasiz her kadin vermesi gereken bir-iki kilo oldugunu düsünür.
* Kadinlar durup dururken eve bir buket çiçekle gelen kocadan süphelenir.
* Kadinlar tuvaletin kapagini küçük bir hareketle indirmek yerine tuvaletten salona kadar yürür, kocasina söylenir ve tuvalete geri döner.
* Erkek konusurken kadin lafin ortasindan konusmaya dalar ve devam eder. Ayni seyi erkek yapacak olsa kiyamet kopar.
* Dügünlerde kadin kadina dans edenleri görünce kimsenin aklina bir sey gelmez. Erkekler için durum ayni degildir.
* Karisinin gözucuyla bir baska adama baktigini yakalayabilmis erkek yoktur. Oysa kadinlar erkeklerini baska kadina baktigi an saniyesinde yakalarlar.
* Kadinlarin erkeklerden daha çok para kazandigi tek meslek vardir: Top modellik.
* Kadinin dondurmayi nasil yedigine bakarak karakter testi yapabilirsiniz.
* Evde saatlerce kendi giyimiyle ilgilenen kadin, sokaga çiktiginda saatlerce baska kadinlarin elbiseleriyle ilgilenir.
* "Yok bir sey"in anlami kadinlarda, erkeklerinkinden, tamamen farklidir.
* Kadinlar her konuda erkeklerle esit olmak isterler. Üç istisna: Erkek tuvaletlerine girmek, çöpü indirmek ve hesabi ödemek.
* Kadinlar asla haksiz degildir... En haksiz oldugu konuda bile "Kendime göre nedenlerim var" der.
* Tabiatta kadinlara karsi son sözü söyleyebilecek tek bir dogal yapi vardir: Yanki!
* Kadinlar kendilerine neler verildigine degil, onlar için nelerden vazgeçildigine bakar.
* Zengin adam, karisinin harcadigindan daha çok kazanabilen erkek demektir.
* Kadinlar "Erkeklerle esitiz" iddiasini sürekli tekrarlamaktan vazgeçtikleri anda, erkekler kadinlari kendilerinden üstün gördüklerini söyleyebilme firsatini yakalayacak.
* Kritiklere baslayan kadin, kritik bir yasa gelmis demektir.
* Evlilikler aynen kazalar gibidir, iki sahit ister.
* Kadin elinizi tuttugu anda, bilin ki, eninde sonunda tepenize çikacaktirkadın makamına almadım..malum konuyu hanımlara bıraktık orada:)
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: ve kadınlar...

Ya hu kadının makamında ne güzel baş tacı etmiştiniz bayanları. Anaydı, yardı, yarandı, bacıydı kadın. Şimdi ne oldu?

Neyse birkaç doğru madde de var, tamamen yabana atmayalım.
 
C

cengaver

Ynt: ve kadınlar...

orası kadın makamı,öyle yazılması gayet doğal ama hep el üstünde pohpohlamakta çok doğru değil hani..bazen bu tarz başlıklara da ihtiyaç duymuyor değiliz hani:)
 

UluğBey

türbedar
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: ve kadınlar...

Anaydı, yardı, yarandı, bacıydı kadın. Şimdi ne oldu?
Bu benim cümlemdi sanırım ???Şimdi hiçbir şey olmadı benim tarafımda.Hâlâ öyleler.Bir kere ben hiçbir şekilde hiçbir şeyde genelleme yapılmasına katılmıyorum.Bir erkek ya da kadın bir şey yaptığında neden tüm cinse ithaf edilir anlamıyorum.Forumda neden böyle hanım-erkek ayrımı muhabbetlerinin fazlaca yer aldığını da anlamıyorum.Belki de istemeyerek de olsa(kadın hakları konusuyla felan)körükleyen bendim ??? Ortak noktamız edebiyat bizim.Diğer her şey vesairedir...
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: ve kadınlar...

Bu tespitlerin dışında benim de bir tespitim oldu;bu tespitleri sürekli aynı arkadaşın yapıyor olması... Bu arkadaşın bayanlarla alıp veremediği nedir anlamadım...Neyse uluğbeyin dediği gibi burası bi edebiyat sitesi(ydi) ama uzun zamandır amacının dışında hizmet vermekte.Neyse arz talep meselesi tabi.. Size kolay gelsin .Eyvallah...
 
C

cengaver

Ynt: ve kadınlar...

kardelen güzel bir tespit yapmış...ama eksik... ben sadece bu konu da başlık açmıyorum kaldı ki kadınlar konusunda sadece eleştirisel başlık da açmıyorum..senden başka bir tane daha bu yönde eleştiri gelirse ((( ki uluğbey'le beraber 3 olmuş olacak-her nekadar uluğbey eleştirmedim diyecek olsa da onu da sayalım))) merak etmeyin geri adım atmasını da biliriz.kimseyi rahatsız etmek değil gayemiz...biraz mizah biraz renk biraz daha katılımı artırmak için çeşitli konular olsun istedim....saygılarımla...
 

UluğBey

türbedar
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: ve kadınlar...

Kardeşim cengaver ne diyeceğimi nerden de bilmişsin ama:) Tebrikler.Ben olası bir tartışmayı önledim sadece:)Eleştiri yapmadım.Kendi açtığım başlığa ithafta bulundum(kadın hakları konusuna).Zaten yukarıda demeyi unutmuşum,cengaver bunu mizah amaçlı açmıştır kesin diye.Nitekim de öyleymiş.Yoksa kendisini iyi tanırım:)Bu maddeleri destekleyecek biri değil.

Kardelen,sözlerimi yanlış anlamışsın malesef.Yazında benim sözlerimden hareketle bir çıkarımda bulunmuşsun ama malesefe o sözler senin kast ettiğin anlama gelmiyor.Burası halen bir edebiyat sitesi,ilelebet de öyle kalacaktır.Orda dediğim edebiyatın bizim ortak noktamız olduğudur.Zaden edebiyatçı arkadaşlarımız bileceklerdir ki edebiyatın temas etmediği alan yoktur.Yani forumda bu konuların yer alması gayet normal.Ama sadece bu konuların yer alması anormal olurdu.Daimi üyelerimiz bilirler ki,cengaverin de dediği gibi sadece bu konuda 3 ileti bulunuyor zannımca.Günlük onlarca konu açıldığını ileti atıldığını göz önünde bulundurusak bu sayı devede kulaktır.Yani senin dediğin gibi burası bir edebiyat sitesiydi! ama artık değil denilecek bir durum yok.Eğer öyle bir şey olursa bir gün burada yani edebiyat merkezinden uzaklaşır ve edebiyat ortak paye olmaktan çıkarsa bir gün ben burada olmayacağım.Bu sitenin programı bellidir.Ve şu ana kadar her şey bu program dahilinde gidiyor.Yani panik yapacak bir durum yok kardelen.

İlk iletimdeki yorumum da dediğim gibi olası bir tartışmayı önlemek içindi:)Nitekim de önledim ama başka bir tartışma durumu oldu.Demekki neymiş olacaklara müdahale edilemezmiş.Bir şekilde gerçekleşirmiş olması gerekenler...

selam ile efendim tüm candostlara
 
C

cengaver

Ynt: ve kadınlar...

uluğbey bu açıklamayı keşke bir üst mesajında yapsaydın ondan sonra yanlış anlaşılmalar ve destek görmeler söz konusu olması doğal oluyor haliyle..her neyse ben hala sözümün arkasındayım bu tarz bir eleştiri daha gelirse değiştirmeyi biliriz haliyle...selametle
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: ve kadınlar...

Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Kendi fikirlerimi beyan edecek kadar konuşma yeteneğine sahibim yani kimseden destek almadım iletimi yazarken, kimsenin söylediği sözün arkasına sığınmadım.Söylemek istediğim uluğbeyin
Ortak noktamız edebiyat bizim.Diğer her şey vesairedir...
sözünden hareketle haklı olduğuydu ama maalesef burda herkez birbirini yanlış anlıyor ya da anlamak istediği gibi anlıyor... Ben de hala söylediklerimin arkasındayım ve daha fazla polemiğe girip siteyi amacından kendi adıma uzaklaştırmak istemiyorum...
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Katılım
11 Eyl 2006
Ynt: ve kadınlar...

UluğBey' Alıntı:
Anaydı, yardı, yarandı, bacıydı kadın. Şimdi ne oldu?
Bu benim cümlemdi sanırım ???Şimdi hiçbir şey olmadı benim tarafımda.Hâlâ öyleler.
Ben şunun veya bunun cümlesiydi diye ayrım yapmadım ki. Durumu tek bir şahsa indirgemek niyetinde olmadığım için genel anlamda aldım o cümleyi.Senin tarafından bir değişiklik olmadığını da anlayabiliyorum yazdıklarından.
 

UluğBey

türbedar
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: ve kadınlar...

Dil-şâd' Alıntı:
Ben şunun veya bunun cümlesiydi diye ayrım yapmadım ki. Durumu tek bir şahsa indirgemek niyetinde olmadığım için genel anlamda aldım o cümleyi.Senin tarafından bir değişiklik olmadığını da anlayabiliyorum yazdıklarından.
Kadın hakları bölümünde şöyle bir cümle kullanmıştım:

"Kadın "ana"dır,kadın "yâr"dir,kadın "can yoldaşıdır" vb vb vb"

Burda da senin iletinde bu cümleyi görünce acaba kullandığım cümleye telmihte mi bulundu diye düşünmüştüm.Ama değilmiş.Açıklığa kavuşturduğun için teşekkür ederim :)

Hadi Eyv
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: ve kadınlar...

Kadınlar Gittiğinde...

KADINLAR gittiklerinde arkalarında daha büyük boşluklar bırakırlar.


Onlar bir gün çekip gittiklerinde, peşlerinde "yetim-öksüz" kalan çok olur:


Mutfaktaki dolap, perdeler, kavanozun içindeki eski düğmeler, özenle saklanmış küçülmüş giysiler, dolap diplerindeki kurdeleler...


Sabah karanlığında mutfaktan gelen tıkırtılar susar, yetim kalmıştır tabaklar.


Bir kadın gittiğinde hep suyu unutulur saksıların.


Sık sık boynunu büker "sarıkız".


O teki kalmış eski bardağın anlamını bilen olmaz, değerini kimse anlayamaz krom hac tasının.


Balkon artık sessizdir, koridor kimsesiz.


*


Bir kadın gittiğinde...


Bir kadın gittiğinde ne çok kişi gider aslında; bir ağır işçi, bir temizlikçi, bir bakıcı, bir bahçıvan, bir muhasebeci...


Bir anne gider...


Bir dost...


Bir arkadaş...


Bir sevgili...


Ne çok kişi yok olur bir kadın gittiğinde.


*


O canımın sıkıldığı gün telefonda "Sana gelen bana gelsin" diyen sesini hiç unutmamıştım.


Yine ıslandı göz pınarlarım, ben dahi yetim kaldım.


Sözcükler yetim kaldı.


Hep böyle olur; bir kadın gittiğinde; övgüler, uyarılar, yakınmalar, dualar yetim kalır.


Kapı eşiğindeki "Dikkat et..." duyulmaz, annesi gitmiştir "geç kalma"nın.


Kadınlar, arkalarında büyük boşluklar bırakarak giderler.


Bir kadın gittiğinde pek çok kişi gitmiştir aslında.


Ve bir kadın gittiğinde pek çok "yetim" bırakmıştır arkasında.