Yeni Kategori Düzeni Kullanım Klavuzu

UluğBey

Divan Üyesi
Divandaki başlıklarda daha sade bir kategori düzenine geçtiğimiz malumunuzdur.Açıkçası uzaktan bakınca nasıl duruyor bilmiyorum ama içine girince ne yazıkki zahmetli bir iş.Ayrıca divanda 2.848 konu 49.084 ileti olduğu düşünüldüğünde bunları hatasız olarak kategorize etmek tam zamanlı 1 ay mesai gerektiren bir iş.Böyle bile olsa tam sonuç alınamaz.

Edebiyat Bölümü
-
Bu bölümdeki alt başlıklardan hareketle diyaloga müsait konuları buradan verebilirsiniz.Aslında bu bölümlerin amacı kullanıcıların kendi fikirlerini düşüncelerini ifade etmeleri.Okudukları bir yazıdan hareketle görüş-alış verişi.Yani yazı paylaşılacaksa bile yazıdan sonra yazıdan alınanların(yorumların)olduğu bir bölüm.Yani kanlı canlı bir bölüm.Eğer sadece

-ansiklopedik bilgi vereceksek bunu > Kaynakça'ya (makale,ders notu vb)
-sadece sevdiğimiz bir yazıyı paylaşmak istiyorsak bunu >Alıntı Yazılar(Nesir)'e

Dil ve Anlatım
Osmanlı Türkçesi,Arapça,Farsa,Türkiye Türkçesi fark etmeden "Dil"ile alakalı gördüğünüz her konu burada yer alacak.Dİl ve anlatım ile ilgili desek daha doğru olur.

Yardım
Asil ya da aday üye fark etmez herhangi bir konuda destek talep edilecekse sadece buradan edilecek.Buraya aday üyeler konu açamıyor.Sadece asil üyeler açabiliyor( en az 5 mesaj ve 10 beğeni gerekiyor asillik için )

Kaynakça
Ders notu ya da kaynak olarak her şey.


Meşveret Meydanı
Burada alıntı içerikten ziyade tartışma,polemik ve güncel konulara yer verelim.Hani siyaset dışı bir haber verip üzerinde fikir alış verişi olabilir, herhangi bir konuda fikir alışverişi olabilir.Bu bölümde de salt alıntı içerikten ziyade kendi görüş ve düşüncelerimiz olursa daha nitelikli olabilir.

Felsefe
Başlık yeterince açık.

Din ve Tasavvuf
Önceden sadece Tasavvuf idi bunun adı.Divanda tasavvuf ile tam alakalı olmayan "dini"türevden de bir sürü başlık var hali hazırda.Onları bir yerde toplarmaya çalışmak iyi olur.Hem @1simurg hocamızın da bu konuda özel ilgili olacağı çok açık.

Tarih
Başlık açık.

Soru Cevap
başlıklar açık

Kendi Kaleminizden
başlık açık

İncelemeler
şiirler ya da metinler üzerinde kafa yorabileceğimiz derli toplu bir bölüm.

Alıntı düzyazılar
Eğer sevdiğiniz herhangi alıntı bir yazıyı divan üyeleriyle paylaşmak istiyorsanız en doğru yer burası.Eğer konu Edebiyat kategorisinde yer alan akademik başlıklardan birine girmiyorsa yazıyı direk buraya atabilirsiniz.

Alıntı Şiirler(Nesir)
Divanın şiir bölümü.Sevdiğimiz şiirleri paylaşabiliriz.Kendi şiirlerimizi değil ama.

İz bırakanlar
İsmi herkes tarafından bilinen ve köşe başı olarak kabul edebileceğimiz şahsiyetlerin hayatları ve toplu şiirlerini ya da yazılarını paylaşabiliriz.Atıyorum Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili tek bir konu açıp ilk iletide onun hayatı, eserlerini verip sonrasında ise şiirlerini paylaşmak gibi.Ya da iz bırakanların hayatlarından kısa kısa kesitlerin yer alacağı bölüm.

Sinema-Tiyatro-Fotoğraf-Müzik
Eğer açmayı düşündüğünüz konu müzik/fotoğraf/sinema/tiyatro ağırlıklı olacaksa bu bölümde yer alacak.Atıyorum doğa fotoğrafları paylaşıyoruz diyelim yeri burası.Elbette her fotoğrafın altında Servet-i Fünuncular misali ufak tefek yazılar olabilir konu sahibi dilerse.

İzle/Dinle Bakalım
Divanda karşıma çok çıkıyor.Üyemizin hoşuna giden herhangi bir konudaki videoyu açacak bir yer bulamıyor ve rastgele bir yere açabiliyor.Bunun yerine herhangi bir konuda divan üyelerine izletmek istediğiniz videoları toplu olarak buraya koyalım.

Okuma Salonu
Oldukça eski bir bölüm.Kitaplar,değerlendirmeleri vs hepsi burada.

Görüş,Öneri,Eleştiri,Duyuru
Başlık açık.

Serbest Kürsü
Divanın en dağınık bölümü.Adı üzerinde serbest.Divandaki mevcut kategoriler eğer çözüm değilse tek çözüm burası.Aslında bu bölüm alıntı içerikten ziyade sloganvari bir bölüm.

Gezi Notları
Yurtiçi/yurtdışı olayı yerine tek bölüm.Eğer gezdiğimiz yerleri notlarla tanıtacaksak burayı kullanırız.

Mizah ve Oyun
Başlık açık

Siyaset
Bir zamanlar açık idi ama artık kapalı.Açıkçası içinde güzel şeyler var.Silmek istemedim.Dileyen girip okuyabilsin diye okunabilir halde.Not:Açtığınız konuların doğal olarak yeri değişmiş olabilir.Konu silmedim.Sadece gözüme çarpan ve içinde açılmayan fotoğrafların,bağlantıların olduğu iletileri temizledim.Tüm mesajlarınıza Profiliniz>Gönderiler ya da Tüm Mesajlarınız ile ulaşabilirsiniz.


Eleştiri,öneri gelirse ufak bir rütuş daha yaparız.Çok kasmaya da gerek yok :)


****


Aday/Asil üyelik sistemi yürürlükte.Üye olan herkese üye olur olmaz asil üye olması için yapması gerekenlerle ilgili mesaj gidiyor.

Aday üyelerin çok bir kısıtlaması yok.

1-Özel mesaj gönderemez
2-Yardım bölümüne konu açamaz
3-Sohbete yazı yazamaz.

(Bunun yanında ufak tefek farklar da var, imza ekleme,profil özelleştirme gibi)


İyi geceler.

fakat yardım konusu hariç divanda istediği bölüme konu açabilir,mesaj yazabilir.oy verebilir,beğeni yapabilir vs.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

xen

Üst Alt