Yeşilçam

Katılım
20 Kas 2006
Son zamanlarda yerli yabancı birçok film çevrildi. Ama hiçbirisi yeşilçam kadar büyülemedi bizleri. Tekrar tekrar izledik, yinede bıkmadık. Peki 80 öncesinde çevrilen şu yeşilçam filmleri neden bu kadar büyülü? Yoksa sinema artık ölüyor mu?

Hayır hayır. Sinemanın öldüğü filan yok. Ölen sanırım insanlığımız. Biz eski yeşilçam filmlerinde insanlığı, saf aşkları görüyoruz. İnanması zor ama kızlar hala utangaç, erkekler hala platoniktir. Babalarımızın aşkları hep gizlidir bu filmlerde. kadınlar kadın gibi, erkekler erkek gibidir. Sevdi mi ölümüne seven, kalbi hiç kirlenmemiş delikanlılar sokakları beklemektedir. Tamam belki sözler davranışlar şimdiki kadar gerçekçi değildir ama umut vardır, gerçek aşklar vardır o filmlerde.

Birde güzel ülkemizi nasıl mahvettiğimizi görürüz. İstanbul'un, Boğaz'ın nasıl kirlendiğini anlarız. Sadece bu mu? Değil elbette. Batılılaşma uğruna, sevgilisini ürkek gözlerle bekleyen kızlarımızın en sevdiği yeri, cumbaları; tarihi çeşme başlarını, çıkmaz sokakları, eski Türk evlerini nasıl yok ettiğimiz vardır o filmlerde.


Şimdi dönüp bakınca geriye, Ah Yeşilçam! diye iç geçirmemek elde değil. Acaba o günler yeniden yaşanır mı?
 

gundera

 
Katılım
2 Ağu 2006
Ynt: Yeşilçam

Evet gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz, söylediklerinize katılıyorum. Yeşilçam filimlerinin daha çok izlenmesinin nedeni kendi kültürümüzü daha çok yansıttığı içindir galiba.
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Yeşilçam

Bence de kendi kültürümüzle yoğurulmuş olması,batı taklitçiliğinden uzak olması yani kendimizin kendimiz tarafından orada yansıtılması bizleri o filmleri tekrar tekrar izlemeye itiyor.Ben şahsen yabancı bir filmi 1 defa en fazla 2 defa izleyebiliyorum.Ama bir Yeşilcam filmini onlarca izlediğim olmuştur hepiniz gibi.Misal Kemal Sunal filmleri...


Güzel konu teşekkürler...
 
Katılım
13 Mar 2007
Ynt: Yeşilçam

selamlar. bende diğer arkadaşlara katılarak güzel bir konuya değindiğinizi vurgulamak istiyorum. tebrikler. kaleminize sağlık.