Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

PeJMüRDE

Divan Üyesi
Şu aralar merak ettiğim ve bazı şiirlerini okuduğumda muallakta kaldığım ancak başka bir şiirinde göğsümün kabardığının hissettiğim Ziya Gökalp hakkında sizlerden bildiklerinizi paylaşmanızı istiyorum.İnşaallah bu konuda bana yardımcı olursunuz.Çünkü Cumhuriyet döneminde yapılan inkılapların fikir temelinde Ziya Gökalp'in olduğunu söyleyen birçok edebiyatçı ve tarihçi var.Hadi hayrolsun bakalım.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliğ hakkında ne dersiniz?

Ziya Gökalp’in milliyetçiliğine değinmeden evvel, milliyetçilikten biz ne anlıyoruz ve milliyetçiliği nasıl yorumluyoruz bunu açıklığa kavuşturalım. Milliyetçilik kimine göre ırksal birlik, kimine göre de kültürel birlik olarak kabul edilir, peki bize göre doğru olan ne? Ya da Türk milliyetçiliğini diğer milletlerin milliyetçilik anlayışlarıyla bir tutabilir miyiz? Ziya Gökalp’in bu sorular içindeki rolü nedir? Önce bunları konuşalım izninizle, büyükler açılışı yapsın, biz de sıramızı bekleyelim :)
 

NuN

مَنْ طَلَبَ العِلْمَ كَانَ كَفَّارَةً لِ&#160
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliğ hakkında ne dersiniz?

Divan'da Ziya Gökalp ararken karşıma çıkan başlğa bakın :) selam olsun :)
beklemedeyiz efendim
 

hamza kutluay

Dîvân Üyesi
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliğ hakkında ne dersiniz?

milliyetçilik kafatasçılık olmamalı
milliyetçilikten türk islam birlikteliğini anlamak istiyorum
din milliyetçiliği istiyorum
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliğ hakkında ne dersiniz?

mehmet baki' Alıntı:
gavur türk olur mu?
Bizler bu kelimeyi iki farklı şekilde kullanıyoruz. Biri müslüman olmayanlar için kullanılmış(peygamberi olmayan dine mensup olanlar da olabilir) diğeri de acımasız, merhametsiz insanlara yakıştırdığımız bir sıfat olmuş.Bu iki durum birbirinden bağımsızdır diyemeyiz. Net bir cevap vermek istemedim nedense :)

uluğbey' Alıntı:
din milliyetçiliği mi ???
Bu konuyla ilgili
"Bu kavram siyasi düşüncemize sayın başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte girmiştir. Bu kavramın sosyolojik bir karşılığı bulunmamakta. Bu, günümüz Müslümanlarını ilgilendirdiği için üzerinde durulmayı gerektiriyor. İslâmi düşünce geleneğindeki insanların hak etmediği, etmeyeceği bir kavram.
"
şeklinde başlayan bir yazı okumuştum, devamı bağlantıda.

http://www.milligazete.com.tr/makale/din-milliyetciligi-98111.htm
 

PeJMüRDE

Divan Üyesi
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliğ hakkında ne dersiniz?

Ziya Gökalp'in inkılaplar üzerindeki etkisinde konuşmak isteyen varsa buyursun can-ı gönülden dinlerim.
 

PeJMüRDE

Divan Üyesi
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliğ hakkında ne dersiniz?

NuN' Alıntı:
Divan'da Ziya Gökalp ararken karşıma çıkan başlğa bakın :) selam olsun :)
beklemedeyiz efendim
Ve aleyküm selam olsun bizdende.Madem selam verdiniz borçlusunuz artık değil mi?Ataları mahcup etmemek gerek.Buyrun başlayınız.
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliğ hakkında ne dersiniz?

ülkü, sentez, mefkure...ne diyersek diyelim. ortada bir birliktelik var: türklük ve islamiyet.

birileri türklük başka islamiyet başka der; bir diğeri türklük ve islamiyet tefrik edilemez der; bir başkası türk ve islam kelimelerinden kültür ve ahlak tasnifi yapar....liste böyle uzar gider.

mehmed akif, necip fazıl, seyyid ahmed arvasi, osman yüksel serdengeçti, iskilipli atıf hoca, bediüzzaman, şimdilerde ismet özel ve fethullah gülen ve hem vazifesini ifa etmiş hem ifa etmekte olan daha bir çok isim. bu isimler bu memleketin mümtaz şahsiyetleridir. hem fikirleri ve hem fiilleri ile bu memleket evladına, "vatan" dediğimiz şeyin ne olduğunu izah etmişlerdir.


akif, "korkma" diyerek vatan müdafaası yapar, necip fazıl vatanı irfan işine koyulur, ahmed arvasi zımnen iki bu mefhumun (türk-islam) bu vatandaki birliğine işaret eder, osman yüksel, "serdengeçti" ile vatana çatanlara çatar, atıf hoca kırımda eline devlet imkanları tesis edilmesine rağmen vatanını tercih eder, bediüzzaman kensine gelen teklifleri atıf hoca gibi reddeder ve sancak bu toprakta düştü bu toprakta kalkacak meyanında irade koyar, ismet özel vatan diyen bir örgüt ile cemiyetine nefes aldırır, hocaefendi dünyayı vatanlaşırma cehdi içinde yanar....hepsi memlekete değil "vatan"a hizmet eder ve dava dahi vatan'ın ne olduğu davasıdır.

ziya gökalp bu isimlerinde yanında fikren ve ilmen nerededir? bilmiyorum... ilmim bu suale cevab verebilecek çapta değil. amma gökalp'in bir vatan tarifi var ki -muhtemelen- fikir verebilir:

"vatan ne türkiyedir türklere ne türkistan
vatan büyük ve müebbet bir ülkedir; turan"

ister ziya gökalp'ın milliyetçiliği konuşulsun ister başka bir ismin milliyetçiliği, bence bize düşen "vatan"dan hareket etmek olmalıdır. şunu unutmayalım ki bizler, anadolu'yu islamlaştırmakla vatan kıldık! mekke ve medine dahi elimizde çıktı gitti ama anadolu kaldı. sebeb? vatanımızdı da o yüzden!
 

dedeefendi

Divan Üyesi
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliğ hakkında ne dersiniz?

Benim okuduğum Ziya Gökalp'in Türkçülüğü,Türkleri İslam'dan uzaklaştırmak VE İslâmî geçmişle bağları koparmak içindir.Ziya Gökalp şiirlerinde,Türkçülüğün Esaslarında bunları dolaylı ya da dolaysız olarak dile getiriiyor...İslâm etkisiyle gelişen sanatların terkedilmesi gerektiğini dile getiren Gökalp,Batı sanatlarıyla,İslam öncesi Türk sanatlarının karışımı bir sanatın milli sanat olacağını söylüyor.

Kim yeni bir harekete başlıyorsa hemen dille oynamaya başlıyor.İngiltere'de bir opera sanatçısı ile dost hayatı yaşayan Mustafa Reşit Paşa gibi İngiliz adamının desteklediği Şinasi ile başlayan Tanzimat'ta bu fikirler ortaya atılmış,Ziya Gökalp'le icraata geçirilmiştir.Daha sonradan dilin nasıl kepazeleştirildiğini anlatmaya gerek yok sanırım.

Tek amaç,din ile bağların koparılmasıdır.Ben Türküm,sen Arapsın,sen şusun,sen busun diyerek,koskoca devleti bölük pörçük ettiler.
Ziya Gökalp'in Türkçülük anlayışına katılmıyorum.Yazdığı Türkçülüğün Esasları kitabını birileri "TÜRKÇÜLÜĞÜN KUR'ÂN'I" olarak görebiliyorlar.Bu fikirleri dinimize alternatif olarak görüyorlar.Elimde harf inkılabından önce basılmış bir Türkçülüğün Esasları kitbının kapağından okumuştum bu sözleri...
Neyse,Ziya Gökalp'ten önce sen ben yoktu,biz vardı.Onun yüzünden ülkemizde insanlar Türk,Kürt,Arap,Acem gibi ırk isimleriyle anılmaya başlandı.Halbuki o devrin resmi evraklarına bakarsak milleti hanesinde İslam yazdığını görmek mümkündür...Mehmet Akif'in düşüncelerine katılıyorum...Ziya Gökalp'e güvenmiyorum...
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

Bir ülke ki camiinde Türkçe ezan okunur,
Köylü anlar manasını namazdaki duânın...
Bir ülke ki mektebinde Türkçe Kur'ân okunur.
Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüdâ'nın.
Ey Türkoğlu, işte senin orasıdır vatanın!

Bir ülke ki toprağında başka ilin gözü yok,
Her ferdinde mefkure bir lisan âdet, din birdir.
Meb'üsânı temiz, orda Boşolar'ın sözü yok,
Hududunda evlatları seve seve can verir;
Ey Türkoğlu, işte senin orasıdır vatanın!

Bir ülke ki çarşısında dönen bütün sermaye,
San'atına yol gösteren ilimle fen Türk'ündür;
Hirfetleri birbirini daim eder himaye;
Tersaneler, fabrikalar, vapur, tren Türk'ündür,
Ey Türkoğlu, işte senin orasıdır vatanın!

doğrudan internetten alıp buraya astığım bu şiir ziya gökalp'e aittir.
 

PeJMüRDE

Divan Üyesi
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

Ziya Gökalp’i birazda Necip Fazıl Kısakürekten dinleyelim;Bu arada,Ziya Gökalp’in ,Allah a karşı tavrına ait bir müşahede…Tarihin ve kimsenin bilmediği bir hadise…Benim 40 yıllık bir hatıram!
Bundan 40 küsür yıl önce abdülhakhamid’in evinde bir hanımefendiyle tanıştım.Bu hanımefendi,ömrü Avrupa’da geçmiş,ne Ziya gökalp’i tanıyan,ne Türkiye’yi ne de Türk edebiyatını bilen,züppe,Avrupalılaşmış,bir kimse…Kimsenin, kastla, ne lehinde olabilir,ne aleyhinde…Ben Abdülhakhamid’e Ziya Gökalp’in dinsizliğinden söz ederken birden doğruldu ve aynen şunları söyledi:
-İstanbul’a gelişlerimden birinde hastalandım ve Fransız hastanesinde yattım.Bitişiğimdeki odadan garip sesler geliyordu.Kim olduğunu,bu sesleri çıkaran hastanın kim ve ne olduğunu sordum.Meşhur Ziya Gökalp, dediler.Mebusmuş,profesörmüş…İsmini bile yeni duyuyordum.Öldüğü gece,başını duvarlara çarparak,sabaha kadar,Allah’a en galiz kelimelerle sövdü.O kadar fena oldum ki,bu hal karşısısnda,odamdan çıkıp başka bir yere sığındım.Öğrendiğime göre Allah’a inanmazmış…Hem Allah’a inanma,hem ona söv!Duyulmamış,görülmemiş şey!...
Ben bu konferansı ilk defa,Ankara’da,Dil-Tarih Fakültesi konferansı salonunda veririken,tam bahis bu noktaya gelince biri ayağa kalktı ve bağırdı:
-Yalan! Olamaz!
Dinleyenlerin adam aleyhinde sert tezahürlerini önledim ve adama hitap ettim:
-Yalan kelimesini nasıl ağzınıza alabiliyorsunuz?
Cevap verdi
-Sizin için değil,o hanım için söylüyorum!
Cevap verdim:
-Asıl o hanım yalancı olamaz!Zira şununla,bununla alakasız,şahsi aleminde ve dışarıiyle irtibatsız bir kadın…Böyle şehadetler tarih ölçülerince en makbulleridir.onlara *istikrai-kendinden* vesika denilir ve hiçbir garaz ve ivaz kollamdığı için en emin şehadet gözüyle bakılır.Bu ölçüyü muhafaza edecek olursanız,her türlü peşin kasttan azade bu hanımı doğrularsınız!

Öncelikle konuya olan ilgiden çok memnun olduğumu söylemek isterim ki madem bizler bu ülkede yaşıyoruz ve bu ülkenin evlatlarıyız ve bizlere Ziya Gökalp büyük bir mütefekkir olarak tanıtılıyor öyleyse onu tanımak zorundayız ancak tanıdıkça mütefekkir lafzının bu gibi şahıslarda değer kaybettiğini görüyorum.Divan reisimizin gösterdiği şiiri islam tevhid anlayışı içinde incelersek Gökalp'in ne gibi büyük bir uhuvvet kaynağını vatanımızdan çıkartmak istediğini anlayabiliriz.Bu şiiri bir hocama sordum ve bana onun diğer bir şiirini okud ki bir an kendimi hata yapmış zannettim.Sanki büyük bir mutasavvıf edasıyla yazılmış şiirin adı aklıma gelmedi ama gelince hemen söyleyeceğim.Dedeefendi kardeşimizin dediklerine katılmakla beraber Gökalp'i biraz daha inkılaplardaki aldığı rol açısından incelemeyi düşünüyorum.Cevaplarınızı bekleyeceğim.Türkçülüğün esasları adlı kitabında Gökalp'e ait olup olmadığı hakkında bir takım spekülasyonlar var.Bu bilgiyi İslami açıdan ziya gökalp ve türkçüleradlı kitabın yazarı H.Mustafa Genç'ten öğrenmekteyiz.Henüz bi kitabı yeni bitirdim.Eğer bulabilirseniz muhakkak okuyalım ve de okutalım.
 

PeJMüRDE

Divan Üyesi
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

Rüştiye tahsilini tamamladığı meşkük olan Türkçe ve Kürtçeden başka yabancı bir lisan bilmeyen kafasına kurşun sıkarak ruhi ve fikri bunalımlar içinde bulunan Ziya Gökalp garptan gelen bu ırkçılık cereyanına kapılmış Kürtçülüğün esasları ve Kürt Lügati ismiyle eser yazmaya başlamıştır.Kendi emeğiyle yazdığı Kürt Lügati tomarı Sinop Dr.Rıza Nur Kütüphanesinde bulunmaktadır.1908 de Selanikte Rizorta Mason Locasında toplanan İttihad-ı terakki Erkanı,Ziya Gökalpı’i Selaniğe çağırarak onu da kendileri gibi Mason yaparak İttihad-ı Terakki Merkez-i umumi azalığına tayin etmişler.Haham Moiz Cohen’i de kendisine muavin vermişlerdir.Bu locanın üstadı azamı İtalyan Yahudusi Emmanuel Carasso’dur.İttihatçıların listesinden Osmanlı mebusu olmuştur.(Emin Karasu)Birkaç üniversite bitiren haham Moiz Cohen’in takma adı TEKİNALP’tir.Bu isimle Türkçülük ve İslamlaşmak hakkında eser ve makaleleri vardır.TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI kitabını Moiz Cohen hazırlamış,Ziya Gökalp imzasiyle piyasaya sürülmüştür.İttihatçılar Gökalp’i 1.dünya harbi esnasında daru’l fünunda muallimde yapmışladır.Takrirlerini Moiz Cohen yazmış.O da sınıfta kekeleyerek okumuştur.İbn-ül Emin Mahmut Kemal İnal’in ‘Son Asır Osmanlı Şairleri’ eserine bakınız.
Haham Durkheim’in Allah’ı inkar eden sosyoloji kitabını sözde Gökalp okutmuş ve Durkheim felsefesinin Türkiye fikir babası olarak tanıtılmıştır.Hiç bir yabancı dil bilmeyen Ziya Gökalp’in Durkheim’in felsefi eserlerini hangi dille okuyup kavradığını,hiçbir tetkik ve tetebbuu olmadığı halde bu fikirleri nasıl hazmederek yaydığını takdirlerinize bırakırım.

İslami Açıdan Ziya Gökalp Ve Türkçüler//H.Mustafa Genç//Tek yol yay.//İst.
 

Dil-şâd

Benim tedbirim, Sen'in takdirinden küçüktür.
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

Gökalp'i biraz daha inkılaplardaki aldığı rol açısından incelemeyi düşünüyorum.Cevaplarınızı bekleyeceğim

"Bedenimin babası Ali Rıza Bey ise, fikirlerimin babası Ziya Gökalp'tir"
Mustafa Kemal Atatürk


hakikat nerede?

gafil, hangi üç asır, hangi on asır
tuna ezelden türk diyarıdır.
bilinen tarihler söylememiş bunu
kalkıyor örtüler, örtülen doğacak,
dinleyin sesini doğan tarihin,
aydınlıkta karaltı, karaltıda şafak
yalan tarihi gömüp, doğru tarihe gidin.

asya'nın ortasında oğuz oğulları,
avrupa'nın alplerinde oğuz torunları
doğudan çıkan biz
nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz
türk sadece bir milletin adı değil,
türk bütün adamların birliğidir.
ey birbirine diş bileyen yığınlar,
ey yığın yığın insan gafletleri
yırtılsın gözlerdeki gafletten perde,
hakikat nerede?

Mustafa Kemal
------

Yukarıdaki söz,şiir ve aşağıdaki alıntı yazı onun Ziya Gökalp'in fikirlerinden büyük ölçüde etkilendiğini kanıtlamaya yetmektedir.


"Ziya Gökalp’e göre:Islahatlarda Avrupa Devletleri’nin hoşuna gitmek amaçlanmıştır .Bu yüzden ıslahatlar amacına ulaşamamıştır. Yapılan ıslahatlarla da Osmanlı kurumlarında ikilik yaratılmıştır.Gayrı Müslimlere iç düzenimizi sarsacak ayrıcalıklar verilmiştir. Özellikle Ali ve Fuad Paşaları bu konuda özellikle eleştirmektedir.

Tanzimatçıları Avrupa’nın yüzeysel yönüyle uğraşmışlardır.Oysa Avrupa Medeniyeti tamamen alınmalıdır.Tanzimatçılar Bunu anlamadıkları için başarılı olamamışlardır.

Ziya Gökalp devletteki ikiliklerin kaldırılması gerektiğini savunmuştur.İşe yaramayan tüm kurumlar ortadan kaldırılmalıdır.Diğer kurumlar ise ıslah edilmelidir .
Ziya Gökalp ibadet konusunda;ezan, hutbe,kitapların Türkçe olması gerektiğini savunmuştur. Nitekim bu durumu Vatan isimli şiirinde:

‘’ Bir ülke ki camiinde Türkçe ezan okunur
Köylüler anlar manasını namazdaki duanın…
Bir ülke ki mektebinde Türkçe Kuran okunur,
Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda’nın…

Ey Türk oğlu ,işte senin orasıdır vatanın!’’ diye belirmektedir.
Ziya Gökalp bu düşüncesini desteklemek amacıyla iki delil sunar. Birincisi İbadet sırasında yapılan Türkçe ilahi ve zikirlerin halkı daha coşkulu ibadete neden olduğunu belrtir.İkinci İslam alimlerinden İmam-ı Azam’ın bu konudaki düşüncelerinden yararlanmıştır.
Ziya Gökalp’in bu düşünceleri Atatürk tarafından benimsenmiş ve uygulamaya çalışılmıştır.Ama Atatürk’ten sonra gelen yöneticiler politik kaygılar ve bu düşüncenin halka anlatılmaması sebebiyle bu fikirlerden vazgeçmişlerdir.." Şamil Yazan
 

dedeefendi

Divan Üyesi
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

"Yatma seherde
Uğrarsın derde
Söyle her yerde
Elhamdülillah"

Duyulur bir ses
Koşuşur herkes
Söyle her nefes
Elhamdülillah"

Camilerde,mevlidlerde,mukabelelerde eskiden okunan bu ilahinin sözleri Ziya Gökalp'e aittir.Diğer kıtaları hatırlayamadım.
Bunları da söylemiş.Kendisini bizdenmiş gibi göstermek için yazdığı inancındayım.Çünkü diğer yazdıklarında öyle şeyler var ki...
Sanatlar içinde en zirveye ulaştığımız musıkîmizi dışlayan Ziya Gökalp,Batı müziği ile halk müziğinin milli müziğimiz olacağını söylüyor.Halk müziği kısmına da inanmıyorum.Yıllar sonra 1930'lu yılların ortalarında türkülerin ve şarkıların çalınması,söylenmesi yasaklanmıştır.Bu yasakların hepsinin kaynağı ZİYA GÖKALP'tir.Bu yasağı anlatan kısa filmi seyretmişsinizdir sanırım.Seyretmeyenler için Sinan Çetin'in çektiği filmin youtube linkini buraya ekliyorum.Seyredin komediyi...

http://www.youtube.com/watch?v=IMKtUGOT9RU

Ziya Gökalp'in başlattığı dilde sadeleşme hareketi,ilk başta çok samimi gibi görünür.Aslında bu daha önce de demiştim,Şinasi ile başlar.Onun da ne olduğu bellidir...Mustafa Reşit Paşa'nın İngilizlerin menfaatine çalıştığı kanaatindeyim.Mustafa Reşit'le ilgili o dönemin şairlerinden biri şu mısraları kaleme almıştır:

"Zemânenin şu tabîb-i "Reşîd'ini" gör kim
Revâc vermek için kendi kâr u san'atına
Vücûd-ı nâzik-i devleti karîn-i sıhhat iken
Düşürdü rey-i sakîmi "FRENGÎ" illetine."

Ruslar Orta Asya'daki Türk cumhuriyetlerinin dillerini bozmak için her yolu denedi.Bizde de bu gibi adamlar dilimizi,kültürümüzü bozmak ve yok etmek için her şeyi yaptılar...
Ziyat Gökalp,Mustafa Reşit Paşa'nın açtığı yolun yolun yolcularından olduğuna inanıyorum.Amacı millileşmek falan değildi.Tamamen insanlarımız arasnda sen ben diye ayrım meydana getirmek ve devleti bölmektir...Bu,benim şahsi düşüncemdir.Nerede yazıyor? "Kaynak göster." diyecek olanlara Ziya Gökalp'ten kalan yazıları gösteriyorum...Onun ortaya koyduklarının nasıl bir zaman sonra birileri üzerinde baskı unsuru olarak kullanıldığını görün.Eğer millilik ise neden Batı'ya sırt çevirmiyor? Dînî olan her şeye sırt çeviren Gökalp Batı'ya hayır demiyor...Nerede milliyetçilik,millilik?
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

Dil-şâd' Alıntı:
Ziya Gökalp’in bu düşünceleri Atatürk tarafından benimsenmiş ve uygulamaya çalışılmıştır.Ama Atatürk’ten sonra gelen yöneticiler politik kaygılar ve bu düşüncenin halka anlatılmaması sebebiyle bu fikirlerden vazgeçmişlerdir.." Şamil Yazan

mevzu harici olarak:

türkçe ezan, türkçe kuran, türkçe ibadet, şu, bu ilk olarak mustafa kemal paşa zamanında tatbik edilmiştir lakin kemal paşa ziyadesi ile zeki olduğu için bu tatbikatlardan yüzgeri etmiştir. emin değilim ama bu tatbikatın 930'ların hemen başında vuku bulmuş olması lazım. hatta bu meyanda memleketin islam alimlerinin dahi reyi alınmıştır. lakin bu işin yeni kurulmuş devlet için sıkıntılara gebe olduğu anlaşılınca dediğim gibi vaz geçilmiştir. kemal paşa'nın vefatından sonra inönü gayet pervasızca bu işi yeniden ve şiddetli bir şekilde tatbik etmiştir.

eski bir turancı olarak :) bendeniz turan meselesinin tam anlaşılamadığını düşünmekte. turan yalınız türklerin birleşmesi davası değil balkan, kafkas, orta asya halklarını içine alan bir coğrafyanın şekillendirilmesi davasıdır. içinde macarı da vardır moğolu da. tabii bu işte batı adamının rusyaya karşı kavimleri kışkırtma hareketi de müessirdir. hakeza osmalıya... turan dediğimiz şey balkanlardan istanbul'a gelene kadar epey bir şekil değiştirmiştir yahut tamamen bizim içimizde farklılaşmıştır gibisinden bir takım felan fıstıkta yok değil... ;D
 

Abdulfettah Adıyeter

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

esselam;

dedeefendi' Alıntı:
Amacı millileşmek falan değildi.Tamamen insanlarımız arasnda sen ben diye ayrım meydana getirmek ve devleti bölmektir...

büyük iddia! bu hususta "müddedi iddiasını ispat ile mükelleftir" demeyeceğim lakin bu hükme varmaya sebeb olan mantık affedin ama pek doğru değil gibi.

bir fikirin mümessili olmak başka, fikirin kendisi olmak başka bir şeydir. ziya gökalp'ın hangi fikirin sularında yüzdüğü teşmilen malum ve fakat "amacı ayrım meydana getirmek ve devleti bölmek" fikirine varırken fikrin açtığı yolun yemişlerinden hareket etmek bana pek doğru gelmiyor. evet haklı bir mantıktır lakin bu mantık "devleti bölmek" iddiasına yol vermez.

bir fikir tahlil ve tenkid edilirken takib edilecek esaslı iki yol vardır:
bir: içeriden hareket edilir
iki: dışarıdan hareket edilir.

birincisinde; muarızı olunan fikir en ince teferruatına kadar tahlil edilir, o fikire ait bütün terkibler tefrik edilir ve fikirin zaafları ve ne için hayata tatbik edilemeyeceği mücerreten müşahhasa doğru izah edilir.
ikincisinde ise; muarızı olunan fikir değil, kendi fikrimizin endazesi istimal sureti ile mevcut fikirin olurları ve olmazları meydana koyulur.

"devleti bölmek" büyük iddia zira bu adamlar "turan" diye bir şeyden bahsediyor. turan ise bölmek üzerine değil "birleşmek" fiiline istinad eder. işte birinci yol bu işe yarar. buna mukabil fikirlerinin tabii neticesi olan ayrılıkta ortada değil mi? işte bu ayrılığa vararken neticeden değil, mantıklarının sakatlığından hareket etmeli. bunun için ise kendi mantığınızı geliştirmiş olmanız lazım. işte bu da ikincisi.

yoksa ki yalınız "adamların açtığı yolun neticesi ortada" deyip neticeye göre karar vermek bana giran geliyor. biz böyle dersek birisi de çıkar müslümanların yanlış yaptıkları tatbikatlardan islam'ı mesul tutar ve tutmaktadır.

bence bu mühim bir meseledir...

baki selamlar...
 

dedeefendi

Divan Üyesi
Ynt: Ziya Gökalp ve onun milliyetçiliği hakkında ne dersiniz?

mehmet baki' Alıntı:
mevzu harici olarak:

türkçe ezan, türkçe kuran, türkçe ibadet, şu, bu ilk olarak mustafa kemal paşa zamanında tatbik edilmiştir lakin kemal paşa ziyadesi ile zeki olduğu için bu tatbikatlardan yüzgeri etmiştir. emin değilim ama bu tatbikatın 930'ların hemen başında vuku bulmuş olması lazım. hatta bu meyanda memleketin islam alimlerinin dahi reyi alınmıştır. lakin bu işin yeni kurulmuş devlet için sıkıntılara gebe olduğu anlaşılınca dediğim gibi vaz geçilmiştir. kemal paşa'nın vefatından sonra inönü gayet pervasızca bu işi yeniden ve şiddetli bir şekilde tatbik etmiştir.

eski bir turancı olarak :) bendeniz turan meselesinin tam anlaşılamadığını düşünmekte. turan yalınız türklerin birleşmesi davası değil balkan, kafkas, orta asya halklarını içine alan bir coğrafyanın şekillendirilmesi davasıdır. içinde macarı da vardır moğolu da. tabii bu işte batı adamının rusyaya karşı kavimleri kışkırtma hareketi de müessirdir. hakeza osmalıya... turan dediğimiz şey balkanlardan istanbul'a gelene kadar epey bir şekil değiştirmiştir yahut tamamen bizim içimizde farklılaşmıştır gibisinden bir takım felan fıstıkta yok değil... ;D


Sayın Bâkî,

Turancılık anlayışınızı dile getirmişsiniz.Güzel, hoş,ama o dönemde böyle bir anlayış yoktur.O devirde edebiyatın konusu ne idi?Anadolu.Varsa Anadolu,yoksa Anadolu...Hep Anadolu...Bu ne demektir? Sen Anadolu'da kal.Dışına çıkma...Balkanlar'dan bize ne?Arabistan Arapların,bize ne? "Hatta Kâ'be Arab'ın olsun.Çankaya bize yeter."
Anadolu övgüleri,bize Anadolu dışındaki kardeşlerimizi, topraklarımızı unutturdu.Bizi içimize hapsetti.Meşhur sözümüzün arkasında yatan manadaki gibi : "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur." Anadolu'dan başka toprağımız yoktur...Üç kıtadaki topraklar elimizden gitti,sadece Anadolu kaldı.Şimdi onu da praçalamak istiyorlar.Bunun altında da Ziyat Gökalp'in fikirleri yatmaktadır...

O devrin şiirlerinde Anadolu
 
Tüm sayfalar yüklendi.

xen

Üst Alt